bugün

ona dair hiç bir şey hatırlayamadığım öğretmenimdir benim. cinsiyeti babamdan rivayet olunduğu üzere erkekmiş. tamam sadece bir dönem okumuşum o okulda ama insan hatırlar yahu.
ali rıza binboğa nın öğretmen öğretir şarkısını dinlerken bir tuhaf olur içim:

"ilk öğretmenin kim senin?
Kim öğretti alfabeyi?"

beş yıldır kafaya taktım, bulacam oni.
daha dün gibi hatırladığım bir öğretmenimdir. kendisini çok severdim küçükken. hala daha sevdiğimi söylerim. bana cadı diyen ilk insan. hep sözlülerde ve konu anlatımı gibi saçma işlerde ilk beni kaldırsa da severdim onu. emeği çoktur bende. teşekkürler sevim hocam. sayenizde iyi bir yerdeyim.
okulun ilk günü beni anne ve babamın yanından alışını hiç unutamam. gelip sarmıştı elini boynuma, yüzümü okşayarak hadi gidip bir şeyler öğrenelim, artık büyüdün ne de olsa demişti. kendimi korunmaya muhtaç hissediyordum, ama yaptığı bu hareketle hem beni koruyacağının garantisini verdi, hem de artık büyük adam olduğumun sinyalini. bana öğrettiklerini yazsam sözlük almaz sanırım.
abartısız olarak söylüyorum ki hayatımda bu noktalara kadar gelmemi sağlamış olan ve hala her gördüğümde o günlerdeki kadar sevgi ve saygıyla ellerini öptüğüm kişidir. ömrü uzun olsun.
cengiz aytmatov' un altmış küsür sayfalık ve tek solukta okunabilecek bir dile sahip öykü türündeki kitabıdır.
bir cengiz aytmatov hikayesi.

--spoiler--
"ağlama altınay." dedi. "birlikte diktiğimiz kavakları ben büyüteceğim. büyük bir kadın olup da döndüğün zaman ne kadar güzel olduklarını göreceksin."
--spoiler--
Felsefede Aristotelestir. 2. Öğretmen de (muallim-i sani) Farabi dir.
hz Muhammed (sav)'dır.
Hz ademdir.
görsel
onunla başlar her eğitim, onu takip edemiyorsan yok olursun, meşhur dış güçlerin kölesi olmaya, mahkumsundur.