parmağınıza bir iğne batırın canınız ne kadar yanıyor ve sadece iğne batırma cezası bile birçok şeyden sizi caydırabilirken ölüm cezasının nelerden caydırabileceğini varın siz düşünün.
allahtan korkmayan ölümden niye korksun diyerek değildir diyorum. fakat keşke olsaydı...

bu ‘idam çözüm mü?’ meselesi baya geniş çaplı oturulup incelenmeli. biliyorsunuz ki suçsuz yere hapis yatan çok insan var ve ülkemizde kan davaları hala bitmiş durumda değil. kan davası bu hususta benim dikkatimi ayrıca çekiyor çünkü işin içinden çıkılmıyor. anca kabileleri top yekün imha edeceksin. diyeceksiniz ki niye kan davasına girdi bu davar, ne alaka? ama hukuk haksa, her suçun işleyiş şekli var ve bu hak ödenmeli o yüzden girdim kan davasına. neyse.

ed: ateist arkadaşlar için diyecek bir şey bulamadım.
bence evet. ama herkesin içinde yapılmalı, öyle gizli değil. ayrıca herkese yapılabilecek bir ceza, af olmayacağı inandırıcı ve açık olmalı. idam olmasa bile artık insanlar cezayı kabullenip öldürüyor o şerefsizleri...
" Benim yavrum yemek dahi yiyemez, sadece süt içer "

Diyen babanın yerine koyun kendinizi, hâlâ idam ilkel mi?
hepimiz son günlerde yaşanan olaylardan ötürü kızgınız, tahammülsüzüz. hatta ülkeyi yöneten cumhurbaşkanı bile uzun zamandır topluma idam vaadinde bulunmakta ve Başkanlık sistemi gelirse Meclis de isterse ben hemen imzalarım demektedir. Yani ülkenin 1 numaralı koltuğunda oturan siyasinin topluma sunduğu gelecek vizyonu ölüm üzerine kuruludur. ama devlet yaşatmak için vardır. öldürmek için değil.
idam çözüm değildir. sorun bunu yapan canilerin nasıl bu hale gelip, insanlıktan çıkmalarına sebep olan durumları inceleyip, bunların olmaması adına önlem almaktır. çözüm insanları eğitmektir. olan olduktan sonra idam versen ne yazar. amaç olayı olmadan önlemek olmalıdır.
Amerika'yı bir daha keşfetmek için eski düzen bir tekne ile denizde açılmaya gerek yok.
Otur bilgisayarın başına ve islam ülkelerinde idamın suçu azaltma veya yok etmede etkin olup olmadığını araştır.
Etkin değil ise sebebi ne, ülkende bu sebeplerden hangileri var?
Eğitim seviyesi, ekonomik durumu ne halde?

Öyle kıçının üzerine oturup da yandaşı olduğun partiye destek amacıyla yanlışa doğru demeden önce bir bilene soracaksın. O da tarafsız olacak. Doğruları söyleyince başı derde girmeyecek.
Vsvs.
Sadece Tecavüzcüler için gelecekse bile çözümden ziyade kısasa kısastır. Biraz caydırıcı olabilir fakat sorunu kökten çözmez.

Çözüm her zaman olduğu gibi; eğitimden geçiyor. Bu tür suçları işleyen çoğu insana baktığımızda psikolojik problemi bariz belli olan tipler, bu insanlar suç işlemeden önüne geçilmeli, gözetim altında tutulmalı ve eğitilmeli. Burda sadece devlete değil bu tip insanların ailelerine de görev düşüyor. Saldım çayıra mevlam kayıra olmaz.
bir toplumda suçların önüne cezalar tamamen geçememektedir. caydırıcılığı elbette vardır ancak mesele daha ileri boyuttadır. örneğin bir psikopata idam ne yapsın. mesele o psikopatları var eden toplumun kendini temizlemesidir. bu da ileri derece toplum mühendisliği ile olur. o da bizde yok. ama şunu da bilelim her ne derecede olursa olsun, ister idam, ister en ağır ceza, ister mükemmele yakın bir toplum düzeni olsun yine de anlamlandıramadığımız suçları işleyen insanlar hep var olacaktır.
ceza sisteminde ise idamın olması insanlığa yakışmayan bir işleyiştir. idam geri dönüşü olmayan bir cezadır, sadece bu açıdan bile idama karşı çıkılmalıdır.
yargı bağımsız ve adil olsa belki.
ancak bir gerçek ki bu ülkede yargı bağımsız değil.
bunu yakın tarihte fetönün manipülasyonuyla gerçekleşen ergenekon kumpasında gördük.
eğer idam cezası olsaydı fetöye gecit vermedikleri için kumpasa kurban giden onlarca vatansever insan idam edilmiş olacaktı.
o fetöcülerin büyük kısmı temizlenmedi. hala iş başında.
sırf idamı meşru göstermek icin son günlerde dügmeye basılmış gibi ardarda gerçeklesen cocuk cinayetleri tesadüf olamaz ve değil.
terör örgütü hala iş başında ve idamı getirmek istiyor. nedenin de tecavüzcüleri idam etmek olmadığından emin olabilirsiniz.
Günahsız bir bebeğe, yeni yürümeye başlayan bir çocuğa, gülmekten başka birşey bilmeyen günahsıza, taciz ve tecavüz gibi insanlık dışı bir yaklaşım varsa. Yok edilmelidir. Mezarına da tükürülmelidir.

