bugün

joker küçük bir delidir. (bkz: iskambil kağıtlarının esrarı)
görsel
amaçsızlığın delilikle birleşmiş ve insan beyniyle kemik bulmuş halidir.
batarya recordz bünyesindeki mc.

bi şaka anlamına geliyor sanırsam.

--spoiler--
Adım joker fakat artık yok şakam hiç
--spoiler--
sıla'nın son albümü.
tanımı verdim, rahatlıyorummmm.
ben bu kadına aşığım.
ne yapsa tutuluyorum, iyi mi kötü mü diye sorgulayamıyorum bile...
yine harika bir iş bence.

edit: ne desem inanırsın, gözlerine teslimim, köşe yastığı, yoruldum, malum, masumum ekstra süper olmuş.
en karizmatik kötüdür kendisi. çoğu filmde iyileri tutmama rağmen; kara şövalye filminde kendisini tutacak kadar sevdirmiştir kendini.
an itibariyle bacagima dovmesini yaptirdigim karakterdir.

not: aciyo sozluk.

(bkz: subjektif entry)
sorgu odasında iken batman'a söylediği şu sözlerle bile kendisine aşık edebilen, iyinin ve kötünün anlamlarını tekrar sorgulamayı gerektiren, sinema tarihindeki en sağlam karakterlerdendir benim gözümde:

"onlar için sadece bir ucubesin, benim gibi. şuanda sana ihtiyaçları var ama sana ihtiyaçları kalmadığında cüzzamlı gibi dışlarlar.
onların ahlakı ve koyduğu kurallar yanlızca kötü birer espiri gibi. ilk sorun belirtilerinde def edildin.sen ancak onların izin verdiği kadar iyisin. sana göstereyim! bu medeni insanlar, zor günler yaşadığında ne yaparlar bilir misin sen? birbirlerini yerler. bak ben bir canavar değilim! sadece herkezden öndeyim."
kraldır.
budur:
http://galeri.uludagsozluk.com/g/joker/
1989 yapımı batman filminin tek izlenme sebebidir.

--spoiler--

http://www.youtube.com/watch?v=p-c-pRsZR9g

--spoiler--
Joker - Yaşamak Öldürür (Video Klip)
http://www.youtube.com/watch?v=_Fj1hn1_hC4
yalnızca heath ledger'ın hayat verebildiği kötü karakter. bu kötü karakter heath ile öylesine içten işleniyor ki, hepimiz kendimize dair birer parça bulabiliyoruz bu karakterde.öylesine bizi anlatıyor aslında, hayal kırıklıklarımızı, toplumsal adaletsizliğimizi, paranın gücüne karşı zamanla geliştirdiğimiz öfkeyi, metalaşmaya duyduğumuz tepkiyi.. çok şeyi görebiliyoruz jokerde.
yaralarının hikayesini her seferinde farklı anlatışıyla, histerik bir ailede annesinin gözünün önünde babası tarafından bıçaklanmasıyla, eşine duyduğu sevgi ve fedakarlığın geri tepmesiyle, asit fabrikasında kaza yapıp beyazlaşan yüzüyle bu karakter, gerçekten hayata iyi niyetle yaklaşmış ama her seferinde hayattan tokat yemiş bir karakter aslında. batman kendisine iyilik ve inanç üzerine nutuk atmaya kalktığında ''until their spirit breaks completely'' cümlesini kurabilecek kadar kırgın bir masum çocuk joker aslında. binadan düşerken, kendi ölümünün böylesine komik olmasına bile gülmesi, kendisinin ne denli bir şizofren haline geldiğini göstermek açısından etkileyicidir.
the dark knight haricinde tüm joker karakterleri, az kırıktır, deli doludur, hüzünlüdür ama yaptığı saçma yaramazlıklarla eğlenmeye çalışır, huysuz virjin tadındadır. ancak heath'ın jokeri hiç de öyle sevimli çatlak değil, piskopatın dibidir. bana victor hugo'nun sefillerdeki şu cümlesini anımsatacak kudrette bir oyunculuk sergilenmiştir:
''eğer ruhumuz karanlıkta kalırsa, günahlar çıkar ortaya. Suçlu günahı işleyen değil, suçlu karanlığı getirendir.''
Batarya records bünyesinden ayrılmış olan rapçidir. zaten batarya'yı allame leşker joker beraber kurmuştu, sadece allame kalınca batarya da yok oldu diyebiliriz. (bkz: dağılın beyler) bundan sonraki kariyerinde başarılar dileriz.
--spoiler--

