bugün

yaşam tarzları, hal ve hareketleri Türkleri anımsatan insanların yaşadığı çizme diye tabir edilen ülkedir. Yolda yürürken hiç ummadığınız anlarda "aa aynı Türkiye" diyebileceğiniz kapkaç olaylarıyla karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Pizzalarını yedikten sonra da yine kendi kendinize düşünüp "Bunlar yanlış yapıyor, pizza böyle mi olur?" diyebilirsiniz.
pizzanın has be hasının yapıldığı ülkedir. türkler gibi et, sucuk, salam basmıyorlar içine. domates rendesi ile peynir koyuyorlar o kadar. adamlar biliyor çünkü pizzanın mahareti içindeki malzeme değil hamurudur.
türkiye yerine keşke burada doğsaydım dediğim tek ülke.
1 trilyon euro borcu olan ülke.
erkeklerinin pek yavşak olduğu bir ülke güzeldir ama sağlam değildir.
erkekleriyle ünlü ülke. (öeh amma attım mk) gitmek istediğimdir.
bana itici gelen ülke. italyancadan olsa gerek dillerini ve konuşmalarını pek sevmiyorum aynı zamanda totti'yide, gattuso'yu da..
roma ve ravenna şehirlerinde ilk bazilikal kiliseleri bulunduran ülke.

roma;
- san giovanni laterno
- san pietro

ravenna;
-st. apollinare classe
-st. apollinare nouvo
türklerin avrupa görmüş versiyonu gibi olan insanlara sahip ülke. kuzey-güney arasındaki fark, türkiye'nin doğu-batısı kadar olmasa da, var yine de.
italyanlar, turistlere bizimkinin yanında hayli sönük kalacak tarihlerini öyle güzel pazarlarlar ki siz de hayranlıkla izlersiniz. insanlar son derece sıcak kanlıdır. hiçbir Avrupa ülkesinde kolay kolay göremeyeceğiniz ilgi ve alakayla karşılaşır, yardımseverlikleri karşısında şaşarsınız. Birkaç italyanla hiç beklemediğiniz bir anda kanka olmanız çok doğaldır.Yankesicilik çok yaygındır. özellikle turistik bölgelerde her an tetikte olmanız gerekir. Pizza yapan yerler, bizim lahmacun salonları gibi, hatta pizzalar da üzerine peynir, salam vs koyulmuş lahmacun gibi.Bahsedilenden çok daha fazla yakışıklı erkek görürsünüz, aynı zamanda çok da karizmatiktirler ancak son derece çapkın ve güvenilmez bir halleri vardır. Kadınlar çirkin ya da bakımsızlardır. Ancak nadir olarak güzel olanı da cidden çok güzeldir.Roma bisikletle karış karış gezilmeli ama Aşk Çeşmesi'ne para atılmamalıdır.Venedik'te gondola binilmeli, ancak binmeden önce en az 1 saat pazarlık yapılmalıdır. San Gimignano'da tarçınlı dondurma yenmelidir. Floransa'da Michelangelo'nun Davut heykeli görülmelidir diyeceğim ama zaten hediyelik mutfak önlüklerinin ve tişörtlerin üzerinde bu çıplak heykeli defalarca görürsünüz. Ancak Davut'un malum bölgesi şeklinde yapılmış şekerlerin de satıldığını görünce artık kusasınız gelir.
çizmeye benzeyen şekli her ortaokul çocuğunun dikkatini çekmiştir. daha sonra dikkat silvio berlusconi gibi devlet adamlarına falan yoğunlaşır.
eski başkanları berlisconinin adeta sömürgesi haline gelen ülke. devlet kaynaklarını kendi çılgın partilerine kllanıp küçük yaşta olan eskort kızlarla eğlenen ve onlarla cinsel ilişki kuran berlisconinin çizmesi. şimdi ülke belki kendini biraz toparlar.
hava yollarında 17 no.lu koltuk bulunmayan ülke.
(bkz: batıl inanç)
akdeniz insanlarıdır.
Suriye Büyükelçiliği'ni kapatmış ülke.
euro 2012 şampiyonluğu kimseyi şaşırtmayacak ülke.

ancak onlarda şikeyle uğraşıyorlar. ve bundan dolayı milli takımları çok yıprandı.

italyanların da kendilerinden şampiyonluk gibi bir beklentisi yok.

yine de italya italya'dır. (bkz: 2006)
tatil cennetidir. yaşanmak için mükemmel bir yerdir. çocukluğumun yedi senesi burada geçmiştir ve herkese önerdiğim, güzel akdeniz ülkesidir. kızları ayrı güzellikte, erkekleri ise türk erkeklerine benzemektedir.
reggio bölgesinde uzun süre ikamet ettiğim ülke. uzun bacaklı, kemik burunlu kadınların ülkesi. dünyanın moda merkezi.
yerleşmek istediğim ülke. diliyle, sanatıyla, yemekleriyle en azından uzun uzun gezip görmek istediğim ülkedir.
28.06.2012 tarihindeki müthiş futbolu ile almanya futbol takımını balotelli nin iki şık golü ile eleyip, final de ispanya takımının rakibi olmuştur.

italya ya ispanya karşısında başarılar diliyorum.
2012 avrupa şampiyonu olmuştur kendileri.
göt oldum.
"Sana doğum gününde ne alayım?" sorusuna verilen cevap.
bir çok bayanın, balayı, yıldönümü, doğum günü hediyesi olarak görmek istediği, lakin çok azının nail olabildiği güzelim şehirlere sahip ülke. roma, venedik, aşk çeşmesi bir yana, bir ömür dimağınıza yer edecek makarnaları, sosları, pizzaları bir yana. evet evet makarna aşk çeşmesini bastırdı* ve evliliği beklemeden denenmeli*
türkiye gibi bir akdeniz ülkesidir. pizzası ve makarnası meşhurdur. güneyindeki insanları sempatik ve sıcak kanlıdır. fakat kuzeyindeki insanları kapitalizme dönük bir yaşam sürer ve biraz soğuktur.
gidildiğinde italyan kızlarının, yeni jenarasyon türk kızlarından daha kısa olduğu gerçeği ile karşılaşılacak ülke.