bugün

görsel
kilo verdirir, kondisyon arttırır, kasları gevşetir.
düzenli yapılmadığı takdirde dahi gayet etkli olabilen spor. günde 100 kez ip atlamak gerektiği söyleniyor; ama bazen 30 bazen 20 bazen 200 atlasam bile incelme sağladığını fark ettim. fakat nedendir bilinmez, bazı kişileri de kalınaştırıyor. ip atlayan çok kişi, bana şöyle söylüyor: "sen ip atlıyorsun; ama incesin, ben de incelmek için ip atladım; ama bacaklarım kalınlaştı." diyor.

neden herkesi inceltmediği konusunda bir fikrim yok; ama herkeste aynı sonucu vermemesi doğaldır; sonuçta her şeyin, herkes üzerinde aynı etkiyi göstermesi beklenemez.

bu noktada, kişinin beslenme şeklinin belirleyici olduğunu düşünüyorum.

sanırım bazıları, beslenme şeklinden dolayı, kalın yapılı olmaya meyilli, bazılarımız ise beslenme şeklimizden dolayı ince olmaya meyilliyiz.

yine de fitness yaptığım zamanlar bir kalınlaşma olmuştu, artan kas kütlesinden dolayı.
kasların şişkin görüntüsünden rahatsız oldum ve farklı sporlara yöneldim. beslenme ve egzersiz konusunda araştırmalar yaparak istediğim formu buldum. şimdi bunu korusam yeterli.

bence ideal formumuz, kendimizi en iyi hissettiğimiz halimizdir.

o yüzden kalıplaşmış kuralara çok takılmamak gerek. "şu saatte bu yenecek, bu saatte bu yenecek" tarzı katı diyet listeleri, hiç benlik olaylar değil.

"günde şu kadar ip atlanacak, şu kadar yüzülecek" vb. kurallar da hiç bana göre değil. spor, içinden geldiğince yapılmalı. zaten vücudun ne kadar yapmaya ihtiyacı varsa, o kadar yapabiliyorsun. vücut, o algoritmayı çözebilecek kapasitede bir mekanizma.
yorulduğun yerde bırakmak, kendini hırpalamamak en güzeli.

diyeceğim o ki: vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayıp biraz da egzersiz yapınca mis gibi oluyor. biraz bilinçli hareket edince, istenilen kıvamda olunuyor. test edldi onaylandı.

öyle katı kurallara takılmaya gerek yok.
çocukken kızların favori oyunuydu.
bikere denedim becerememiştim, sanırım kızların bacağı daha esnek.
faydalı bir spordur. yarım saat arayla 100 tane atlıyorum toplam 300 oldu. her 100 tanede bir 20 mekik çekiyorum ve salondan mutfağa (uzundur baya) 10 dakika koşup geri geliyorum.
Dizlerinde herhangi bir sıkıntısı, rahatsızlığı olanların atlamaması gereken bir aktivite. Dizlerinde bir rahatsızlığı olanlara yarardan çok zarar vermektedir.
https://youtu.be/zoMYU_nOGNg

şöyle de güzel bir clipe sahip spor.
asla beceremediğim bir antrenmandır.
faydası çoktur.
boks antremanının vazgeçilmezi.
çok faydalı bir spordur. Vücudun çoğu kası çalışır.
Ya çocukluğum aklıma geldi. Beceremezdim. Gerçi eğlenceli de değildi. Hoppidi zıplayıp duruyodunuz.
erkek - kiz fark etmez. severek oynanan bir oyun. bende severim. eglenceli.
Geçen hafta aldım ve arada evde zıplıyorum alt komşu ne hissediyor bilmiyorum ama iyi terletiyor.
köpeklerin de yapabildiğidir.

görsel
Kilo vermek ve sıkılaşmak için birebir özellikle koşudan sonra hızlı şekilde 5 dakika atlanırsa daha çok kalori yakılır.
tor browser ile yapılabilen bir şey.
Sıçrama antrenmanlarımın vazgeçilmezleri arasındaydı bir zamanlar.
3ayda 14 kilo vermeme yarayan mucizedir.kosuyla karsilastirildiginda harcadiginiz efor diz cokup tovbe istetir.lakin herseyde oldugu gibi bununda nokunu cikarimca bi sure sonra nezeman ziplamaya baslasaniz hemen ayaklariniz agriyor.overtraining iste.
beyaz kas liflerini güçlendirmek için yapılan egzersizdir bana göre. şöyle ki; vücutta yavaş kasılan kırmızı kas lifleri ve hızlı kasılan beyaz kas lifleri vardır, ip atlamak hızlı bir egzersiz olduğundan dolayı white muscle fiber kaslarını geliştirir, patlayıcı güç gerektiren sporlarda faydalıdır. aynı zamanda aerobik kapasitenin artmasına yardımcı olur çünkü nabız artışı fazladır.
Ay pi atlamak diye okuduğum başlıktır.

Yeni yıl kafası herhalde...
genelde refleksi az sporcuların hocaları tarafından yöneltildiği aktivite.
görsel
56 kiloya çıktığımı öğrenince yapmaya başladığım aktivite. bu saatte. üstelik de evde.