bugün

Allah'a ve dinine inanmak.
islam, hiristiyan, yahudi ve diger ibrani dinlerine inanmak. tek ulu gücün varliginin oldugunu benimsemek. ahiret (mahser) gününe inanmak.

(bkz: iman eden)
bilmektir.
kelime anlamı, inanmaktır.

dini terim olarak ise, peygamberimiz hz. muhhammed(A.s) 'in allah tarafından getirdiği şeylerin doğru olduğuna kalp ile inanmak ve bu inancı dil ile söylemektir.
sorumluluğu üstlenmektir.

müslümanlık ve hakiki iman farklı durumlardır. dünyevi ve uhrevi sorumlulukları yerine getirdiğiniz kadar iman etmişsinizdir. insanın insana ve diğer canlılara-eşyalara(yaratılmış olana) karşı ve yine insanın allah'a karşı olan sorumluluklarının en iyi şekilde yerine getirme çabası kişinin iman kalitesinin göstergesidir.

imanımızı yaşadığımız sürece müslümanızdır. yoksa herkesin nüfus cüzdanında "müslüman" yazıyor.
Bir adet soru.

Bir birleşik fiil.

ilk kelimesi fasih arap dilinde "kuvvetli inanç; sonunda doğruyu, gerçeği söylemek; önce reddettiği bir şeyi sonradan kabul edip, doğru bulup uymak" temel anlamlarına sahiptir.

Ancak terim anlamı baş inanç konusu "tanrı inancı" dır.
Taklidi ve tahkiki iman olarak ikiye ayrılır.

Delillere dayalı olmaksızın sadece çevrenin telkini ile meydana gelen ve âdeta kişinin islâm toplumunda doğup büyümüş olmasının tabii sonucu olarak gözüken imana taklîdî iman denilir. Elbette bu imanın geçerliliği söz konusu değildir.

Delillere, bilgiye, araştırma ve kavramaya dayalı iman türüne tahkîkî iman denir. Bu konumda, birey, neye, niçin ve nasıl inandığının bilincini taşımaktadır.

Acı olan şudur ki, yeryüzünde tahkiki iman sahibi bir kimseye rast gelmek inanılmaz derecede güç.
içinden çıkılamayan konulardır.
iman etmek teslim olmak demektir. Teslim olmak ise bir mücadele karşısında pes etmek, bağlanmak, kabul etmek demektir.

Peki, nedir islam da teslim olmak?

Aklındaki kuşkuların ve suallerin cevaplandırılması, vicdanın tatmin olmasıdır.

Ben kimim?
Nerden geldim?
Nereye gidiyorum?
Nasıl oluştum?
Ne için varım?
Benden ne isteniyor?

Gibi soruların cevaplanıyor ve cevap verenlerin istediği hayat nizamını kabul ediyorsan iman etmiş olursun.
Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündeki insanların hepsi toptan iman ederdi. Hal böyle iken, mümin olmaları için insanları sen mi zorlayacaksın? -Yunus Suresi, 99
inanmak anlamına gelir. güçlü bir şekilde inanmak demek olabilir. dini bir fiildir. ben kendime iman ediyorum. canım kendim.
galiba kalben bir şeyi tasdik etmek.
Bende bulunmayan anlamsız eylem. Ama bulunanların çoğunda da insanlık bulunmuyor.
Alın size bilgi aq.

ibranicede "iman" ; varsaymak, vardır demek vs değil bir "eylem"dir.

Yangın vaaaar dendiğinde direk düşünmeden koşmaya başlamak... gibi.