bugün

Kazakistan adına sevindiren bir gelişmedir.

Özbekistan da latin alfabesine geçmeyi planlıyor. Artık orta asyadaki soydaşlarımızla daha rahat iletişime geçebileceğiz demektir bu. Gerçi ben kiril alfabesini biliyorum. Kısacası, Ortak alfabelerimizin olması süper oldu.
Ben eğitim sistemimizi hediye paketi yaptırıp bir hayırlı olsuna gitmemiz gerektiği kanaatindeyim. Sık sık değiştiriyoruz zaten israf olmasın.
Kazakistan yeni Latin Alfabesini tanıttı. Kutlu olsun !

Ulu Önder Mustafa Kemal’in en büyük hayallerinden biriydi, tüm Türk yurtlarının bir alfabe de buluşması.

Bakalım Kazakistan dan çıkacak mı bir gece de
Cahil kalan kesim...
Kazakistan gibi bir devletin Türkleşmesini beklemek bence şu an için çok büyük bir hayal. Adamların çoğu kendi dilini bilmiyor, bilse bile Rusça'nın daha elit bir dil olduğunu falan düşünüyorlar. Özellikle gençleri bizdeki Avrupalı hayranlığından daha çok Rus hayranıdır. Zaten orada Türkçe öğrenmiş kişilerde genelde Fetö terör örgütünün açtığı okullarda yetişmiş bireylerdir. Yani terör örgütü üyesiler demiyorum ama türkçe eğitimi malesef Fetö tarafından almışlardır.
Kazakistan, Rusya devleti tarafından bizzat kontrol edilen bir uydu devlettir. Putin'den izinsiz devlet erkanında kuş uçacağını sanmam.
Dedelerinin mezar taşlarını okuyamayacaklar. Yazık..

Malum, ne varsa boklu ve de bunak dedenin mezar taşını okumakta var. Gerisi hava cıva...
Dedelerine yazık olacak.
Bir gecede cahil kaldılar desene.
görsel
tüh ya gelecek nesilleri bir günde cahil kalacak şimdi, dedelerinin mezar taşlarını şimdiden ezberlesinler bence.
e dedelerinin mezar taşlarını nasıl okuyacaklar? sikandal resmen.
görsel

Kazakistan’da kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 2017 yılında ülke çapında kullanılan Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme hamlesinin ardından ülkenin yeni Latin Alfabesi, Başbakan Askar Mamin’in başkanlık ettiği Ulusal Komisyon toplantısında tanıtıldı.

https://tr.sputniknews.co...eni-alfabelerini-tanitti/
Latin alfabesi dışında başka bir alfabe kullanan halklar latin alfabesini de illaki (s. S.) bilir. iki alfabe ile uğraşmak yerine sadece global alfabe kullanmanın sürü avantajı vardır.

Doğru karardır.
kazakistan halkının bir gecede cahil kaldığını gösterir.

artık dedelerinin mezar taşını bile okuyamayacaklardır.
Kazakistan gençleri dedelerinin mezar taşını okuyamayacak.

Nazarbayev yakında camileri disko yapacak.

(bkz: Lanetullahı aleyhim)
(bkz: i law u) i law u arkadaşımızın birinci önermesine katılıyorum ama ikincisinin yanlış olduğunu düşünüyorum çünkü diğer dillerde alfabelerdeki sembolleri konuştukları bir sesle ifade ediyorlar yani aslında onlarda yazıldığı gibi okunuyor. mesela ingilizler kendi aralarında a harfine bakın bu harfin okunuşu aslında türklerdeki gibi a dır ama biz yazdığımız gibi okumuyoruz ve ey diyoruz. değildir. 1920li yıllardaki görüşüm ise yüzdelik oranı bilmem ama meselenin osmanlı türkçesinin ve kullanılan alfabenin değilde eğitiminin halka günümüzdeki kadar yaygın olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum.
adamlar rusça konuşuyor kazakça bile konuşmuyor latin alfabesine geçseler ne olacak.
kazakistanda da bir gecede cahil bırakıldık diyecek çomarlar yoktur umarım.
Sovyetler yıkılalı bilmem kaç on yıl olmuş sen gel latin alfabesine geçicem de. Zaten rusça konuşuyor herkes, Anlamsız hareket. Halk bir gecede cahil kalmasa bari.
Sovyetlerin türkler ile ilgili planlarının birer birer yıkıldığına delalettir.
iYiDE BiZENE.
hayret ki ne hayret. bunların ana dilimiz " osmanlıca " dan, öz be öz alfabemiz, arap alfabesinden haberleri yok galiba.

ulan bunlar " bedevileşmeyi " beceremeyen türkler olmasın ?

sözün kısası: kazak " yoldaş " mükemmel bir iş yaptı.

tıpkı gazi mustafa kemal atatürk gibi.

hayırlı olsun.

darısı kirilce ve çin alfabesine son verecek tüm türk yurtlarına.
ne Yani kazaklar artık dedelerinin mezar taşını okuyamayacaklar mı?
halkının da çok istediğine adım gibi emin olduğum durumdur! umarım bizdeki gibi latin alfabesine geçiş aşamasında karşı çikan gerici zihniyet onlarda da yoktur! akıl, matik.ve rasyonellik açisindan mükemmel bir gelisme!
gece dede esprisi yapanlar önce araplara baksın ülkedeki (malum habire alıyoruz babasını) sonra kazakistanı eleştirsin. fıstık gibi gelişmedir.

düzeltme : burdan arapça istediğimi çıkartan bi akıllı var galiba eksilemiş.
yıllardır gündemde olan bir konu daha yeni bir şey degil bu ama halk istiyor mu önemli olan da bu. Turkmenistan ve Özbekistan halihazirda latin alfabesi kullanıyor ama kazakistan da kiril alfabesi var. Bu bir yönden de kazak kimliğini yok eden bir durum kazaklar ve genel orta asya halkları rusları ve Rusya'yı üstün olarak görüyor birçoğu kendini rus atfediyor. Bunu biraz olsun önlemek için kazakistanin bu süreci hizlandirmasi şart. 2025 e kadar bitirilmesi düşünülüyor ama baska faktörler süreci baltalayabilir.