bugün

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=hDU2jsHe42Q
--spoiler--

gerçekten güzel bir şarkı baha düeti ile ayrı bir lezzet katmış.
bedelin kaç para senin?
ya kefaretin, özgürlüğüm namına?
ey ihanet,
can yakmalarının canfezalığında,
bini bir para edecek senalığında,
ne istersin yüzüm suyum hürmetine aymazlığıma?

(bkz: ihanet avcıları)

- sen bunu bana nasıl yaparsın?
+ anlatıcam aşkım.
- neyi anlatıcan mahmut?
+ bak burası arkadaşımın evi.
- mahmut donla mı oturuyorsun arkadaşının evinde?
+ böyle rezillik olmaz aşkım, arkadaşın evine niye pat diye geldin, insan arar değil mi?
- mahmut, zeytinya mahmut, tüüühhh.
(bkz: ikiyüzlülük)
vicdan sahibi olan yapmaz.
kalpte onulmaz yaralar açan bir yara.
"sana tuz yalatsam, sabaha kadar tuz yerine su'yu düşünürsün; işte çelişki burada gibi görünse de, nesnel hareketin kanıtıdır bu. bir durumla uyarılan her durum, bir başka durumu işaret edecektir. beni sevdiğini söyledikçe sen, ben bir diğerini sevdiğimi hatırlayacağım. buna ihanet diyemezsin." * * *
karşı taraftan sadakat beklemeyenlerin asla başına gelmeyecek olan olay. başına gelen insanların dayanması pek bir zor olup, kendilerini cehennemde hissetmelerine yol açabilir fakat öğretisi büyük olduğundan dolayı başa gelmesi hayır verici olabilir.
siz tum benliginizle severken * * karsı tarafın dostluk, ask, vefa gibi insanı duyguları ezerek basıp gitmesi,dostlugu,sevgiyi veya bir iliskiyi oksuz bırakma ayrıca ihanet eden icin sadece (bkz: kendini kandırma) durumu.
tanrıya şikayet edilecek bir durumdur.
beraberce başkoyulmuş bir yolda yarıda bırakmaktır yoldaşını.

insan ömrü boyunca ihanet her zaman var olmuş ve olmaya devam etmektedir. bazen arka(daş) bazen yol(daş) bazen aşk(daş) bazen. tarafından sonu gelmeksizin devam eden bir ihanet zinciri vardır dünyada.

birgün aşık olursunuz. yeminler edersiniz. artık birlikte olma sorunsalı ortadan kalkmış ileride aynı yatağı paylaşma hayalleri , duygusal bir filmde omuzda ağlama hayalleri , çoluk çocuk hayalleri başlamıştır. fakat işte burda hayatımızda hiç sevmediğimiz nefret ettiğimiz bir söz araya girmektedir. " o da ne " . bir bakarsınız o emin olduğunuz yol ayaklarınızın altında kayıp gider. bastığınız toprak varolmakla yokolmak arasında gidip gelir. o emin olduğunuz yol artık yoktur. bu belki de ( hatta belki de değil kesinlikle ) hayatın bize göstermiş olduğu en büyük ihanettir. çünkü aşk çünkü sevgili hayattır. hayatın ta kendisidir.

bir solcunun dilinden düşmeyen " bir yanımızda ölüm bir yanımızda yar " sözlerine bakacak olursak hayatın bir diğer anlamıda siyasi kavgadır. kavga çemberin her yerinde başlar fakat asla bitmez. * yoldaş denir aynı yola baş koyulur. neyiniz var neyiniz yoksa paylaşırsınız . yolun sonunda bir güneş vardır. herkes o güneşi arzular ve önde engeller vardır. ama birgün bir bakarsınız güneşe ulaşmayı engelleyen o kontrgerillalar yoldaşlarınız çıkıverir. ihanete uğrarsınız.

