bugün

--spoiler--
mükemmel olan islamdır, müslümanlar değil.
--spoiler--
araplara gelen bir din.beni bağlamıyor.ama nedense bizim okumayan ve araştırmayan insanlarımızın baş tacı.
biz onu, akıl erdiresiniz diye arapça bir kur’an olarak indirdik.(yusuf/2)
sanılanın aksine araplara gelmiş bir din değildir. hatta bir din değildir.
acaba nedir?
ya allah bismillah allahu ekber.
şiddet dinidir bir afyon çeşidi olarakta kullanılır ve bu dine inananlara genellikle terörist denir hobileri kafa kesmek, baskı uygulamak, 3-4 tane kadın alıp kendine hizmet ettirmek (muhammetleri 7 yaşında ki bir kız çocuğunu almıştı) böyle türlü türlü gelenekleri var bu islam denilen orta çağ mitolojisine inananların ama tabi onlara sorarsanız "islam bu deyil yeaaaa" hoşgörü bıdı bıdı..
tek taraflı bok atılmak için çabalanmadığı sürece barışı ve adaleti emreden dindir..

“Bir kötülüğün cezası yine onun gibi bir kötülüktür, ama kim affeder, bağışlarsa onun mükafatı Allah'a aittir. Şüphesiz ki Allah, zalimleri sevmez.” (Şura 40)

“iyilikle kötülük bir olmaz Sen kötülüğü en güzel bir şekilde önle O zaman sana düşmanlık eden kimse candan bir dost gibi olur” (Fussilet 34)

ayrıca konu ile ilgili saçma sapan ve tek düze yazılar ile çürütmeye çalışanlar için daha fazla ayet verilebilir ancak o küçük beyinler almayacağı için fazla kasılmaması gerekmektedir..

son olarak:

"Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emrediyor. Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla görendir." (Nisa 56)
öyle yanlış yorumlanıyor hele zamane hocaları öyle fetvalar veriyorlar ki.
hayır şüphe duymuyorum çünkü ben şeyhlerin değil peygamberimin dinine inanıyorum. utanmıyorum da dinimden. dışlanmaktan korkmayarak, açıkça, "elhamdülillah müslümanım" diyebiliyorum.
ama dinimi içten veya dıştan yıkmaya çalışanlardan tiksiniyorum. her kafirden değil yanlış anlaşılmasın, isteyen istediği dine inanır ama kimse kimsenin kutsalına hakaret edemez, el uzatamaz.

ekleme: kuru sıkı kabadayılık vardı burada. bir anlık nefretle söylenen. "kesmek"ten taraftar değilim.
heyheyleri üstünde ergen ateist sıçmıkları tarafından "şiddet dinidir" zırvalarıyla lekelenmeye çalışılan din. neymiş şiddeti emrediyormuş. gerekçeleri de "cihat anlayışı" imiş. bi siktirin gidin lütfen demek istiyorum onlara. cihat nedir diye bi araştırın önce.

