1. 1.
  büyük insan büyük müzisyen.dünyanın gelmiş geçmiş en iyi eletrik bas gitarsti.şarkılarında duygu teknik melodi olarak olarak mükemmeli yakalamayı başarmış her dinleyişimde beni tekrar tekrar kendisine hayran bırakan serseri kişilikli insan.
  erken ölümü müzik dünyası açısından son derece büyük bir kayıp olan kişi.
  şakılarını çalabilmek için çok uzun zamanlar uğraşmamı sağlayan kişidir ayrıca.
  perdesiz basta harikalar yaratan fenderin kendisi adına özel bir bas gitar yaptığı kişilik.
  1 ... msd
 2. 2.
  vurduğu kişinin Jaco olduğunu bilmeyen bir hayranı tarafından öldürülen, kendi tekniğiyle bir ekol olmuş merhum bass gitarist.
  ... koko
 3. 3.
  rahmetli bir gün bir gece klubune gider.içei girmek ister fakat kapıdaki uzak doğulu koruma onu içeri almaz.jaco da adamla tartışmaya bir süre sonrada kavga etmeye başlar.tabi koruma abimiz jacoyu bi güz<el benzetir.kafa tasında ezilme ve trawma geçirir ve hayata gözlerini yumar.
  daha sonra kendisini döven korumanın onun en büyük hayranlarından birisi olduğuda çok ça söylenen bir olaydır...
  ... msd
 4. 4.
  bass gitar aşkımı başlatan, günümüz virtüöz geçinen bass gitaristleri gibi "aaa bakın ben bass çalıyorum saniyede 240 nota basıyorum, çok hızlı slap atıyorum" gösterişlerine girmeden, doğru yerde doğru notalara basarak, bass'a ruh vermiş insan. bir diğeri için (bkz: roger waters)
  6 ... experimental
 5. 5.
  Bas gitarın ruhu..Şuanki çoğu virtüözlerin esin kaynağı..17 yaşında kendini yaşadığı bölgenin 20 yaşında ise dünyanın en iyi basçısı ilan etmiştir iyide etmiştir..Fingerstyle Funk tekniğini pek bi sever 16lık death note ları tadından yinmez.Perdesiz bası bulmuştur bu adam yahu ne iyi etmiştir ne güzel etmiştir kimlerin hayır duasını almıştır.Kendine özel bir fender kullanır(dı)..Weather Report gibi jazz fusion tarzı gruplarda harikalar yaratmıştır.Pat metheny ile biçok çalışması vardır.Bir bas solosunu dinlerken çok rahatlıkla tanınır kendine has tarzıyla.Ayrıca sabaha kadar parkta bas çalıp ve aleti edevatı orda bırakıp gidermiş bu..Daha sonralar kendini alkole ve binimum uyuşturucu maddelerine verince inceden kayışı koparmış ve bir türk arkadaşının barının önünde dövülerek öldürülmüştür.
  ... akabinde ve detayinda
 6. 6.
  elektic bası asmıs yemis kisilik. 4 telli bass gitar kullanırdı. biraz underground yasardı , uyusturucu kullanır, psikolojik rahatsızlık nedeniyle hırsızlık yapardı.

