1. 1.
  çok zengin kimse. türk filmlerindeki fakir kızlarımız parayı denkleştirip kayak takımı alırlar ve uludağ'a gidip bu tanımı karşılayan koca adayı avlamaya giderler.
  3 -2 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  parayı bulan lidya medeniyetin yetiştirdiği bir bünye. doğal olarak da zengin kişilik. asıl adı krezüs'dür. dünya'nın gelmiş geçmiş en zengin ölümlüsü olarak ün salmıştır. taki tarihler ms. 1975 yılını gösterene kadar. * *

  edit: 1910-1937 john d rockefeller abimiz* bill gates'den daha çok daha zenginmiş.*
  6 -1 ... zall
 3. 3.
  MÖ 566 YILINDA LIDYA KRALI OLDUGUNDA OTUZBES YASINDA IDI. ILK ISI SARDEIS'TE GIGES GÖLÜNÜN (MARMARA GÖLÜ) YANINDA, BABASI IÇIN YAPTIRDIGI ANITMEZARIN INSAATINDA BÜTÜN SARDEIS HALKINI ÇALISTIRMAK OLDU.

  IKINCI ISI, LIDYA'NIN METROPOLÜ SARDEIS'IN ORTASINDAN GEÇEN SARTÇAY'IN (PACTOLOS) YANINDAKI MUSADAG'DAN GETIRTTIGI ALTIN TOZLARINI KURDUGU RAFINERIDE KÜLÇE HALINE GETIREREK, HAZINELERINI TEPELEME ALTINLA DOLDURMAKTI. KENDI ADINA ILK OLARAK ALTIN PARA BASAN KRAL OLARAK TARIHE GEÇTI. HAZINELERI O KADAR BÜYÜMÜSTÜ KI, ANAHTARLARINI TASIMAK GÜÇLÜ BIRKAÇ KISIYE AGIR GELEBILIRDI. AMA O, INSANLARIN BU HAZINEDE PAYI OLDUGUNU UNUTMUSTU. KREZUS'UN ZENGINLIGI ARTTIKÇA BASKENT SARDEIS'IN ÜNÜ DE, ÖNEMI DE BÜYÜMÜSTÜ.

  PARANIN AÇAMAYACAGI KAPI, ELDE EDEMEYECEGI ZAFER BULUNMADIGINA INANAN KREZUS, BIR PARALI ORDU KURDU. KISA SÜREDE ÇEVRESINDEKI ONBIR KRALLIGI HEGEMONYASI ALTINA ALDI. AKDENIZ'E KADAR ILERLEMISTI. SIRA, KIZILIRMAK'IN ÖTEKI YAKASINDA PERS KRALI KIROS'A SALDIRMAYA GELMISTI.

  YAPACAGI SAVASIN HAZIRLIKLARI IÇIN TANRILARA HEDIYELER GÖNDERMEYE BASLAYAN KREZUS, EN BÜYÜK HEDIYEYI DELPHOI'DEKI APOLLON TANRISINA GÖNDERMISTI. BUNLAR 250 KG. AGIRLIGINDAKI BIR ALTIN KAP ILE 132 CM. BOYUNDA BIR ALTINDAN HEYKELDI.

  GÜNÜN BIRINDE FILOZOF SOLON ÇIKAGELDIGINDE, KREZUS KOMSUSU OLAN PERS KRALINA SAVAS AÇMA HAZIRLIKLARINDAYDI. SOLON'A BIR SORU YÖNELTTI: HAYATINIZDA GÖRDÜGÜNÜZ EN MUTLU INSAN KIMDIR? KENDISININ EN MUTLU KISI OLDUGUNA INANANIYORDU, ÇÜNKÜ ONDAN ZENGINI YOKTU. SOLON: TELLUS ADLI ATINALIDIR. ÇÜNKI YASADIGI ZENGIN SEHIRDE, ÇOCUKLARINI ÇOK IYI YETISTIRDI, SONRA SANLI BIR SEKILDE, VATANDASLARI IÇIN SAVASARAK KAHRAMANCA ÖLDÜ DEDI.

