1. 1.
  yaşla doğru orantılı olarak artan şey.
  7 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  artık yüreğim yumruklarım kadar sert , al sana çatlayacağın kadar dert.
  1 ... collector
 3. 3.
  Dertlerini gözyaşlarında boğmak isteyenlere dertlerin yüzme bildiğini söyle.
  2 ... collector
 4. 4.
  sanmayın iki direm göz yaşı hayat o, acının adı. kederli bir gun akşamı sanmayın, gelmez sabahların müsebibi, kahpe sanmayın derttir onun adı. kotu bellemeyin dertse yerindedir manası, adı dertse bilin ki baba yadigarıdır donemezsin arkanı.
  3 ... boyle biri yok
 5. 5.
  bir söz vardır eskilerden anneannemin sık sık söylediği ;
  ''anlattım derdimi derdimden iğrendim,
  dinledim başkalarının derdini, derdime imrendim''

  herşeyin bittiğini düşünerek depresyona giren arkadaşlarım çevremi sardığında her defasında bu söz gelir aklıma. herkesin derdi kişiye göre en büyüktür. yaşanmışlıkla doğru orantılıdır dert ve büyüklüğü.
  2 ... nilze
 6. 6.
  "dertli insanın kararsızlıklarla, dumanlarla dolu bir gönül evi vardır, derdini dinlersen o eve bir pencere açmış olursun."
  mevlana
  4 -1 ... fashiondesigner
 7. 7.
  dert gele başına..

  (bkz: beddua)
  1 ... zlya
 8. 8.
  bir de devası vardır bunun.
  devayı bulana kadar tonlarca yükün altında ezim ezim ezilir insan. devayı bulamazsa da ölmez çoğu kez, alışır çünkü. artık bu da dert değildir. etki etmemektedir insana. bağışıklık kazanmıştır. unutmuştur acısını. ancak yeni bir dert eklenmiştir çoktan. ölene kadar gider böyle eklene eklene. küçük çapta, büyük çapta. bazen de ecel getirir, son bulur.
  2 ... elmalicilek
 9. 9.
  hayatla beraber son bulacak şey.
  1 ... minti
 10. 10.
  dert, inasana daima yol gosteren bir unsurdur. dunyadaki her is icin, bir insanin icinde ona karsi bir ask, bir heves ve dert olmazsa, insan o isi yapamaz ve o is, dertsiz, zahmetsiz olarak ona muyesser olmaz.
  1 ... basan