bir yandan aşk bir yandan diğer aşk. her yandan hayat ihanet etmiştir. artık arkadaşlık avuntu haline gelir. anın mutluluğunu çıkarmak için tanrı size bir kaç arkadaş sunar. bu arkadaşları ne kadar iyi kullanırsanız o kadar çok eğlenirsiniz. arkadaşlar bazen yoldaş bazen bir sevgili bile olabilirler. ama bu anlık yalanlar ve avuntulardan başka hiçbir şey değildir. ve en sonunda yalanlarda birer birer su yüzüne çıkacak ve yalanlar sona erecektir. ta ki yeni yalanlar başlayana dek.
ihanetler sonucunda bunalan insanda en yakın dostunu içki ve sigara olarak bellemeye başlar kısa zamanda. bunların tek kötülüğü bir orospu gibi parayla satılmalarıdır.
ağla dedi
küstüm ağlamadım
kalp sokakta vurulmaz sandım...

umay umay'ın ağzı bozuk aşk mektubu albümündeki en anlamlı şarkılarındandır.
her zaman sevgiliden gelmez, bazen bir dosttan gelir en ağır suçtur ama ceza kanunun da cezası yoktur.
ankara'da küçük tiyatroda sahnelenen izlenilesi oyun.

Yazan: Mario Fratti

Çeviren: Özcan Özer

Yöneten: Yunus Emre Bozdoğan

Dekor Tasarım: Güven Ökten

Giysi Tasarım: Esra Selah

Işık Tasarım: Ahmet Karademir

Müzik: Fatih Veli Ölmez

Asistan: Müjde Hayat

Sahne Amiri: Tülay Vural

Kondüvit: Yalçın Duman

Rol Dağılımı:

Özlem Ersönmez, Mithat Erdemli, Erdinç Gülener

"Kendisini kurban etmeye karar vermiş iki erkeği kurban edip, kurtuluşunu gerçekleştiren bir kadının gerilim dolu hikayesi."

oyuncu performansları izlenmeye değer, bir kadının neler yapabileceği ve bunu yaparken karşı tarafı nasıl etkisiz hale getirebildiği mükemmel bir şekilde anlatılmış.

ayrıca şizofren rolündeki karakterin ilginç dialogları da vardır oyunda;

"tecavüze uğrayan kızlar direnmeseler, boyun eğseler şimdi hayatta olurlardı. ben hiç öldürmek istemedim ki, direnmeselerdi..."
satılmak. bir yerden sonra acıtmaz.
azı çoğu olmaz.

(bkz: hirsizlik bir ekmekle kahpelik bir opmekle olur)
insanın saf doğasına en büyük ihaneti büyümekle olmuştur. henüz ruhu çiğken arsızca yükselen bedeniyle.
Her gün aynı yoldan gidiyorsun eve, bir gün bir yere uğraman icap ediyor da gitmiyorsun o yoldan. Bir burukluk bir içsel huzursuzluk çöküntüsü ve terk duygusu hasıl oluyor bünyeye. Bunun adı ihanettir.

ihanet öyle sanıldığı kadar büyük bir şey değildir yani.
ing. betrayal.
(bkz: aldatmak)
azı çoğu olmayandır.

hırsızlık bir ekmekle, kahpelik bir öpmekle...
akabinde insanın içinde intikam duygusunun oluşmasını sağlar.
acınası insan eylemi.

bunu sevgili yaptığındaki şeytanın fısıldamaları; demir al artık, at üstündeki belini kıran var yok herşeyi... böyle yaşamaktansa daya namluyu bir onun kalbine. bir de kendi kalbine.. bitir artık bu taşınmaz acıyı.
linet in seslendirdiği bir parçadır. sözleri;

Gözlerimi kapattım hayalin karşımda
Kulağımda o sesin ‘beni seviyor musun
Ah nasıl anlatırım bunu senin karşında
ilk bakıştan buseye onlar benim canımda
Dokunmak istedim sana irlenmiş ruhumla
Kıyamadım ah be gülüm o tertemiz duyguna
Sevgilim kahreder ihtirafım sarkımda

Başka tende aradım seni gülüm
Seviştim ağladım içim düğüm düğüm
ihanetim hem sana hem bana ölüm
Ne yaptım ah kahretsin üzgünüm