bugün

bazen, çok güzel.

bazen, çok özel.

bazen, anne.

bazen, yar.

bazen, can.

bazen, canan.

bazen, en büyük acı.

bazen, en büyük mutluluk.

bazen, haz.

bazen, sinir.

kadın, hep değişken ama değişmeyen tek bir şeyi var ki varlıkları dünya için bir nimet.
her ne kadar anlaşılmaları zor olsada.
usulü bilindikten sonra yola getirilmesi çok kolay olan varlıktır. sevgi, ilgi, koruma gibi davranışlar yeterlidir.
dunyayi bilmedende olsa kontrol eden cinstir. hayatin her alanina yayilmis, her alanini elinde tutabilmeyi basarmis bir hayat kaynagi. eski zamanlardan simdiye kadar kadinlar icin degisen tek sey vucutlarini daha fazla sergilemek oldu. esitlik ve diger ideolojik hareketlerin * kadinlara bir artisi olmamis, bir erkege hizmet etmek yerine 1000 erkege hizmet etmeyi kendileri istemislerdir. yoksa; doguya ve batiya hukmeden, cocuklarini avrupa krallariyla bir gosteren ve bunu kabul ettirten o muhtesem kanuni sultan suleyman bile bir kadinin kulu kolesi olmamis miydi? kanlarinda katolik kani gezinen ingilizlerin meshur krali henry, sirf bir kadin icin katolik kilisesiyle yollarini ayirmamis miydi? bir krala veya sultana bunlari yaptirtacak guc hicbir erkekde yoktur.

kim ne derse desin, evlerin bile hakimiyeti kadinlardadir. ne kadar maco bile gorunse bir erkek, evinde kuzuya donusur. * evin gorunen diregi bir erkek olsada, o evin kolonlari ve geriye kalan herseyi de kadindir. o koydeki okumamis cahil kadinlar degil miydi erkekler kuyudan suyu getirmezse onlarla yatmayiz diyen? ve bunu kabul ettiren? bir erkege sozunu gecirmek icin manken, dunya guzeli falan olmak gerekmiyor demekki.

ah o kadin yokmu o kadin, hem yaratici hem seytan. bir erkegi sadece para ve kadin degistirir denir ya, ben onu degistiriyorum, erkegi kesin olarak bir kadin degistirir, para belki. evet, elime para gectigi halde degismedim, o kadarda iddialiydim, irademe guveniyordum, beni hic birsey degistiremez diyordum ama bir kadinin elinde eridim, bittim, kul oldum, ve onun insafina nazaran hayata geri dondum. ama ayni kadin guce tapar, insanlari manipule eder, kardesleri birbirine dusurur ve en kotusu sizin bunlari biliyor olmaniz ama hic birsey yapamiyor olmanizdir. kadinin o buyusune kapildiginizi bilirsiniz ama sesinizi cikartamazsiniz, cikartsanizda kimse duymaz ya da ilgilenmez. en sonunda bir kadinin insafina kalirsiniz; sizi vezir de yapabilir * rezil kepaze de.

mevlana hazretleri ne demis:"kadın hakkın ışığıdır nurudur. sanki o yaratılmış değil de yaratandır." herhalde kadinlari en iyi ozetleyen sozlerden biri de budur.
Sütyenli sütyensiz, tangalı paçalı donlu, mini etekli, makyajlı makyajsız, sarı, kızıl, esmer, rus, türk, japon, kıllı kılsız, her haliyle derinlemesine tez konusu olmuş, araştırılmış ve çekiştirilmiş, göğsünün arasına sıkışan çanta kemeriyle fantezileri süslemiş cinsiyet.
sevişen kişilerden, bünyesine giriş yapılanı.
Kainatin es degersiz olarak yarattigi, anlasilmasi zor, anlatilmasi zor olan, ama bir demet cicek yada bir tatli sozle kalbinin kazanilmasi kolay guzel varlik.
cocuk dogurmadan varolusunu tamamlayamayan cins. kadın olmak icin once bir cocuk dogurması gerekir. cocuk dogurmayan kadın eksik kalır,sorumsuz-hoppa davranır.
oyle sezaryenle falan da degil. kemikleri catırdayacak, canı burnuna gelecek.
kadınlık bekaretle alakalı degildir, bir ruh halidir.
bir dişi anne olmadan kadın olmanın ne demek oldugunu asla anlayamaz.

