bugün

Dogdugum sehir ben ona o bana asik elbet bir gün geri gelecegim.
osmanlı devleti'ne uzun üreli başkentlik yapmış güzide şehrimiz. trafiğini sevmesem de büyüklüğü, boğaz'ı, tari hi eserleri kendine hayran bıraktırıyor.
Ömrümü bitireceğim şehir.
görsel
birçok dünya ülkesinden büyük olan, her köşesi kültür turizm tarih kokan, uzun yıllar başkentlik yapmış olan asya ve avrupa kıtalarına sahip dünya güzeli bir şehir.
Çöp kokuyor.
gerdanından öpmek istediğim şehir.

ps1: yarim istanbul, gel öpüjem gerdanından.
ps2: gerdanı mı neresi? boğazı ulan boğazı.
topkapı, istanbul, 1800'ler.
görsel

kaynak: @OttomanArchive
1950’li yıllardan itibaren sistemli olarak heba edilen güzelim şehir.

Yol açıyoruz bahanesiyle birçok tarihi yapı yıkılmış, sonrasında metropol yapıyoruz bahanesiyle kıyılara dolgu yapılmış içine sıçılmıştır. Aradaki farkı fotoğraflar ortaya koyuyor:

1958-2018
görsel
Nemli ve sıcak günleridenden sonra bugün güzel yağmurlarla serinletecek şehir.
istanbul kime kızdı da böyle bizden çıkarır oldu, acısını kaybedenlerin acısını niye biz bulduk?
cennet şehirdir. bu şehri anlatmaya ne romanlar yeter ne de sözler. denizi bir yanda, doğası bir yanda, tarihi eserleri bir yanda, eşsiz güzel. tek sıkıntı çok kalabalık. olsun o kadar da idare ederiz. ama kalabalık olmasaydı daha iyiydi tabii.
herkesin mutlaka gelip geçtiği şehir.
istanbul a gelmek icin got atanlar nasil da cop kokuyor falan yazmis gulmekten katildim amk. Sen bok kokulu koyunu ne cabuk unuttun da sehrime laf atar oldun? Fakat baya bir kalabalik 15 milyon kayitli nufus var ise su anda bu sinirlar icerisinde yarrak varmis gibi nufusa kayitsiz ya da oyle takilmaya gelen 25 milyon insan var. Metroya metrobuse binmenin ihtimali yok.
ipini koparan köylünün ve göçmenin barinmaya calistigi dunyanin en cöplük dolu sehridir.

tanitim filmlerindeki haliyle arasinda daglar kadar fark vardir. turistleri kandirabilirsiniz ama bizi asla. gerci turistte kandiramiyosunuz dolar 6 lira.
bisikletle ortalama 45 dakikada katettiğim mesafeyi toplu taşıma ile iki saatte gittiğim şehrimiz.

geçmiş olsun.
insanı yorar. içinde sevilen insanlar yoksa çekilmez.
istanbul, 1839.
görsel
şarkılara, şiirlere konu olmuş destansı şehir.

cem karaca'nın hep kahır adlı şarkısı kendisine yazılmış en güzel şarkılardan birisi bence.

--spoiler--
Dur! bırak, kalsın, açma televizyonu
Bana istanbulu anlat nasıldı?
Şehirlerin şehrini anlat nasıldı?
Beyoğlu sırtlarından yasak gözlerimle bakıp
Köprüler, sarayburnu, minareler ve halice öv
Diyiverdin mi bir merhaba, gizlice
--spoiler--

Büdüt - isim kaynağı da islam-bol olmayan şehir. (bkz: gönderme var)
yaşanılması geçen gün zorlaşan şehir aşırı kalabalığı ve trafik sorunu hiç çözülmeyecekmiş gibi.
bu şehri stabul ki bir misl ü bahadır der bir şiirde.
yoğun ve dehşet sıcaklarla bizi karşı karşıya bırakmış olan şehir.
bir flört şarkısı.
eski zamanları özlenen şehir.
Çemberlitaş, istanbul, 1830'lar.
görsel