bugün

Bütün korsan kitapçılarda sıkça görülen kitaptır. Demek ki satışlar iyi.
tamamen parasal yönden hazırlanmış bir kitap. edebi olarak hiçbir değeri bulunmamakta.

yorumlara bakınca batının amacına ulaştığı kanısını çıkarmak zor olmayacaktır...
birbirleriyle hiç bir ilgisi olmayan insanların yollarının birden nasıl kesişebileceği sorusuna harika bir örnek. bir anda "ne, bitti mi" şeklinde dumur oluyorsunuz. bitmesini hiç istemediğim bir kitaptı.** ayrıca empati de bir o kadar güzeldir.
bir cırpıda okunabilecek farklı insanların hikayelerini anlatan,bu arda okuyucuyu sıkmayan ve bu insanların yollarını çok güzel kesiştirmiş olan adam fawerın romanı aynı zamanda başucu kitabıdır.
okunması tavsiye edilen ,birçok insanın hayatlarının nasıl kesiştiğini çok güzel şekilde ele alan ,Laplace $eytanı kavramını öğrenmemi sağlayan , hayatta başımıza gelen hiçbir şeyin nedensiz olmadığını her şeyin bir nedeninin olduğunu anlatan sürükleyici kitap. kitap içinde yer alan heran'a dönüş olayları film sahnesi gibi olmuş.
tamamlanamamışlık gibi bir şey. zeusun hera aşkı misali.
bir solukta okunası kitaplardan.

diğeri için.

(bkz: empati)
evrende herşeyin fiziksel bir ispatı olduğunu anlatan, açıklayan hatta bunu hikayelere yedirerek bize anlatıp bizimde farkına varmamıza yardım eden şukela bir kitap. okuyun efendim tavsiye ediyorum.

(bkz: laplace şeytanı)
(bkz: adam fawer)
adam fawer'ı sevdiren; empati'yi de alıp okuma isteği uyandıran kitap. son derece sağlam ve insanı düşündüren kurgusuyla her insanın muhakkak okuması gereken kitaplardan biridir.
Adam Fawer'ın çok satanlar listesinde uzun süre kalan, konusundaki diğer kitaplardan biraz farklı olsa da genel olarak birçok yönden onlara benzeyen, yine de okunmasını tavsiye edebileceğim kitabının adıdır. Türkçe'ye aynen Olasılıksız ismiyle çevrilmiştir.
tam tatil kitabı.yakında hollywood prodüksiyonunu izleriz.
kitaplar hakkında bitirmeden yorum yapmak pek adetim değildir lakin bu defa böyle oldu işte.

kitabın arkasında bitirmek için yarını başkasına anlatmak için bitirmeyi beklemeyeceksiniz diyordu. kısmen doğruymuş. epey kalın bir kitap olması hasebiyle dün bitiremedim. ama anlatmak için bitirmeye gerek yokmuş nasılsa.

laplasın şeytanından şrödingerin kedisine, bir kumarbazın iç dünyasından bilimsel diye benimsediğimiz kavramların ne kadar değişken olduğuna kadar geniş bir yelpazede gelişen sürükleyici bir hikayesi var. tavsiye edilir. durun bakalım nolcek.

edit: sik gibi bitti hamuyim.
okumamışım da izlemişim gibi izlenim bırakan anlatımıyla beğenimi kazanan kitaptır.
sonuç olarak külli irade - cüzi irade olayına çıkıyor gibi. belki de bana öyle gelmiştir.
okuduktan sonra bir şey değiştirmeyen bir kitap.
kuramları, olasılıkları, kelebek etkisini, kaderi, tanriyi, şeytanı, birbir akıcı bir uslupla anlatan kitaptır.elinize aldınızmı 3 günde bitirme garantili olabilir.

bu kitap için ne denirse herşey olasıdır. kesin bir şey var ki kitabı çok seveceksiniz.
akılda bir problem varken onu unutturup kendine çekebilecek kadar, bir haber beklerken zamanı size düşündürtmeyip daha kolay geçmesini sağlayacak kadar sürükleyici bir kitap.
bir ben mi yanılıyorum diye yazılanlara baktım ama benim gibi düşünenler de varmış, dan brown u fazlasıyla anımsadım bu kitabı okurken. (bkz: melekler ve şeytanlar), (bkz: da vinci şifresi)
poker oynamayı bilmeyen biri olarak eksik hissettim kendimi nedense.
daha da önemlisi bir eşit ağırlık öğrencisi olarak fizikte de kendimi çok eksik hissettim. ne biçim öğrencisin ki araştırmaya yönelmemiş, bu tür konulara merak salmamışsın diye de kızdım kendime. neyseki istatistik konusuna fazlasıyla hakimiz de ordan yırttık.
adam fawer'a ait roman.

