1. 1.
  "canlar ülkesi" manasina gelir. resmi olarak hic bir ülkenin tanimadigi bir cumhuriyet devletidir.
  http://www.abhazya.org/
  8 ... klaymen
 2. 2.
  gidilesi görülesi yaşanılası memleket.
  8 ... bucu
 3. 3.
  kafkas dağlarının karadeniz'e bakan yamaçlarında dünyanın en güzel doğal bitki örtüsüne sahip olan insanlarının bağımsızlığına düşkünlüğüyle tanınan diğer çerkes ülkeler gibi bağımsızlığı için yıllar boyunca savaş veren dünyanın en zalim soykırımlarına maruz kalan ve oralı olmakla gurur duyduğum ülke.
  10 ... overslept
 4. 4.
  http://www.duzcepostasi.c...php?opt=haber&id=2659
  ... darkness nights
 5. 5.
  buranın halkının aslen çerkeslerle karışmış gürcü olması ve gürcü tarihinde önemli bir yere haiz olması da işin bir başka garipliğidir. savaş öncesinde nüfusun çoğunluğunu oluşturan gürcüler, güneydoğusundaki bir arazi haricinde bölgeden sürülmüşlerdir. bölgenin merkezi sukhumi olup, osmanlı zamanında sohumkale olarak bilinirdi.
  3 -3 ... cemali
 6. 6.
  http://www.cnnturk.com/Ha...a_tanima_yolunda/491416/0
  artik taninma için yolun sanina yaklasan devlettir. rusya'nin aldigi taninma kararini baska ulkeler de mutlaka takip edecek ve abhazya bagimsizligini bu taninmalarla percinleyecek, ambargolarin da kalkmasiyla nihayet adina yarasir sekilde tam bir canlar ulkesi olacaktir. turkiye ise bu gelismelere kostek olursa bu kez cerkes kokenli vatandaslarini tamamen kusturebilir..

  ahakuytra apsni!
  2 -1 ... krasnayapolyana
 7. 7.
  tarih boyunca satranç tahtası olarak kullanılan bölgelerden biri olan kafkasyada bir milletin yaşadığı bölge. En son rus-gürcü savaşıyla abhazlar yine "abhazya bağımsızlığını" istediler. rusya'nın desteğiyle bu emellerine şimdilik çok yakınlar. rusya için bağımsız bir abhazya yepyeni bir müttefik bir tampon demektir. *
  ... onurkul
 8. 8.
  turkiye'nin kara ve deniz yoluyla birkac yuz km otesinde olmasina ve yine turkiye'de abhazya'nin bir kac kati kadar abhaz yasamasina ragmen ulkemizde bu ulke ve halkiyla ilgili korkunc bir cehalet hukum surmekte. bir seminer dersi kapsamında abhazya sorununu anlatmak icin ankara'nin en iyi universitelerinin birindeki uluslararasi iliskiler 4. sinif ogrencileriyle biraraya gelmistik gectigimiz sene ve bu korkunc gercek bir kere daha yuzumuze carpti; sinifta tek bir kisi bile abhazya'nin yerini haritada gosteremedi! 92-93 yillarinda orada savas oldugundan ve 10 bin kadar kisinin hayatini kaybettiginden de kimsenin haberi yoktu, duyduklari andaki hayretleri gorulmeye degerdi.

  bu kadar cehalet icinde, yuzde 90'i hıristiyan ortodoks olan ve tarihin bilinen en eski zamanlarindan beri ayri bir etnisite olarak o topraklarda yasayan bir halki, cerkeslerle karisarak muslumanlasmis gurcu diye niteleyen cok bilmisleri mazur gormek gerekiyor herhalde...
  7 ... krasnayapolyana
 9. 9.
  dün itibariyle rusya'nın bağımsızlığını resmen tanıdığı ülke.
  2 ... ayyash maghanda
 10. 10.
  rusya'dan sonra nikaragua'nın da tanıdığı ülke.
  1 ... delgado