bir de şu var tabi; terörist gruplar "biz müslümanız cihat yapıyoruz" diye insan katletmişler, bu yüzden islam şiddet dini olarak tanımlanmış. halbuki tarih boyunca insanlık ayıplarının en şiddetli olduğu dönemler islamiyetin olmadığı veya yok sayıldığı dönemlerdir. avrupanın rönesans ve reform hareketlerinden önce nasıl bir vaziyette olduğunu herkes bilir. fakat kimse hristiyanlığı "şiddet dinidir" diye suçlamaz. varsa yoksa bildikleri ırakta orda burda tüneyen biz müslümanız diyen teröristler üzerinden genel kanıya varmaktır.
muhammed cok kafa patlatti: ne yapsam da bu mahkus talihimi kirip su 3 gunluk dunyada refah, zevk, sefa icinde yasamanin bir yolunu bulsam? cevap 40 yasinda belirdi kafasinda. bir din kopyaladi ordan burdan ve adina da islam dedi. muhammed iyi bir konusmaciydi ve cevresindeki avanaklari kendine inandirdi. sonra unune un katmak icin savaslar yapti insanlari putlara tapiyorlar diye asti kesti geri, kalanlari da, ve ozellikle kadinlari kendine cariye yapti, kole yapti. sonucta muhammed ruyalarindaki hayata kavustu ve baya bi yasayip eceliyle oldu. bugun ise bu sacmaligin pesine dusmus milyarlar birbirini kesiyor allahu ekber diyerek. uzun lafin kisasi islam dini (ve diger dinler) insanligin agzina sicmistir...
türk toplumunun hiç girmemesi gereken bir kalıp, bulaşmaması gereken bir dogmadır. bize toplum olarak * çok şey kaybettirmiştir ve kaybettirmeye devam ettirmektedir. din adı altında canlara kıyıldı, pozitif bilim geri plana atılarak toplum cahil bırakıldı. hurafeler peşinde cennet hayalleriyle araplaştık gittik anasını satayım.
batı özentisi ergen arkadaşlarımızın her fırsatta saldırdığı din.

ah canlarım benim, anlıyorum, okullar yakında açılacak, son geceleriniz bunlar, ama yok mu başka başlıklar, mesela bilmem ne diyen kız, bilmem ne yapan oğlan.

marjinal olmak bi inanca, bi dine saydırmak değildir, bu sizi ancak lise sınırları içinde havalı yapar, toplumda ise ergen derr geçerler ki ergen deyip geçiyoruz.

hadi ballı sütlerinizi içtiyseniz yatağınıza.
bazı islamofobikleri tir tir titretir.
kafasından hikaye yazan ya da pardon dur ya hayal kuran geri zekalı embesillere dert olan din. yani bu denli salakça ithamlar ve laflar ancak böylelerinden beklenir.

gelin bakın bu kimseler ne diyor : ''muhammed zengin olmak için din kurdu.''

şimdi malumunuz efendim eskiden bu ateistler kaliteli olurdu, gerçekten uzun uzun araştırır inanmamayı seçer ve kendilerince açıklama yaparlardı. öyle ki o adamların yazdıklarına denk geldikçe aklımda tutar birilerine sorardım, araştırırdım. şimdi bakıyorum yemin ediyorum geri zekalı bir çoğu. ulan bu adam zengin olmak istese dinden vazgeçerdi. adamın malı mülkü yok, geceleri namaz kılmakla geçirmiş, dünya namına doğru dürüst yaşamamış. savaşlara girmiş bir insan. ulan bak aslında ağzım bozuk değildir ama böyle embesilleri görünce bozuluyor işte hadi ben marjinalim ayağına, karı kız ayağına bir bok bilmeden ateist oldun bari bunu uluorta yapma ben ateistim de siktir git ne yapıyorsan yap.

milyarlar birbirini kesiyor, islam öcü böcü ühühühü diye de ağlamayı ihmal etmiyor bu zerzevatlar.

''insanları puta taptı diye astı kesti.''

işte burda dur şebek. önce bir ispat et bakalım puta tapıyor diye kimi kesmiş. ulan seni insan yerine koyup cevap veriyorum diye bir yandan da kendime küfür edip duruyorum ama kendine taş atanlara dua edin, karşılık vermeyen, helak edilmesine göz yummayan* bir insandan bahsediyorsun. sen kafandan düşmanlık tohumlarını besle, kin gütmeyi becer sonra ağzına bile almaman gereken isme laf et.

cariye ve köle konuları ve bu konu da zaten her yerde yeterince irdelenmiş vaziyette. zaten bu teoriler hep kısır döngü şeklinde tartışılıp duruyor. bari saçmalayacaksın üç beş bir şey bil öyle salla.

