bugün

istanbul film festivali'nde gece yarısı(tam gece 12'de başladı, 2 gibi bitti) izlediğim film.

film festivalinde bir korku filminin gösterilecek olmasına şaşırmış ve acaba herkesin ölüp bittiği ama benim fena halde sıkıcı bulduğum lat den ratte komma in gibi (bence) sanatsal kaygının çok fazla ön plana çıktığı, korkuyla alakası kalmamış bir film midir diye düşünmüştüm. gittim, gördüm. değilmiş. kendinizi filme verebildiğiniz takdirde gayet geriyor. evet, çok korkacaksınız gibi bir vaadim yok. bence yönetmenin de yoktur. ama kesinlikle iyi geriyor film.

yönetmen mümkün olduğunca orijinal olmaya çalışmış. elbette her korku-gerilim filminin mutlak kaderi olan bir takım klişeler de kullanılmış. ama tamamen klişeye yüklenilmiş ve birbirinin aynı olan korku filmlerinden ayrılıyor it follows. çekimler, renkler gayet başarılı. özellikle kırmızının kullanıldığı bazı sahneler dario argento'yu hatırlattı. hatta genel olarak bir argento havası da sezilmiyor değildi ama yönetmen yine de kendince bir özgünlük yaratmayı başarmış kanımca.

22 mayıs'ta vizyona girecekmiş. gidin gece yarısı izleyin derim. gündüz izlemeyin. korku filmi gündüz izlenmez. her şeyin bi şeyi var.
--- spoiler ---

korku sinemasında saadet zinciri.

--- spoiler ---

bu da okumak isteyenler için filmin eleştirisi: http://sinemahzen.com/it-follows/
Hafif spoiler içerebilir.

insanı seksten soğutur. Tek eşlilik iyidir dedirtir. O derece sinir bozucu.

Yine de başarılı buldum diyebilirim.
bu film hakkında sadece 5 entry girilmesi ilginç. filmin müzikleri konusu işlenişi çekimleri ve gerilimi çok iyi. beni son zamanlarda geren tek film diyebilirim hatta. fırsat bulursanız gecenin bi vakti tek başınıza izleyin bence.

--spoiler--
ayrıca insanı sexten falan soğutmaz aksine hayatta kalmak istiyorsan başka biriyle seviş diyor sana. gerçe bizim ergen yazarların birine bulaşsa bu lanet hayatta başka birine bulaştıramayıp ellerine bulaştırırlar.
--spoiler--
Carpenter filmlerini andıran, müthiş senaryolu ve tabiki de çok daha müthiş soundtrackli film.
Ne azimli bisey lan bu böyle. kendimi bas karakterin yerine koydum da; senin hayatin kaymis be abla.
Dipnot: soylemeyeyim dedim ama slender man in film hali resmen.

Edit:imla
2014 yapımı olan korku filmi. müzikleri ise 80'ler.
imdb de 10 üzerinden 7 almış bir gerilim/korku filmidir. başarılı.
(bkz: Lazarus)

Azrail'den kaçış yok temalı bir film.

Final destination serisini anımsattı nedense. Ama burada ölüm daha yavaş bağıra çağıra geliyor. Orada aniden geliyordu.
korkudan ziyade gerilim filmi.. fena değil ancak 6.9 imdb puanını hak etmiyor, özellikle sonu çok saçma bitti yarım kaldı, muhtemelen 2. yapacaklar ama bu kadar da saçma bir son olamaz. 5/10