bugün

jdm*'in açılımı japanese domestic market'tir. yani japonya iç pazarı. anlaşıldığı gibi sadece japonyada üretilmiş ürünler ve parçalarıdır. bunun ayrıca otomobil tutkunları içinde bir anlamı vardır ki o da; japon marka araçlarını modifiye ederken sadece japon ürünler kullanmak ve aracın dışını en sade şekilde bırakıp kaputun altını doldurup caddelere yada pistlere çıkan sanayi tabiri ile zavallı görünen canavarlardır. türkiyede jdm cilerin buluştuğu tek nokta olarak ta izmir merkezli http://www.jdmturk.com sitesi bulunmaktadır.
JDM Japanese Domestic Market'in kısaltmasıdır. Türkçesi Japon iç Pazarı...
Yani sadece Japonya için üretilmiş araçlar. Ancak JDM adı zamanla özellikle Amerikada bir marka haline gelip moda olmuştur. Amerikadaki Japon oto kullanıcıları araçlarını Japon pazarlarındaki hale dönüştürmek için bazı evrelerden geçirmişlerdir.
Amerikadaki Japon otolarının genel adı USDM(United States Domestic Market)'dir yani amerika iç pazarı.
JDM ve USDM üretim araçların araçların motor ve dış görünüm dışında da bazı değişik yönleri vardır. Örneğin koltuk, kokpit ya da hız limitörleri gibi..
Zamanla JDM adı modifiye aleminde pastanın büyük dilimini alan Honda'nın ikinci adı olmuştur. Ve artık dış görünüm kaygılarından sıyrılmış, sade kaliteli görünen ancak kaputlarının altı alabildiğine dolu Hondalar JDM lakabına layık görülmektedir: Amiane tabiriyle zavallı görünen yol canavarları...

Yaşam biçimi.
bende jdm'yi ağız diliyle özetleyeyim.

jdm genellikle japon üretimi araçlara yapılan farklı bir modifiye tarzıdır. jant olarak yine japon malı spoon advan gibi markalar diğer aksesuarlar içinde mugen spoon apex yokohama gibi japon markaları kullanılır.
Türkiyede pek bir yanlış anlaşılan olay. Ulan herif 1,4 civic kullanıyor, aracın götüne jdm yazmış, fabrikadan çıktığı donanımlarla kullanılıyor. Amına koyayım ben senin.
Fiat dobloda bile gördüğüm yazı.
Ne yazık ki Türkiye'de yanlış kullanılan bir terim. Örneğin bazı arkadaşlar murat 131'ne bile JDM arması yapıştırıyorlar. Yemin ediyorum bunun gibilerini gördükçe arabalardan soğuyorum. JDM 'in açılımı Japanese Domestic Market yani japon iç pazarıdır ve yine örnekliyorum Mazda RX-7, Toyota Supra, Nissan GT-R R34 ve bunu gibi arabalar JDM aşıkları tarafından ilah gözüyle bakılacak araçlardır. JDM in en büyük özelliklerinden biri geliştirilmeye uygun olmalarıdır.