bugün

kabızlığı gidermede faideli bir gıdadır. özellikle çay ile tüketilmesi sonuca ulaşmada daha bir yardımcı olur.
dutgiller (moraceae) familyasına dahil olan incir (ficus) cinsinin içerdiği yaklaşık 800 kadar tür içinde ticari öneme sahip meyve veren tek bitkidir. incir bitkisinin çiçeklerinde tozlaşma olayı mazı böcekleriyle gerçekleşir. bu olaya "kaprifikasyon" denir.

wikipedia
ege bölgesinde çok yetişir özellikle aydin'da. enerjisi bol bir meyve. yemesi zordur, iştah acar, garip bir tatlilik hissi vardir. ic rengi yeterince olgunlaştigi zaman kizilidir, ceviz ile tuketildiginde ultra afrodizyak etkiye kavuşturur ve bu gozle gorulebilecek kadar gercektir. akdeniz bölgesi'nde incir yerine yemiş tabirini kullanmanız faydalıdır zira o bölge'de özellikle antalya yöresinde incir argo bir kelime anlamını taşır, rezil olursunuz.
bagirsak rahatsızlıklarına ve akciğer enfeksiyonlarına iyi gelebilen, içinde yüksek şeker oranı bulunduğundan seker hastaları için pek önerilmez. ayrıca incirin anavatanı anadolu'dur; buradan akdeniz ülkelerine, ortadoğuya, hindistan'a ve çin'e yayılmıştır. üretiminde ülkemiz dünya'da birinci sırada yeralmaktadır. ayrıca incirde sütten daha fazla kalsiyum olduğunu ve şifalı bir meyve olduğunu belirtmeliyim. şunu da belirteyim son olsun incir ağacı hakkında pek de iyi şeyler söylenmeyen meyve. incir ağaçları hakkında bir çok şehir efsanesi vardır. incir ağacının dibine işediği için çarpılan insanlar ya da bünyesinde cinleri barındıran gizemli ağaçlara kadar... inanmasanız da denemeyin. afiyet olsun.
yedikten sonra taşa oturmak önemlidir. sonra gelsin eğlence.
çıktım incir ağacına yedim hamını mamını diye söylenen meyvedir.
yeni yeni olmaya başlayan çok lezzetli bir meyvvedir.
izmir ve aydın ülkenin bütün incir üretimini yapıyor desek yeridir.

(bkz: narla incire gazel)
an itibariyle bahçemde 5 tane ağacı olan yaz meyvesidir.
özür dilediğim meyve.

haksızlık ediyormuşum ama o da beni anlasın.

filmine de başlarım, peh!
ege ve akdenizde kadın cinsel organı anlamında da kullanılan meyve.
ÇOK SIK TÜKETiLMESi durumunda sizi rahatça tuvalete çıkarır.
2011 mahsulu kurutulmuş olanı piyasaya çıkmıştır.

(bkz: tariş)
dünyanın en güzel meyvesi.

bir diğeri de muz.
diğer meyvelere kıyasla reçeli harika olur.
reçeli.
küçükken içinde kurt olduğunu düşündüğüm ve bunun etkisiyle hala tadını bilmediğim meyvedir.
çakması (mesela kurutulmuş hali) orjinalinden daha lezzetli meyve.
nefretlik bir filmi hatırlatan, sevdiğim halde tiksindiğim meyvedir kendileri.
kurusundan tatlı, reçelinden film yapılan meyve.
kurusuda normalide afiyetle yenebilir.
(bkz: incir dolması)
sedat yeğin'in bir şarkısı.

bu tuzlu meltem mi böyle genzimi yakan
yoksa dokundu mu sarf ettiğin o sözler
çökerken sahile gece sinsi bir duman
birer birer uçurumdan atlar hevesler

olacak şey miydi şimdi senin yaptığın
onca işin gücün üzerine birde bu
geçmiyor boğazımdan inanır mısın
sen yokken ne ekmek ne de bir yudum su

incirler olana kadar kalsaydın bari
onlarca sözden birini tutsaydın bari
beni böyle habersizce alıp giderken
bavuluna kalbimi de atsaydın bari...

http://www.youtube.com/watch?v=sp5P9i3g6Ao&feature=related
incir duyduğum anda artık bende tamamen incir reçelinden dolayı halil sezai hissi doğuyor ve halil sezai geliyor aklıma.
görsel
Başlıca dış satım ürünümüzdür. Ege bölgesinde tarımda ön planda yer alır. Türkiye'de en fazla Aydın yöresinde yetiştirilir. aydın'da bir ilçeye de ismini vermiştir. (bkz: incirliova)