1. 1.
  türk edebiyatının ilk köy romanı
  2 ... verbascum
 2. 2.
  yazarı nabizade nazım'dır.
  1 ... haziran
 3. 3.
  nabizade nazım'ın yazdığı ilk köy romanımızdır. bir çiftçinin öküz sevdasından bahseder. dili çok ağırdır. ayrıca roman bugünkü antalya sınırları içinde geçmektedir.
  2 ... eagle is free
 4. 4.
  kimi araştırmacıların "uzun öykü" olarak nitelendirdikleri "kısa roman"dır.
  1 ... yasak merve
 5. 5.
  1891 yılında kaleme alınmıştır.
  1 ... eagle is free
 6. 6.
  Olay Antalya ili Kaş ilçesinin Beymelik köyünde geçer. Babasından kalan tarlanın dört dönümünü komşusuna satmış olan Karabibik kalan sekiz dönümlük kısmı Yosturoğlu'na kaptırmamak için direnmektedir. Komşu Terme köyündeki rum bakkal Yani den borç alarak bir öküz satın alır. Tarlasını sürer. Yosturoğlu da aralarındaki çekişmeyi unutup Karabibiğin kızı Huri yi yeğeyi Hüseyin e ister. Karabibik mutludur. Bir süre sonra hastalanır , ancak kızının mürüvetini gördüğü için huzurludur.
  1 ... illetyus
 7. 7.
  nabizade nazım'ın türü muallakta olan eseridir. öyleki kimilerine göre köy anlatısı(hikayesi); kimilerine göreyse halis mulis bir romandır.

  --spoiler-- * esere de adını veren karabibik'in öküz istemesiyle başlar ve yaklaşık 40 küsür sayfa sonra öküzü almasıyla biter.
  --spoiler--

  (bkz: artık siz karar verin ne olduğuna).
  3 ... açelya
 8. 8.
  bu romanda olaylar antalya'nın kaş ilçesinde gerçekleşir.
  ... ban s labyrinth
 9. 9.
  hikaye antalya'nın demre ilçesi yakınındaki beymelek beldesinde geçmektedir. hatta yörede, her yıl * bu roman münasebetiyle karabibik şenlikleri yapılmaktadır.
  ... free your mind
 10. 10.
  nabizade nazım a ait olan kitaptır.

  olay antalya'nın kaş ilçesinde bir köyde geçmektedir. kara bibik babasından kalan tarlayı elinden almaya çalışan biriyle kavgalıdır. küçük tarlasını sürmek için öküz kiralamaktadır. en büyük hayali annesi küçükken ölmüş otuzunu geçkin kızı huriyi imamın kaynı ismaile vermek ve öküzlerini bedava kullanmaktır. ancak ismail'den umduğunu bulamaz. bunun üzerine rum tüccardan yüksek faizle borç alarak bir çift öküz edinir. bu arada kavgalı olduğu kişiyle yeğeni kızını ister, kızını evlendirince bozulan sağlığına rağmen mutlu olur.
  1 ... ilk jedi kiz