bugün

almanca almanca almanca.

ispanyolcaya az önce hevesle başlayıp bıraktım.

türkiyede bu dil için yeterince adam akıllı kaynak yok, bir ispanyolca eğitim kitabı 50 liradan başlıyor.

çoğullarda kelime sonuna gelen s eki neden geliyor diye kimse yazmamış.

garip garip şeyler. en azından elimde almanca için kaynak var. almancaya tekrar dönüyorum.

Edit: ispanyolcayı öğrenmek için her türlü kaynak var diyenler gitsinler kitapçılarda fiyatlara baksınlar.

Ayrıca internette de yeterince kaynak yok adam akıllı.
ikisini de zamanında bir hevesle öğrenmek istemiştim sonra sıkıldım bıraktım. en iyisi ingilizce.
Fransızcayı tercih ederim.
ispanyolca dünya da en çok konuşulan 2. dil.
Tamam kabul ikinci dil de, konuşan ülkeler meksika, Bolivya, güney amerikanın ülkeleri...

ispanya'dan başka adam akıllı konuşan ülke yok, tamam almancaya göre daha pragmatik bir hareket ama şu ülkeye de adam akıllı kaynaklar getirin be kardeşim, bu dil hakkında gramer bilgisi olan dil bilimci sayısı parmakla mı sayılmak zorunda?
almanca. ispanyolcaya göre öğrenmesi çok daha zordur ama daha güzel bir dildir. ayrıca daha çok işinize yarar. he ben hobi olarak öğreniyorum diyorsanız başka.
sözel-sosyal işlerle uğraşıyorsanız ispanyolca, teknik-mühendislik işlerle uğraşıyorsanız almanca.

uğraşacak bir işiniz yoksa-----

"her kuşu siktiniz kaldı leylek" efendim...
s takısı ingilizcede de var ya. neden türkçede çoğul için -lar koyuluyor biri açıklamasını yaptı mı bugüne dek? çok şaapma öğren geç.
Almanca sürprizli olur. En güzeli italya. Alt biter.
Kesinlikle Almanca. Estetik bakımından dünyanın açık ara en güzel dilidir. Ayrıca bilim dilidir. Mühendis olup bu dili biliyorsanız diğerlerini dörde beşe katlarsınız.
ispanyolcaya gelecek olursak tam bir varoş dilidir. 3. Sınıf insanlar konuşur. Geleceği olmayan boş bir dildir. Evet
german rules.
niyete göre yanıtı değişecek soru.

amaç avrupa birliği'ne kapağı atmaksa almanca'dan öte köy yok. yok, niyet tüm dünyayı gezip görmek, hatta yaşamaksa ingilizce'den sonra en iyi dil ispanyolca'dır.
şuan arapça öğrensen senden kralı olmaz *
Tabiki ispanyolca.
tabi ki ispanyolca.
50 yıl sonra edebi metinler dışında günlük konuşma dilinde, ne ispanyolca ne de almanca kalmayacağı için ingilizce. hadi şimdi sittirin gidin!
Por favor. Tabiki de ispanyolca.
Turkiyede ana dilleri gibi almanca konusan, türkiyeye dijus yapan binlerce gurbetci ve gurbetci cocuklari var. Onlar gibi almanca konusabilecek misiniz ? Ispanyolca o yuzden. Sadece ispanya ile degil, g.amerikalilarla da konusabilirsiniz.
O yuzden, ispanyolca.

Almanca diyenlere : coma mierda deyin.
(bkz: Rammstein)
ispanyolca oldukça çok konuşulan ve almancaya göre biraz daha kolay olan bir dil. fazla konuşanı olabilir ama işe yarama olarak baktığımızda almanca alır.
işte, çalışma hayatında vs. almancanın faydasını daha fazla görürsünüz.
en çok konuşulan dil arayaşınız varsa çince öğrenin.
onun dışında vamos siktirolos.
Tabikide mühendisliğin ana dili olan alamanca. Çok konuşulmasından başka ne artısı var ispanyolcanın.
ispanyolca tabiki de.
almanca öğrenmesi en kolay dil.
eger imkan var ise; her ikisi de. ticari anlamda ögrenilmek isteniyorsa; yine ikisi.

bilim, mühendislik alanlarinda kaynaklari daha iyi anlayabilmek icin almanca. her ne kadar bir cok kaynak ingilizce olarak sunulsa da; kelime hazinesi bakimindan ve cümle anlamlarinda bilginin icerigini daha ayrintili bir sekilde aktarabilmekte.

ispanyolcanin ayri bir kulagi var. dinlemesi zevkli, hareketli ve melodik bir dil. ögrenmesi kesin zevklidir diye düsünüyorum. ne yazik ki ülkemizde bu dili konusan cok nadir insan var, oysa ticari potensiyeli yüksek olan bir dil. her ne kadar latin amerika kücümsense de, ticareti ilerletmek icin kullanilabilinecek bir dil. tabi resim, müzik gibi sanatlarda da bilgi kaynagi oldukca yüksek bir dil oldugunu düsünüyorum.

birisi almanca bilir ama ispanyolcanin avantajlarini bilmez, digeri ispanyolca bilir almancayi bilmez, bi digeri her ikisini de bilmez sirf otomobil tutkusu yüzünden almanca der.

en güzeli her iki dili de konusan birisine sorarak, özellikleri hakkinda bilgi edinerek karar almak.