ha evet senin yaptığın fikir özgürlüğü. inanma umrumda değil saygı da duyma amk sikimizde değil ancak geri zekalı geri zekalı konuşma. zira bir insanın da neye inandığı sikimde değil insanın inandığı şeyi ne kadar bildiği benim umrumda olan. o da görünüyor zaten.
islam, güzel ahlaktır. la ilahe illallah muhammeden resulullah.
hakkında varılan yanlış çıkarımlardan biri, toplumları en ileri seviyeye taşıdığıdır. bundan kast edilen 9.-12. yüzyıllar arası yaşanan entelektüel ve bilimsel aydınlanma. Bunun sebebini islam'da görmek yanlış. Bu dönemdeki felsefi ve bilimsel aydınlanmanın sebebi islam değil, eski mısır-helen-yunan eserlerinin arapçaya çevrilmesi ve kütüphaneler kurulmasıdır.

bu eserleri okuyup yorumlayan kişiler, özgür düşünceyle tanışmış, bu sayede de bunların üstüne bina ettikleri yeni felsefeler ve bilimsel gelişmeler kaydetmişlerdir. islamiyet'in başlangıcını yaptığı sanılan nice bilimsel ve felsefi buluşların kökeni, eski yunandadır. matematik, astronomi, biyoloji, devlet felsefesi, şüphecilik gibi alanlarda gelişme, eski yunan ve mısır eserleri üzerine bina edilmiştir, sıfırdan bir gelişmeden bahsedilemez. zaten ortaçağ sonunda başlayacak hristiyan rönesansı da aynı kaynaktan beslenecektir. bu sefer avrupa, eski yunan eserlerinin yanında arap filozof ve bilim adamlarının eserlerini de çevirecek, yeni sistemlerini bunlar üzerine inşa edecektir. bilim ve felsefe üstüne koya koya ilerler.

islamiyet eski yunan'dan almış geliştirmiş, avrupa da islamiyet ve eski yunandan almış, daha da geliştirmiştir. avrupanın bu gelişimine hristiyanlık sebep olmadığı gibi, islamiyet'in gelişimine de islam sebep olmamıştır. asıl sebep, eleştirel düşüncenin ve sorgulamanın öğrenilmesi, ve anlam verilemeyen durumların sebebinin ilahiyata ve dogmalara baglanmasındansa cevaplarının aranmaya başlanmasıdır.

eger islamiyet'in 300 yıllık aydınlanmasını islamiyet'e baglayacak şekilde okursak, avrupanın gelişmesini de hristiyanlığa bağlamış gibi oluruz ki bu çok yanlıştır. çünkü islamiyet'te gelişim en yüksek devrini eski yunan eserlerinin çevirisiyle özgür düşünce yönteminin ögrenilmesinden aldıysa, avrupa da bilim ve felsefede en hızlı gelişimi, bu eserlerin çevrilmesinin devamında hristiyanlığı toplumsal yaşamdan ve devlet yönetiminden atması sonrasında yaşamıştır. islam devletinin gelişimini islam'a bağladığımız, ve geri kalışını islam'ı yanlış yorumlamaya yorduğumuz için de yüzyıllardır yanlışlardayız. bilim felsefe ve kültür, dinle degil, özgür düşünce ve bilimle gelişir.
türkçe konuşan birinin kötülemesine alışamadığım din. (bkz: tezat)
gelişim evresini yaşayan ilk insanı baz alarak başlarsak ve insanların iletişim kurabildiği dönemlere kadar gelirsek eğer islamiyetin sıfırdan bir şeyler ürettiği gibi kimden çıkma olduğu belli olmayan tez yanlış olur elbette. zira bilim bir öncekinin devamıdır. hatta yine bu nokta bilim dünyasına jung tarafından sokulmuş ve bu duruma arketip denilmiş. o psikolojide kullanmış olsa da bilim dünyasında var olan ilk modellemeye arketip denilebilir çünkü.

yani bu durumda gelişme denilen şey zaten bir arketip üzerine olmalıdır. yoksa yıl olmuş 500 dünyada belirli bir medeniyet var ve islam apayrı izole bir yerde sıfırdan başlamıyor her şeye. mevcut var olan bilimi ve ilmi ciddi derecede geliştiriyor.