(bkz: anne)
eksiktir. fazladır. hem eksik hem fazla olabilen tek canlı.
her zaman sorun yapabilecek birşeyler bulabilen canlılardır.dengesizliğin dengesi..
kısaca özetleyelim efendim. (bkz: dert)
anlayamadım, tanıyamadığım, arap saçı gibin varlık.evet varlık. ben de bu cinse dahilim. kendi hem cinslerimi anlayamıyorum. niye böyleyiz bilemiyorum. bazılarımızın yaşama amacı ne? çözemiyorum.
çarmıha çivileyebilen, yaşamınızı yakalayıp her yana bükebilen, yetmezmiş gibi bin parçaya ayırabilen ve kendilerine gereksinim oldugu zamanlarda cekip gidendir.
her yaşta aynı olandır. erkeğine acı çektirmek için doğandır. kendisini dünyanın merkezinde sanandır.
ağda kisvesi altında bacağındaki tüyleri çekip kökünden kopartırken gıkı çıkmayan ancak küçücük bir örümcek gördüğünde ortalığı birbirine katan tuhaf organizmaların ortak adı.
"Bir kadını elinde tutmak istiyorsan,
ne zaman gitmesine izin vereceğini bilmen gerekiyor."

(bkz: charles bukowski)
hayat adına olmazsa olmaz
erkekler için anlaşılmaz ve vazgeçilmez
insanlık için mecburi
çözülememiş, anlaşılmaz varlık.
ir lutuf, bir aykuttur kadın, tıpkı erkeğin olduğu gibi. erkek kadına armağandır, kadın erkeğe. erkek kadına muhtaçtır, kadın erkeğe; doğası gereği.

tanımımızı yaptık, asıl anlatmak istediğimiz konuya gelelim; kadın hakları, sorunları gibi gereksiz, önemsiz, basit konular(!) bahsetmek istediklerim. şöyle bir satır da boşluk bırakalım ki, okunabilir olsun.

aslında kadın sorunları denen şey yoktur; insanlık sorunları vardır. şu ulu varlıkların yaşadıkları kendileri ile ilgili problemler değil, insan olanın problemlemleridir. elbette bu sorunlardan bahsederken bu konuda belli bir birikime sahip olmak gerekir, yeterli derecede eğitim almak gerekir. zaten cevap değil midir her soruya eğitim? bilinçsizce kadın haklarını savunmak kadar yanlış bir davranış olabilir mi? sen hala ''saçı uzun aklı kısa'' bilmemnesini kullanıyorsan olmamışsın demektir.

kadın haklarının savunulması, fenizmden öte insanı bir yaklaşımdır. bu sorun üstünlük sorunu değildir. kadınların erkekler üzerinde egemenlik kurma anlayışı değil, yaşamsal eşitliktir.

kadına sırt dönme mavzusu, kadının ''öteki''leştirilmesi mevzusu özel mülkiyet ile ortaya çıkmıştır. bu döneme kadar anaerkil bir toplum olduğu bile söylenebilir. lakin bu dönemden sonra erkek egemen bir toplumun oluşması kadının ikinci plana atılmasına sebep olmuştur. bu süreçte kadına ve erkeğe farklı roller yüklenip toplum içindeki konumları farklılaştırılmıştır. bu durum sadece cinsel iş bölümüyle sınırlı değil, kadının kamusal alandan soyutlanması durumuna kadar varmıştır. yukarıda bahsedildiği gibi erkek egemen topluma geçişte erkek, "öteki"yle kendisi arasındaki sınırları kesin çizgilerle ayırınca erkek ve kadın arasında bir dikotomi yaratıldı. bir başka deyişle birbirini dışlayan keskin bir ikilik ortaya çıkarıldı.

