1. 1.
  insanın hayatını yönlendirme gücü, yapıp yapmamaya karar verebilme yeteneği ve gücü, kişisel yön çizebilme özelliği.
  9 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  bir subuti sıfat olarak irade: dilemek demektir. evrendeki her şeyin durumu, konumu ve özellikleri allah' ın sonsuz dilemesiyle gerçekleşir.
  ... qokhandemir
 3. 3.
  (bkz: istenç)
  ... meister writer
 4. 4.
  "...sanıyorum tüm insanların tüm işi, her an kendilerinin bir piyano tuşu değil bir insan olduklarını kanıtlamaktır! insan bu uğurda kendini bile feda edebilir. şimdi gel de günaha girme: henüz bu aşamaya gelemediğimize, iradenin kim bilir hangi şeytanın keyfine bağlı olmasına karşın, hiç değilse var olduğuna sevinme.

  eğer bana bağırmak inceliğinde bulunursanız, irademin bağımsız olduğunu, yalnız onun normal çıkarlarıma, doğa yasalarına ve matematiğe uygun olması için çalışıldığını söyleyeceksiniz.

  bırakın bunları efendim. iş çizelgeyle matematiğe dayanınca, ortada iki kere ikinin dört etmesinden başka bir şey dönmezse, iradenin sözü edilebilir mi hiç? iki kere iki, benim iradem karışmasa bile dört ediyor. irade demek bu mudur?.."

  yer altından notlar'dan...
  1 ... endless
 5. 5.
  dünyadaki en önemli güç.. genetik olarak geldiğine dair bir inancım olmakla birlikde eğer yeterli çaba gösterilirse oblomovlar bile çelikten iradeye ve uygulama gücüne sahip olabilir..
  2 ... siyahbeyazkizil
 6. 6.
  gücümüzü irademizden aldığımızda, kolay kolay yenilmeyiz...
  3 ... linka
 7. 7.
  akşam yemeğinde geri çevirdiğim bol etli fırın yemeğini düşünürken hakim olduğumu düşündüğüm, ama gecenin şu saatinde bir paket ruffles ı mideye indirince 'nereye hakim oluyorsun lan ibibik' dediğim olgu.
  1 ... and justice
 8. 8.
  (bkz: arthur schopenhauer)
  ... eulen
 9. 9.
  yaradanın sıfatlarından ve kendinde topladığı güç.
  *ilahiyatçı değilim, iyi niyetle kendi hissedişimle algımla yazdığım, işin ehli olup, hata gören, uyaran olursa düzeltirim.
  3 ... ruhumorceyda
 10. 10.
  herhangi bir olayda beyne salt gerçeği seçmesi için devamlı deklare veren görünmez durum.herhangi bir zorlama olmaksızın kullanılacağı gibi zor görünüp kullanılmadığı,kişinin fikri derecesiyle direkt olarak bağlantılıdır.
  ... abraxas