bu durumda islamiyetin bir toplumu en ileri seviyesine taşır tezi doğru ancak bunu ateistlerde, hristiyanlarda başarır. yani bir toplumun bilim olarak en iyi seviyede olmasının bunlarla hiçbir alakası yoktur. burda vurgulanmak istenen nokta şurası bazı kara cahillerin islamiyet medeniyet karşıtı, bilme faydası katkısı olmayan din, islamiyet toplumsal ilerlemenin önünde bir taştır diyenlere aslında islamiyetinde bilim konusunda aynı yerde olduğudur. yani eğer bu din bunlara karşı olsaydı öyle bir dönem hem de islamiyetin doğuşundan kısa bir süre sonra bu dinde yaşanmazdı.

yani islamiyet toplumun ilerlemesine engel olmayan, her şeyde olduğu gibi mevcut verileri kullanıp üstüne yeni şeyler koyan (mantıken) bir anlayışa karşı değildir.

eğer neden bu halde diye soruluyorsa islam coğrafyasında oynanan oyunlara veya bu dini yaşayan kişilerin neden bilimden bu kadar uzaklaştığı konusuna eğilmeli.

velhasılıkelam suç islamın değil, onu yaşamayı bilmeyenin.
ben bir müslüman olarak bilimsel gelişme ve ilerlemenin insanlara mutluluk getirdiği kanaatinde değilim. mutsuzluk da getirmediği gibi sadece hayatı kolaylaştırıyor. belki de zorlaştırıyor, lüksü zorunlu ihtiyaç haline getirip yaşamı karmaşıklaştırıyor. sonuç olarak bilimsel ilerleme farz-ı kifaye olmakla birlikte, bunun farz-ı kifaye oluşu insanların hayatını karmaşıklaştırmayı teşvik etmek değil, çağında askeri, ekonomik ve kültürel olarak bir numaralı olmak gerekliliğidir. zira bu tip bilimsel ilerlemeler insanları cezbeder, bu da o ülkenin bilimiyle birlikte kültürünü de ihraç etmesini sağlar. günümüzde amerika ve avrupa bunu başarmaktadır.

şimdi farz-ı kifaye olan bir şeyin yapılmıyor oluşu, onu farz-ı ayn haline getirir. bunun günahı da tüm müslümanların üzerinedir. her neyse anlatmak istediğim özetle şudur: islam mutluluk ve esenlik kaynağıdır, bilimsel ilerlemenin garantörü değildir, ki bilimsel ilerlemenin mutluluk getirmediği de ortadadır.
iman edenleri(!) tarafından şu an çok kötü şekilde temsil edilen dünyanın en güzel dinidir. içerdiği tasavvufla şu zamanda bile insana huzurlu bir hayat yaşatabilir.
keşke sadece insanın gönülün de kalsa saldırmak için bahanesi olmasa.
mükemmel, kusursuz, mantıklı, içinde çelişki olmayan, insana öğretileriyle tek huzur veren tek şeydir. allah katında tek geçerli dindir. bu dine iman edenlere müslüman denir. evrensel bir dindir, ve inşallah yakında tüm dünyaya hükmedecektir.
Sacma sapan kurallar butunu. mantıga uymayan subyancılar ıcın ıdeal olan, kadını asagılayan uyduruk kurallar butunu.
kimsenin uygulamadığı olmayan din. hep duyulan söz: islam o değil ki! ne o zaman?
tüm teorik ayrıntılarından ziyade, bu dinin bazı sağlam inançlıları, günah diye bir the beatles, pink floyd, sezen aksu, fikret kızılok dinleyemeden ölecekler ya, bu benim bile içimi yaralıyor. "while my guitar gently weeps" dinlemek nasıl günah olur yahu? inanan kişi için allah'a bile yaklaştırıcı vesile olabilir bu şaheser aslında. çok şey kaçırıyorlar.
yeryüzünde en çok sömürülen inanç.