öncelikle erkek egemen kültürün ana maddesini cins ayırımcılığının oluşturduğunu ifade etmekte yarar var. kültür erkek egemen bir topluma göre uyarlandığı gibi, erkeklerin çıkarınların uygun biçimde şekillendirilmiştir. kadına, uysal, kabullenici, pasif, duygusallık giib özellikler verilirken; erkeğe, aktif, asi, yaratıcı, düşünen, yarışıcı özellikler aşılandırılmıştır. şöyle bir de örnek verelim; bir erkek duygusal davranırsa ana kuzusu, süt çocuğu gibi söylemlerle karşılaşırken; kadın özgürce davranırsa erkek fatma gibi söylemlerle karşılaşır.

kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği gidermek belki de geleceğin toplumunu yaratmada aşılması en temel ve en zor sorundur. hatta bazı sosyalistler bile sosyalizm rejiminin de bu durumu ortadan kaldıramayacağını düşünmektedir. eşitlikçi topluma doğru ilerlemek için kadının yalnızca ekonomik olarak özgürleşmesi yeterli değildir. kadının politik arenada ve karar alma mekanizmalarında da etkin olması gerekir. bunun için toplumsal projelerin her yapı taşında köklü bir hazırlık yapmak gerektiği açıktır.

kadın ve erkeğin dünya katında yeri aynıdır. ne bir eksik, ne bir fazlası vardır birinin diğerine. bu konuda erkekler biraz olsun, egemen olma düşüncelerinden sıyrılmalı, bu dünya'nın iki cinse de yeteceğinin farkına varmaldır.
bazılarının vücutlarının birer estetik harikası olduğuna inandığım tür. böyle kadınlara bakarken duyduğun istek seks değil sadece ve sadece izlemektir.
bu konuda bob marley baba son noktayı koymamış mıdır? no woman no cry . budur. aslında baba olayı öznelleştirmekle hata yapmıştır. tümden bünyeye zarardır bu arkadaşlar.
hakkat ve hakkat bu dünya da bir kaç isteği karşılandığında, kimseye zarar vermeyen, yapıcı, eli öpülesi varlıklardır.
(bkz: biz erkekler kötüyüz oğlum)
-etinden bilmiyorum da- sütünden yararlanabilinen canlı.
kadı'nın n hali.
asik olunan guzellik.
Hayat verici ve alıcı. Genel geçer varlık. Bir erkek ne kadar dirense de sonucu göremeden teslim olacağı varlık. Kimileri için dünyanın anlamı.
kesinlikle duygusal değildir, pragmatiktir. çözülmez gibi görünür, kendini de çözemiyor zanneder ancak külliyen yalandır. o kadar basit ve yalınlardır ki zannedilenin ilüzyondan ibaret olduğu dikkatli kişiler için açıktır. nedir yani sonuçta insandır. fiziksel farklılıktan başka ne farkı vardır ki? kendisini farklı yapan çevredir, ortak kültürdür. oysaki durum bazen çok farklıdır, erkek gibi yetiştirilen bir kız aynı erkek gibi düşünüyorsa o çok meşhur "kadının çözülmezliği"ne ne diyeceğiz? kendi başının çaresine bakmayı kişiliğine oturtmuş, bacağının arasındakinin milyonda bir bulunan değil milyonlarca hatta milyarlarca bulunan bir"şey" olduğunu bilir...
kadının çözülmez bir problem haline getiren bakış kargaşasıdır. anne mi olacak? sevgili mi olacak? akılı mı olmalı? seksi mi? çalışmalı mı? çalışmamalı mı? ya da sadece insan olması yetmez mi?
velhasıl kadınlar basittir. yeterki önemli olan çorbayı kaşıkla karıştırabilecekken mikser kullanmamak...
güncel Önemli Başlıklar