1. 1.
  Dünyanın gelmiş geçmiş en zengin adamıdır, 1910-1937 yılları arasında paranın gözüne gözüne vurmuştur. kendisinin 7 ceddi şu anda gölgeli bir biçimde dünyadaki her türlü işe parmağını bandıra bandıra sokmaktadır. evet efendim merak edildiği gibi gates babayı da katlamıştır*.

  (bkz: rockefeller)
  (bkz: rothschild)*
  #1067880 :)
 2. 2.
  8 Temmuz 1839 ile 23 Mayıs 1937 tarihleriarasında yasamıs olan ABD'li sanayici.
  Mütevazi bir köy kilisesinde ayin eşyası muhafızıyken, 16 yasında bir ticari işletmeye muhasebeci olarak girdi. Daha sonra simsarlık şirketine ortak oldu. Rockefeller, petrol endüstürinin vaat ettiği ettiği geleceği ilk sezenlerden biridir.Bir komisyoncu olarak hayata atılan Rockefeller, daha sonra madencilik ve çelik işleriyle uğraştı. 1859'da bir arkadaşıyla Clark ve Rockefeller adını verdikleri bir şirket kurdu. iç savaş sırasında şirket gelişti. Petrolün ileride ticari önem kazanacağını düşünen Rockefeller 1863'te ilk petrol rafinerisini kurdu.

  1870'de kardeşi William Rockefeller'le Standard Oil Company aracığıyla Amerikan petrol sanayiisini tek elde toplamayı amaçladı. Fırsatlardan yararlanarak petrolün trenlerle taşınması için en düşük tarifeyi elde etti. Rakip şirketlerin petrollerini taşımamaları için demiryollarına tazminat ödedi. 1884 yılında rakip şirketlerce kolundan hafifçe yaralandı. 1874 yılında Cleveland'daki 26 bağımsız rafinericiye, kendisiyle birleşmesini önerdi. Yirmi bir rafinerici bu öneriyi kabul etti. Birlikte National Rafinerisi Association'u kurdular. Kısa süre sonra demiryollarını da sahiplenen Rockefeller, böylece 10 yıl içinde birçok petrol kuyusu işletmecisini kendisine bağladığı gibi rakiplerini de aynı fiyatla petrol satmaya zorlayarak iflas etmelerine yol açtı. 1896 yılında yine suikaste uğradıysa bundan da sağ çıkmaya başardı. Bu arada petrol çıkarma ve taşıma işlerinde yenilikler yaptı.

  1892'de Amerika'nın ilk gerçek milyoneri oldu. 1910-1937 yılları arasında Dünya'nın En Zengin insanı oldu. Birçok yardım kurumu açtı. Bunların başında Chicago Üniversitesi, Tıp Araştırma Enstitüsü, New York'taki ünlü Rockefeller Center vardır. 1870'de hisse senetleri çıkararak Standart Oil Company şirketini oluşturdu. Kısa sürede ABD'deki petrol rafinerilerinin %90'ını denetimi altına aldı. Petrol dışında demiryolları, çelik sanayisi gibi alanlara da el atarak dünyanın büyük tröstlerinden birini kurdu. Bu şirket günümüzde de ABD ekonomisinde büyük bir rol oynamaktadır.Halen EXXON-MOBiL,CHEVRON,CITI GROUP,J.P.MORGAN-CHESE en çok bilinen ve tanınan Rockefeller Ailesinin şirketleridir.

  John Davison Rockefeller ölünce 912 Milyon$ servet bıraktı. Bu servet günümüzün enflasyon şartlarına dönüştürülünce 189 Milyar $ ediyor. Böylece insanlık Tarihin en zenginleri Listesinde birinci olmaktadır.

  http://tr.wikipedia.org/w.../John_Davison_Rockefeller
  #1262292 :)
 3. 3.
  serbest çağrışım;
  (bkz: the rockafeller skank)
  #1262535 :)
 4. 4.
  rahmetli heralde dunyanin gelmis gecmis en zeki business adamiydi.
  oldugunde ki serveti 250 milyar dolar'dan daha fazladir.
  sahibi oldugu standard oil petrol sirketi o oldukten sonra irili ufakli bircok sirkete bolunmustur. gunumuzun amerikada ki exxon, chevron gibi petrol devlerinin gecmisi standard oil'e dayanir.
  #2370899 :)
 5. 5.
  j.p. morgan'la aynı zamanda dünyanın ağzına ederek para kazanmış kişi. oğlu da şu an farklı birşey yapmıyor.