--kitap arka kapak--
Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Lotoda büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?
Şans nedir gerçekten? içinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı? Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, "Olasılıksız" tam size göre bir roman...
--kitap arka kapak--
* bölümü yüzünden son günlerde aynen bu durumu yasadıgımdan mutevvelit, ilgimi fazlasıyla cekmis olan, kitaplıgımda okunma sırasını bekleyen romandır aynı zamanda.

ha birde;

(bkz: empati)
mutlaka okunması gereken kitaptır. kitap okumayı sevdiren türdendir.
eğer bugüne kadar hiç kitap okumamış ya da çok çok az kitap okumuş birisi varsa bu kitaptan sonra okumadan duramayacaktır emin olun.!
olasılıksız'ı bitirdikten sonra empati, arkasından da zar adam $ukela olur.
biraz kuantum fiziği al, azıcık entrika kat, 3 su bardağı felsefe ekle, pembeleşinceye kadar karıştır. karıştırırken nasıl pembeleşecek demeyin. hiçbir şey imkansız değildir. kesinlikle okunması gereken bir başyapıt. okuduğum en güzel kitap, kap, sap, lap.
nicholas cage'in başrol oynadığı next filmiyle arasında bariz benzerlikler var. ancak adam fawer filmden esinlenmiş, senaryoyu aşırmış demek için yetersiz gerekçedir bu. gayet doğaldır ki herkes vizyona giren her filmi izlemeyebilir, her kitabı okumayabilir. bu sebeple de çalmış demek istemiyorum. ama gerçekten iki eser arasında çok benzerlikler var.

edit: olasılıksız için

On May 5, 2002, I began a journey. My goal was to write a novel. But I didn’t want to write just any novel. I wanted to create a story that would not only keep readers up at night but give them something to think about when they were through. Now, you are able to read that novel. Here’s a teaser – an incredible flash game that will give you some insight as to what’s in store when you enter the world of Improbable.

diyor adam fawer demek ki olasılıksız 2002 de başlanan bir eser. imdb'den de next filminin 2007'de vizyona girdiğini öğrendikten sonra yukarıda bahsettiklerimden dolayı çok utanıyorum. ancak aynı şeyleri next'in senaristi için de söylemek mümkün.

uyarısıyla doğru yolu bulmamı sağlayan rofles'a teşekkürler.
genç kızların otobüüste sağa sola kesik atan adamlarla yüzyüze gelmemek için okur gibi yaptıkları default kitap.

eğer karşılaşırsanız mutlaka bakın, kitabın çeğreğine gelememişlerdir.
olasılıksız olasılığı 0'a eşit olan durumdur. genelde fantastik şeylerdir. matematiksel olarak çok az rastlanır.

bir örnekle açıklayalım;
mesela brad pitt ile hindistandaki bahçeli bir evin duvarları kırmızı badanalı yatak odasında karşılaşma olasılığınız bile 0 değildir. olasılığı 0 olan bir şey şu olabilir: ayaklarınıza 50şer kiloluk taş bloklar bağlı iken o an hiç bir sağlık sorunu olmayan michael jordan* ile standart bir basketbol sahasında 30 sayılık tek pota maç yapıp onu 0'a karşı yenmek.
adam fawer'ın ülkemizde yoğun ilgi görmüş kitabıdır ki; sinemavari havasının bunda etkili olduğunu düşünmekteyim. çeviri kaynaklı olması muhtemel kimi gramer hatalarını bir kenara bırakırsak, okunasıdır. belki karakterlerin daha ayrıntılı olması beklenebilirdi. *
Adam Fawer'in kitabının adıdır.Psikoloji ve gerilimi bir arada almış.Ölmeden önce okuması gereken kitaplardan.