  KRAL BU CEVAPTAN HOSLANMAMISTI. YA IKINCI MUTLU INSAN KIMDIR? DIYE SORDU. SOLON, ARAGOSLU IKI GENÇ ADAMDIR DEDI. ONLAR ANNELERINI BIR YORTUYA GÖTÜRMEK IÇIN BOYUNDURUGA GIRDILER, ANNELERINI ALTI KILOMETRE TASIDILAR VE HERKESIN HAYRAN OLACAGI BIR SEKILDE ÖLDÜLER. ÖLÜMÜN INSANLAR IÇIN HAYATTAN DA DEGERLI OLABILECEGINI GÖSTERDILER DEDI. KREZUS BÜTÜN BU SÖZLERE KIZMISTI.

  DURUMUM O KADAR KÖTÜ MÜ KI BENI, BU SIRADAN INSANLARLA KIYASLAMADIN DEDI. SOLON BUNA, ÇOK ZENGINSINIZ, AMA MUTLULUK IÇINDE ÖLDÜGÜNÜZÜ GÖRÜNCEYE KADAR SORUNUZU CEVAPLAYAMAM. NE OLURSA OLSUN, SONUNA BAKMALI DEDI. KREZUS BU SÖZLERI DE ÇOK SAÇMA BULMUS VE KIZMISTI.

  GÖZÜ KREZUS&rsquoUN HAZINELERINDE OLAN PERS KRALI KIROS DA KREZUS'UN SAVAS HAZIRLIKLARINI ÖGRENMISTI. ERKEN DAVRANARAK, KIZILIRMAK'I SÜRATLE GEÇTI. ORDULAR, SALIHLI OVASINDA MÖ 546 YILINDA KARSILASTILAR. SARDEIS SEHRI, PERS KRALI'NA 14 GÜN DAYANDIKTAN SONRA ÜNLÜ KRALI ILE BIRLIKTE TESLIM OLDU.

  DEBDEBELI KRALLIK BIR ANDA YOKOLMUSTU. PERS KRALI YEMINLIYDI, KREZUS'U ÇOK SEVDIGI TANRILARINA YAKARAK KURBAN EDECEKTI. BÜYÜK BIR ATES HAZIRLATTI. KREZUS ATESIN ÖNÜNDE, YAKILACAGI ANI BEKLIYOR, BU ARADA SOLON'UN ADINI SIK SIK TEKRARLAYARAK SÖYLENIYORDU.

  PERS KRALI SOLON'UN KIM OLDUGUNU ONA SORDU. O DA : SOLON, TÜM KRALLARIN DINLEMESI GEREKEN BIRI IDI. BANA DA, HERSEYIN SONUNA BAKMALI DEMISTI, DIYE CEVAPLADI.

  KIROS BU SÖZLERDEN ETKILENMISTI. KENDISI DE BIR KRALDI. AYNI DURUM ONUN DA BASINA GELEBILIRDI. ATESI SÖNDÜRTTÜ. SOLON'UN KEHANETI ÇIKMIS, KREZÜS MUTLU SONU GÖREMEMISTI. HIKAYESI BÖYLECE SON BULDU.

  kaynak: karun inşaat web sitesi
  1 -1 ... yahudi yerlesimci
 4. 4.
  (bkz: karun hazineleri)
  1 ... akardia
 5. 5.
  (bkz: yemeyenin malını yerler)
  -1 ... bahdeniz
 6. 6.
  iki şeyi bir araya getiren.
  ... akmai
 7. 7.
  nişantaşı'nda bir kuyumcudur.
  ... teachero
 8. 8.
  ermenice ilkbahar demektir.
  2 ... hayaser
 9. 9.
  kuran'da kendisi ve sarayı için yerin dibine battığı ifade edilmiş. burda kastedilen herhalde deprem yoluyla yok olduğu. halbuki kendisi perslere yenilmiştir. muhtemelen depremle yok olmuş güneydeki likya medeniyeti ile karıştırılmış. dahası musa ile aynı zamanda da yaşamamış. halbuki kuran'da musa'nın kendisine tebliğde bulunduğu belirtilmekte.
  ilgi için;
  (bkz: ankebut suresi)
  (bkz: kasas suresi)
  -1 ... tralliani
 10. 10.
  karun kadar zengin olmak deyimine konu olan zenginlikte sınırları zorlayan m.ö 6 yüzyılda yaşadıgı söylenen şahıs. bazı yerlerde kanun diye geçer , fakat onlar tamamen yanlıştır.
  ... jack oneal