  davul ve piyanoda calar . hatta kucukken davulcusu oldugu gruptan sen de adammısın falan gibilerden ezilerek atılmıstır o da ben sizin mınıza koymazsam diyerek bass gitara sarmıs,2-3 senede obareeeey nidalarıyla izlenen bir bascı olmustur. newyorkta dovulerek oldurulmustur.
  ... magius
 7. 7.
  (bkz: michael manring)
  ... ditty
 8. 8.
  1951 doğumludur ve ne yazık ki 1987'de aramızdan ayrılmıştır. sanıyorum hemen herkes onun çok büyük bir dahi olduğunda hem fikir (pek alakalı değil ama ayrıca çok yakışıklı ve karizmatikmiş de) ilk ve orta öğrenimini st. clementine adlı koyu katolik bir okulda görmüştür. sanat alanındaki ilk pırıltılarını ise müzikte değil resimde göstermiştir. ayrıca ilk gençliğinde spora çok meraklıdır ve çok da iyi basketbol ve beyzbol oynarmış (benim gibi) jaco asıl adı değildir. hayranı olduğu 'jocko conlan' isimli bir beyzbol oyuncusundan esinlenerek kendine bu ismi seçmiştir. asıl adı (yanılmıyorsam) anthony francis pastorius'tur.
  müzik kariyerine babasından etkilenerek bir davulcu olarak başlamıştır. ama 15 yaşındayken oynadığı bir futbol maçında bileğinden sakatlanarak davul çalmayı bırakmak zorunda kalmıştır.
  davuldan sonraki ilk ilgi duyduğu enstrüman aslında kontrabas'tır. ama nedense (belki enstrümanın hantallığından) kendisine bir fender bas gitar edinip perdelerini sökerek (boşlukları da ağaç parçacıklarıyla doldurup) efsaneleşmiş jaco soundunu oluşturmuştur.
  en çok etkilendiği müzisyenler; James Jamerson, James Brown, Beatles, Miles Davis, Stravinsky, Jimi Hendrix, Duke Ellington, Charlie Parker, Paul Hindemith, Frank Sinatra, Tony Bennett, Santana, Frank Zappa, Bob Marley, Rocco Prestia, Tommy Cogbill, Ray Charles, Charles Mingus, John Coltrane, Otis Redding, James T. Doggington, Cannonball Adderley'dir.
  1980'li yılların başlarında bipolar disorder olarak da adlandırılan bir tür manik-depresif kişilik bozukluğu yaşamaya başlamış ve bu sorunu yoğun uyuşturucu ve alkol kullanımıyla daha kötü bir hale getirmiştir.
  ölümü, bara girmesi engellendiğinde kapının camına bir yumruk atınca müdahele eden badigard (adını da söylüyeyim de hep beraber bi küfredelim) 'luc havan'ın elinden olmuştur. (bu ayıcık bir martial arts uzmanıdır ve önce jaco'nın sağ gözünü kör etmiş sonra da beyin travmasına sebep olacak darbeleriyle bu az bulunur insanı aramızdan almıştır) (bir şey daha belirteyim de iyice okkalı bir küfür savurun şu ayıcığa)luc havan bu olay sonrasında ikinci derece cinayetten yargılanmış ve 4 (sadece dört) ay yattıktan sonra tahliye olmuştur.
  4 ... ditty
 9. 9.
  albümleri;

  solo

  1976 - Jaco Pastorius
  1981 - Word of Mouth
  1982 - Holiday for Pans
  1982 - The Birthday Concert
  1983 - Invitation
  1983 - Twins I & II
  1986 - Broadway Blues & Teresa
  1986 - Golden Roads
  1986 - Heavy & Jazz
  1986 - PDB

  Weather Report ile birlikte;

  1976 - Black Market
  1977 - Heavy Weather
  1978 - Mr. Gone
  1979 - 8:30
  1980 - Night Passage
  1982 - Weather Report

  ortak çalışmalar ve proje grupları;

  1974 - Jaco Metheny, Ditmas, Bley
  1975 - Bright Size Life - Pat Metheny
  1976 - All-American Alien Boy - Ian Hunter
  1976 - Hejira - Joni Mitchell
  1977 - Don Juan's Reckless Daughter - Joni Mitchell
  1977 - Trilogue - Live at the Berlin Jazz Days - Albert Mangelsdorff, Alphonse Mouzon
  1978 - Everyday, Everynight - Flora Purim
  1979 - Mingus - Joni Mitchell
  1979 - Shadows & Light (Live) - Joni Mitchell
  1979 - Michel Colombier - Michel Colombier
  1984 - Last Flight - Essence
  1985 - Down By Law - Deadline
  1986 - Nightfood - Brian Melvin
  1986 - Stuttgart Aria - Biréli Lagrène
  1986 - Upside Downside - Mike Stern
  1986 - The Standards Zone - The Brian Melvin Trio
  2 ... ditty
 10. 10.
  izleyiniz ve feyz alınız;

  http://www.youtube.com/watch?v=AxZWvhGE7CM+
  1 ... ditty