  (bkz: 11 eylül)
  #3492168 :)
 6. 6.
  Dünyayı yöneten gizli insanlardan biri olduğu söylenir.
  Ailesi hala dünyanın en zeng,n ailelerindendir.
  illimunati nin baş aktörlerinden olduğu dedikodularıda dolaşır ortalıkta.
  Başbakan Amrikaya gittiğinde Bush'la falan görüşeceğine bu şahıslarla görüşse daha faydalı olabilir.
  #3492324 :)
 7. 7.
  demiryolu ve petrol işinden o kadar çok para kazanmıştır ki şöyle bir rivayet vardır; çok para kazanan john davison rockefeller bu paraları yatıracak yeni iş sahaları bulmakta zorlanır.parasını yatırdığı alanlardan biri de almayı düşündüğü çok büyük bir çiftliktir.ancak çiftlik sahibi son anda çiftliği satmaktan vazgeçince bu satın alım için ayırdığı para elinde kalır ve buna o kadar üzülür ki gözleri dolar,ben şimdi bu parayı ne yapacağım diye ağlamaklı olur.

  doğru olsun yada olmasın bir insan hakkında böyle bir rivayetin anlatılması dahi onun serveti hakkında bir fikir verebilir.
  #3526963 :)
 8. 8.
  kefeninin cebi maalesef vardır, ailesi dünyayı yöneten sayılı aileler arasındadır ve serveti devamlı katlanmaktadır. canları daha fazla para isteyince bir yerlerde savaş çıkartırlar. amerika'yı afganistan'a sokup hazar petrollerine el atarlar vs.
  kendisi ise hem birinci hem ikinci dünya savaşında tüm taraflara ne lazımsa satarak büyük para kazanmıştır.
  #4869060 :)
 9. 9.
  Şeytanın vücut bulmuş hali. Dünya üzerinde savaşlar, açlık ve hastalıktan ölmüş milyonlarca insanın kanını üzerinde taşıyarak ölüp gitmiş kişilerden *biridir.
  #4882929 :)
 10. 10.
  Standard Oil'in kurucusu. Zamanında yeni gelişmeye başlayan petrol sanayii, ufak ufak bir çok şirketten oluşmaktaydı. Kendisi bu sektörde consalidasyonu sağlamış ve zamanının en büyük petrol şirketini kurmuştur.

  (bkz: Standard Oil)

  Hayatını daha detatlı okumak isteyenler için:

  http://www.pbs.org/wgbh/a...pleevents/p_rock_jsr.html
  #5317969 :)
 11. 11.
  genetiği oynanmış gıdaların, tohum şirketlerinin, bunlara gübre ve ilaç sağlayan 200 milyar doları bulan bir pazarın kirli sömürgecilerindendir. Bir açıklamasında "gıdayı kontrol eden insanları kontrol eder" demiştir. Ki niyetinin çok da gizli bir çizgide olmadığı gün gibi aşikardır.
  #5523879 :)
 12. 12.
  ne barack obama ne bush ne putin hiçkimde yönetmiyor bu dünyayı bu aile yönetiyor. onlar sadece piyon. b.o.p yeni dünya düzeninin fikir babasıdır. amacına an be an ulaşmakda.
  #5523979 :)
 13. 13.
  illuminatinin günümüzdeki temsilcisi 12 ailenin rockefeller kolunun üyesidir. bir insan mevcut parasını savaş çıkartarak nasıl katlar en güzel örneklerini vermiştir. 1.ve 2. dünya savaşları, ardından vietnam savaşında paranın gözüne vurmuştur.. önemli olan savaşı amerikanın kazanması değil, kimsenin kazanamayıp sürekli uzamasıdır. bu şekilde daha çok para kazanacaktır çünkü. amerikada dönen her dolar bu arkadaşındır. çünkü amerika merkez bankasının sahibidir ve ülkeye sürüdüğü her dolar asında amerikan halkının vergilerinden ödenen bir faiz çarkının bir parçasıdır, bizdeki imf nin değişik bir versiyonudur yani. ailesinden bir fert yakın zamanda bir gazeteciyle sohbetlerinde "yakında amerikan askerleri afganistanda olmayan bi teröristi aramak için, her mağaraya tek tek bakacaklar, düşünebiliyomusun" demiştir. şu andaki dünya gücü para olduğu için, gücü ellerinde tutmak için herşeyi yapacaklardır. geçmişteki amerikan krizlerinde rakip bankaları nasıl iflas ettirmiş ve tek güç haline gelmiş isteyen arkadaşlar araştırabilirler. paranoyaklık da diyebilirsiniz ama gerçekten dünya bu arkadaşların kontrolünde. ve amaçsız bir kontrol değil. insanlar gönüllü bir şekilde bu amaca hizmet ediyor, farkında olmasalar da...

  şiddetle bakınız zeitgeist
  #5745852 :)
 14. 14.
  323.4 milyar dolarlık servet sahibi.

  (bkz: amerika)
  #8156522 :)
 15. 15.
  para ile ilk gerdeğe giren kişidir.
  #10675036 :)
 16. 16.
  bill clinton isimli bir dönem amerika'nın başkanlığını yapan şahsın gerçek soyadı; bill rockefeller'dır. bu gerçeği kaç kişi biliyordu?
  #10675048 :)
 17. 17.
  "Rekabet günahtır."
  #34019180 :)
 18. 18.
  yaklaşık 240 milyar dolarlık servetiyle öldükten yıllar sonra bile tüm zamanların en zengin insanı olma ünvanını taşımaktadır.
  #36307050 :)
 19. 19.
  Son Titan: John D. Rockefeller
  https://liberbird.com/son...-rockefeller-953650af095a
  #36683667 :)