bugün

4 büyük melekten en en ense yapan melek.
g.tümüze girecek boruya sahip melek.
ben merak ediyorum bu meleği. kıyamet günü sur'u üflemek için görevlendirilmiş melektir kendisi. şimdi bu melek kıyamat gününe kadar napıyor diye zaman zaman düşünüyorum. karşısına geçmiş sur'u mu izliyor acaba, oturup nasıl üfleyeceğini mi düşünüyor, yada acaba benim ne zaman sıram gelecek diye sabırsızlanıyor mu, yıllardır beklediği bu an geldikten sonraki rahatlığını düşlüyor olabilir mi?

belki korkuları vardır bizim gibi. ya üfleyemezsem? yada üflersem de ses çıkmazsa? üflemeli çalgılardan ses çıkarmak zordur, kimisi yıllardır üfler de makamlı bir ton çıkaramaz. işte o zamana sakladığım bir şakam var. şimdi yazıp da cehennemden kombine almanın manası yok.
(bkz: hüsnü şenlendirici)
şöyle bir giriş yapması muhtemel melektir:

"Ben bunu üfleyince ne oluyor biliyor musunuz siz? Her şey değişiyor, her şey! Her şeyi değiştiririm ben. istanbul’unuzu da masalınızı da başınıza yıkarım! Uyanın! Herkes uyansın! Yalan bunlar, yalan! Masal hepsi! Aşklarınız meşkleriniz, eviniz meviniz hepsi yalan! Uyuyorsunuz! Uyutuyorlar sizi! Gelin! Gidelim buradan, gidelim!"

(bkz: anlat istanbul)

(bkz: la rahate fid dünya)
kıyamet günü bir veda resitali verecek melek. iple çekmekteyiz.

Ayrıca (bkz: sur ne lan)
diğer 3 melek kadar bilindik değildir. ama hepimizi öldürecek sesi çıkaracak.
blok flütle yılan hikayesi isteklerini alıp almayacağı merak konusu.
(bkz: bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır)
bunca yıl sabırla beklediğine göre boruyu çok pis öttürecek olan melektir.
kıyamet günü mumu üfleyecek meleğin adı.
yatıştaki melektir.
kiyametti bildiren melektir.
hristiyanlıkta kendisi Raphael'dir.
görsel
islamiyet' te geçen 4 büyük melekten biridir. Sur'a üflemekle görevlendirilmiştir. ( Herkes bu tanımı yapmış)
Bu görevinden başka bir görevi yok mudur veya sur' a üfleme zamanı gelene kadar ne yapmaktadır merakı uyandıran melektir.

Peşinen not: Eksi verecek arkadaşım veya bu konuda bilgisi olan yazar arkadaşım, beni de bilgilendirsene, aydınlatsana.

edit1 : Ben biliyorum arkadaş, eksi verecek en az bir tane ibne çıkar, o da gelip '' görevi şudur, kuran- ı kerim' de şöyle açıklamaktadır, diye bilgi vermez. Ya kendine müslümandır, bilgisini paylaşmaz, cenneti kendince garantiler yada kendisi de bi sikim bilmiyordur.
kıyamet vakti sur a üflemekle görevli olan 4 büyük melekten birisidir.
bir çok kişinin yanlış bildiği üzere tek görevi sur a üflemek değildir. aynı zamanda levh-i mahfuz a bakıp diğer meleklere görevlerini bildirmek ve allah ın hayat veren anlamındaki muhyi isminin tecelisi ile görevlidir.

--spoiler--

Ebu Said’in (ra) rivayetine göre Resulullah (asm):
“Surun sahibi (israfil), sur denen borusunu ağzına dayamış, yüzünü çevirmiş, kulağını dikmiş, üfleme emrini beklerken ben nasıl tereffühle (dünya nimetlerinden) istifade edebilirim?” buyurmuşlardı. (Tirmizi)

Rivayetlerde geçtiği üzere; israfil (as) kıyametin kopacağı vakte kadar elinde surla beklemektedir. Fakat melekler nurani oldukları için kendilerine ait hususi vazifelerini yaparken, aynı zamanda yine birçok vazifeleri hiç birini birbirine karıştırmadan yapabilmektedirler.

israfil’in (as) sura üflemek vazifesi yanında diğer vazifeleri de şunlardır:

israfil (as) Allah’ın (cc) “Muhyi” ismi ile “hayat” vermesindeki emirleri uygular
Allah’ın (cc) varlıklara “hayat vermesi” ile ilgili emir ve iradesini uygular. Özellikle bahar aylarında görülen dirilişte “Muhyi” isminin tecellisinde israfil (as) vazifelidir.
israfil (as) Levh-i Mahfuz’a bakarak meleklere vazifelerini söyler.

israfil’in (as) önünde Levh-i Mahfuz bulunmaktadır. Cenâb-ı Allah, gökteki veya yerdeki herhangi bir şey hakkında O’na izin verdiğinde, bu Levh, onun alnının hizasına kadar yükselir. O da Levh’e bakar; eğer bu benimle alakalı bir iş ise, onu bana emreder; Mikail (as) ile ilgili bir şey ise, ona emreder; eğer ölüm meleğinin işi ise, ona emreder” dedi.

--spoiler--

http://www.sorusorcevapbu...gorevi-sura-uflemek-midir
arapların kıyamet beklediği "melek". onun yerine israil geldi, kıyametleri oldu.
haksızlığı görmüyor olamazsınız.

cebrail baş melek.maaşı iyi ssk primleri tamam.
azrail zaten can alıyor, mesaileri var.
mikail tüm hava durumu ve doğal olaylardan sorumlu.kafasına göre takılıyor.sanırım taşeron.
peki bu israfil'in niye tek görevi kıyamette boru üflemek.

bu nasıl iş sorarım size.
4 büyük melekten biri değil mi ?
thrash metal dünyasındaki big four -metallica-antrax-megadeth-slayer- gibi büyük dörtlüden biriyken,
neden sadece kıyamet günü helvacıoğlu flütten bozma bir boru çalacakmış.

yazık.cidden yazık.
müzisyen olduğu rivayet edilen melektir. ayrıca çok kıyak bir işe sahiptir kendisi. anlatılana göre kıyamete kadar beklemede kalacak, bi boruya üfleyecek ve görevi tamamlanacak. kendisine tek sözüm bari boş durma otur sazına çalış.
--spoiler--

“Sûr sahibi (isrâfil), boynuzu (sur'u) eline almış, boynunu uzatmış ve ne zaman kendisine emredilecek de üfleyeceğim diye beklemekte iken ben nasıl sevinebilirim ki”

--spoiler--
cennet bando takımı majörü.
Takiminin cok iyi oynadigi ama gol atamadigi macta sogudugu icin kalesine geoen ilk atakta golunyiyen kaleci gibidir. Bu kadar zaman bekleyip bi de zamaninda calamazsa hic iyi olmaz..
Ağır işsizdir. Boş işler müdürüdür kodumun yaratığı.

Ulan adam okumuş iki üniversite bitirmiş yok bankamatik memuruymuş temmuzda maaş alan öğretmenmiş insanlığınız kalmamış sizin sıfatına tükürdüklerim.