bugün

dutgiller familyasındandır.toprak yönünden fazla seçici olmayan bir bitkidir. ancak,kireç oranı yüksek alüvyal topraklarda daha iyi yetişir. yetişebilmesi ve özellikle meyve verebilmesi için yüksek sıcaklık ister. soğuğa ve don olaylarına karşı fazla duyarlı olan incir kuraklığa dayanıklıdır ve meyve döneminin yağışsız geçmesi gerekir.ülkemizde,aradığı toprak ve iklim koşullarını en iyi ege bölgesi'nin kıyı kesimlerinde bulmuştur.ayrıca türkiye,incir üretiminde dünyada ilk sırada yer alır.
cennet meyvası...
(bkz: aydın)
dutgiller familyası mı, diye şaşkınlık gecirmiş olduğum meyve, hade len diyorum.
namık kemal in padişahlara verdiği ayarlara ilham veren meyvedir."çıktım incir ağacının tepesine..." şeklinde giden sözlere ilham olmuştur.

kurutularak ve yaş olarak yenir;kurusu oldukça pahalıdır,en iyisi aydın da dedemin tarllasında yetişir.kalorisi de bir hayli yüksektir.
bol miktarda yenildiği takdirde üstüne bir güzel de su içilince bağırsakları bozma konusunda kaçınılmaz olan meyvedir.**
bu sene 17 ağustos'ta kesimine, 18 ağustos'ta da ihracatına izin verilen güzelim meyve. avusturya ve fransa başta olmak üzere almanya ve ingiltere türkiye'den ithal eder bu meyveyi. ihrac edilen incirin boyu genelde 40mm+ dır ve ts numarası 1813.
çeşidine gelince.. yaş incirin çeşidi bursada bursa siyahı olarak bilinirken, diğer illerde morgöz olarak geçer.
ancak avrupalı morgöz incirinin nasıl yenileceğini bilmez. hep sert olarak ithal etmek ister. şekere bandırarak yiyolarmış bi de bunu. bi de avrupalı olacak! bilmiyor ki nasıl yenilmesi gerektiğini.
bursa çağlayan köyünün önemli geçim kaynağıdır incir. adamlar ne paralar kırıyo bundan.. * *
bagirsaklari yumusatip kabizliga iyi gelen, bronsit, oksuruk ve bogaz agrilarina karsi kullanilan lezzetli meyvedir.
hiç bıkılmadan hergün yenilesi eşsiz lezzet. pastaların,turtaların vazgeçilmez malzemesi.çok da besleyici.
bursanın orhangazi ilçesinde 1 sene önce açılan cafe.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.