bugün

mozilla 4.0 beta versiyonu ile birlikte google chrome tadı yakalanmaya çalışılmıştır. netbook'lar için kullanılabilir. gayet de iyi performans alınabilir.
bizim için gereksiz ie içinde büyük bir adım olmuş.
çünkü hiçbirimiz kullanmıyoruz kolay kolay ie serilerinden herhangi birisini. fakat 9 sanki kullanılmaya değer gibi. gördüklerimi yazayım biraz.
- öncelikle uyumluluk iconuna tıklamanız gerek. yoksa buraya entry bile giremezsiniz. yazı yazmanıza engel oluyor nedense.
- klasik ie'nin hatası olan çok fazla sekme açılınca (8-10) kitlenmeler azalmış gibi. 2 defa denk geldim "ie kapat"a bastıktan sonra yeni pencerede kitlenen sayfayı açtı. diğerlerini hiç kapatmadan.
- hızlanmış. Evet chrome gibi neredeyse. zaten şekli şemalide ona benzer. gereksiz ne varsa kaldırılmış. kullanıcıya daha fazla alan bırakılmış.
- kasılma sorunuda ortadan kalkmış çok fazla hafiflemiş. chrome gibi hafiflemiş.

halen varsayılan internet tarayıcım olmayı hakediyor. ama ben genede chrome kullanıyorum.
mutlaka indirilip denemenizi tavsiye ederim. en azından bir görürsünüz. ie bizim ie işte gene ama bu sefer uğraşmışlar sanki. ileriki günlerde daha iyi anlarız.
önceki versiyonlara göre eh işte denilebilir. en azından yüzyıllar sonra indirmeleri ayrı bir sayfada toplayıp, devam etme/durdurma seçeneği koymuşlar. akıl edebildikleri için geliştiricilerini alkışlıyoruz!
beş para etmez bir tarayıcıdır. akılları sıra chrome'u teklit etmeye çalışmışlardır microsoft'un ezikleri. opera ve safari'nin bile çok rahat eline verebileceği,tarayıcıya benzeyen bi bokluktur.
http://windows.microsoft.com/ie9

RC versiyonu çıkmış olan tarayıcı.
rc sürümünün hızına şaşırdım kaldım. diğer tarayıcılara göre fevkaladenin fevkinde olduğundan değil, microsoft'un sağlam rekabet görünce götünün nasıl tutuştuğunu gördüm, ondan oldu.
seneler sonra (yaklaşık 5) internet explorer kullanmama neden olmuş web browser. microsoft'tan beklemeyeceğim kadar iyi olmuş.
http://people.mozilla.com/~prouget/ie9/
resmi olarak yayınlanmış internet tarayıcısı. son durumu da çok iç açıcı gözükmüyor. görsel açıdan tatmin edici değil, yeni sekmeleri adres çubuğunun yanında açması da olmamış.
final sürümü yüklemeye hazırdır. bu arada tamamen google chrome'a benzetmişler çoğu özelliğini. *
(bkz: çocuğumu keserim gene de kullanmam)
her daim alt+tab' a gebe programcıklardan.
ne kadar değiştirip, yenilense de asla bir google chrome olamayacak olan tarayıcıdır.
bildiğin hızlı olmuş lan bu. sayfalar baya hızlı yükleniyor. özellikle html5 sayfalarında başarılı. yine de, çok benzese de, bir chrome değil.
ie 8'den daha hızlı olduğu söyleniyor.
http://www.cumrapostasi.com/content/view/6303/2/
ctrl+w yapınca bunda çok ilginç şeyler oluyor.
internet explorer 9 dediler beni internetten soğuttular. mümkünse 8'e hatta 7'ye dönmek istiyorum. neymiş hızlıymış. yerim hızını, ie9 da bir sayfa açtım, bir kaç saniye sonra chrome da bir sayfa açtım. chrome açıldı sayfayı okumaya başladım ortasına geldim daha ie9 açılacak.
görünen yüzüne de alışamadım, bu ie9 nasıl türkçe oluyor :C
hafif chrome havası hissedilmektedir.
ayrıca çok fonksiyoneldir bir önceki sürümlere göre.
bu akşam kendini zorla yükleten microsoft'un genel ağ gezgininin 9. sürümü.

daha hızlı göründü gözüme. 8'deki sorunlar azalmış. yalnız arama kutucuğu niye ortada? niye yeni sekmeler sağa yanaştırılmış? niye sık kullanılanlar menüsü sağda? niye a.q. yaaa! lan bir şeyleri düzeltirken eski iyi şeylerin içine sıçmakla mükellef mi bu a.q. microsoft'u!

ekleme: biraz kurcaladım ve sekmeleri alta almayı başardım. yalnız benim "arama kutucuğu" dediğim şey ayrı bir sekmeymiş. eee, nerede lan benim arama kutucuğum?
windows xp' sistemde çalışmayan tarayıcı. xp üzerinde kullanmadım ama doğrudur. neticede windows 7' ye geçişleri arttırmak peşindeler.
hız ve görüntü kalitesi olarak chrome ile yarışamaz. genelde geçmişten gelen explorer alışkanlığı olan insanlar tarafından kullanılır. güvenli gezinme için idealdir.

(bkz: chrome varken internet explorer kullanan insan)
iğrençlikte sınır tanımayan ie nin son marifeti.
chrome çakması ama yine de ısındım ben buna yaklaşık 2 saattir kullanıyorum. bakalım ne kadar sürecek.
microsoft'un üzerine çok düştüğü tarayıcı. ayrıca sanırım chrome'dan sonra tv'de reklamı yayınlanan tek tarayıcı.
görsel