batman'in nemesisi olan sayılan joker, aslında nirvanadır. hatta mutlak insan bile denebilir.

joker denen karaker, çok güçlü değildir ( fiziksel olarak ), çok zeki değildir ( plan anlamında değil, maksat ve amaç anlamında), jokerin "güç" gibi bir derdi de yoktur.

joker, aslında modern toplumun en çok korktuğu şeydir.
banka kredin yüzünden, seni ezen işverene ses çıkaramazsın.
eşin sana bık bık etmesin diye, saygı duymadığın arkadaşları ya da ailesine saygılı eşi oynamak zorunda kalırsın.
daha iyisi, daha rahatı, daha kolayı için uğraştığın herşeyin karşıtıdır joker.

joker, modern dünyanın en korktuğu şeydir, kaybedecek birşeyi yoktur. kaybedecek birşeyi olmadığından, kimse onun canını alamaz, çünkü geri kalan herkesin, kaybetmekten korktuğu birşeyler vardır, ve jokere zarar verdiğinde başına gelebilecek şeylerden korkmaktadır.

polis veya hapishane çalışanısın diyelim, joker yakalandı, önünde. neden öldürmüyorsun? tarihin seni kahraman olarak yazmasını istemiyor musun? ancak, jokeri öldürürsen, adamdan sayarlar, yasalar sana işler, çoluğun çocuğun aç kalır, değil mi?

ya batman jokeri neden öldüremez? bu sorunun cevabını da, sizlere bırakıyorum.
--spoiler--
batman'ın ve tüm kahramanların görebileceği gelmiş geçmiş en zeki düşman olan karakter.
görsel
öyle bir karakter olarak batman filmine yerleştirilmiştir ki batmanın şöhretini geride bırakmıştır. Ölmese daha iyi olurdu dediğim durum.
batman filmi'nde ki, sosyal paylaşım sitelerindeki gizemli mizaçlı kişilerin profil fotoğraflarında boy göstermekte olan karakter.
Rap müzik yapan adam.
http://youtu.be/xoPv2V3kUMw
vurvurvur.swf'nin kahramanı elemandır.
onun kadar iyi bir kötü bir daha gelmez.
--spoiler--
Hangimiz masum çocuk tacize maruz Sen tatlı rüyalar dilerken sokaklarda kabus Ayakları buz keserken hayatla taarruzda Öğrendiği ilk şey nasıl açılıp kapanır susta
--spoiler--

uzun süredir rap kültürüne katkıda bulunmuş en iyi rapperlardan biridir. yaptığı battle'larda rakiplerini geride bırakıyor. rapta kafa tutulmaması ve kendisine diss atılmaması gerekir, yapıldığı takdirde yapanın başını yakacak bir mc'dir.
--spoiler--
eğer birşeyde iyiysen asla bedavaya yapma!
--spoiler--
tam bir çılgın!

görsel
hayal ürünü olarak çıkan en orospu çocuğu karakter. tapılır orası ayrı. kendisinin varlığı bile başrol karakter batman'i siktir edip ikinci plana atmıştır.

batman, baba parası yiyen vasıfsız elemanın tekidir. joker ise dededen fakir, ama kafasını iyi kullanan fakir ama gururlu genç.