Edit: toplumsal caydırıcılık niteliği taşıyan bu yok etme eylemi, temel olarak çözümdür. Götü yiyen yapsındır.
Uzun vadeli bir çözüm değil.

Bataklığı kurutmadıktan sonra sürekli insan asarsınız...

2 yıl süreyle cinsel saldırı suçluları, tüm ışid üyeleri ve pkk'nın salt lider kadrosu asılmalı.

Pkk'nın her üyesi asılmamalı zira silaha sarılmayan , kaçırılan ve kandırılan kürt vatandaşlarımız hakkında geri dönüşsüz bir karara varılmamalı; ancak ışid üyeleri toptan asılmalı. Onlar insanlık düşmanı. Pkk'lılar teslim olup silahı bıraksa oturur konuşursunuz; ama ışid psikopat sürüsü...
idam istemiyorum, çünkü belirtildiği gibi adalet sistemimize güven yok. görüldüğü gibi dün vatansever olan bugün terörist olabiliyor, ya da tam tersi. sadece son günlerde yaşadığımız iğrenç olaylarda, çoluğa çocuğa yapılan istismar ve cinayetlerde idamın uygulanmasından yanayım. hiç yaşamasın bu sapık cani insanlar, direk gebersinler.
idam insanın yerleşik düzene geçmesiyle ortaya çıkmış bir ceza yöntemidir. bu da kaç bin yıla denk gelir, varın siz hesaplayın. tüm bu binlerce yıllık dönem bize göstermiştir ki, idam hiçbir suç için caydırıcı olamamıştır. ortaçağda yankesiciler halka açık biçimde idam edilirken, idamı izleyenlerin, henüz yakalanmamış olan yankesicilerce "çarpıldığı" bilinen bir olaydır. tüm bunlara karşılık idamın çok büyük bir riski vardır. idamseverlerin anlamakta zorlandığı ya da anlasalar da, anlamazlığa vurdukları bu risk, idamın telafisinin olmamasıdır. başka bir deyişle yargı hatası ya da iftira sonucu suçlu bulunup, idama edilen birinin masum olduğu ortaya çıktığında ne yapacaksınız?!... bu örnek size çok abartı gelmişse, şunu bilmenizde yarar var; dünya genelinde kayıtlara geçmiş idam infazlarının yedide birinde suçsuz insanların öldürüldüğü ortaya çıkmıştır. idam cezası gelirse çocuklara tecavüz edenlerin cezalandırılacağını sananlara sormak isterim; ensar vakfı olayında iş nereye bağlandı?!... anılan vakfın başkanının akp'den milletvekili seçildiği söyleniyor; umarım yalandır. ülkemizde bugüne kadar gerçekleştirilmiş olan idam infazları hangi tür "suçlara" uygulanmıştır; hiç araştırdınız mı? daha hala idamı savunuyorsanız, son sözüm şudur; umarım ki idam cezası geldikten sonra idamınıza neden olacak bir suçtan iftiraya uğramayasınız.
çözüm, çerçevesi doğru çizilmiş, sürekli içtihatta bulunmayı gerektirmeyecek ve iyi uygulanan yasalar; bu yasaları doğru şekilde uygulayacak kurumlardır.

bu yukarıdakiler olmadıkça çözüm diye bir şey olmaz. çözüm diye getirdiğiniz şeyler daha büyük adaletsizlikler getirir.

senin ülkendeki eğitim sistemi çocuk yetiştirmeyi bilmeyen ebeveyn ortaya çıkarıyor. aynı kişi gasp, taciz, adam yaralamadan 7-8 tane sabıkası olduğu halde sürekli hükmün açıklanması geri bırakılarak dışarıda tutuluyor ve sonunda daha ciddi bir suç işleyip toplum vicdanını yaralıyor. bu dakikadan sonra bu adam ne ıslah olur ne de bundan bir halt olur. adalet sistemi, vergi sistemi, eğitim sistemi; hiçbirinin birbirinden farkı yok.
idam türkiyede 2004 yılında kaldırıldı. Terör, fuhuş,tecavüz idam kalkmadan öncede vardı. Bitecek olsaydı daha öncen biterdi.toplu iyi dizayn edecek sosyologlar ve psikoloklar görevlendirilme derinlemesine incelemeli ayrıca okulda boş boş anket yapan rehber hocaları artık devreye girmeli işlerini daha iyi yapmalı.
akabenin eline verilmiş her şey döner dolaşır

bu milletin başına bela olur çöker.

16 sene de sayısız örneğini gördük.

en son 15 temmuz da önce adil öksüzü

kendi elleriyie uçurdular

sonra da

aaaa bak uçduuuuuu

dediler.
idam çözüm değildir , çözüm olsa idi daha evvel uygulanırken , kimse cinayet ve tecavüze yeltenmezdi . Çözüm ; eğitimdir. Akıl sağlığı yerinde saygılı ve insan olmanın ne demek olduğunu bilen insanlar yetiştirmektir .

Mesele zanlının işlediği suçtan dolayı alacağı cezanın onu caydırması değildir . Zanlı bunu düşünmez , her zaman yakalanmayacağını düşünür . Bu yüzden engel olamaz .
Beşikten mezara eğitim .
Yahu arkadaş tartışması bile saçma tabiki de idam edilmeli tecavüzcüler. Sonu gelmiyor gün geçmiyor ki bir çocuk kaybolmasın. Biraz empati yapın lütfen.
Liberaller..
Ah liberaller, vah liberaller. Lanet olasi liberaller.

Tanım : tekli idam ile Türkiye cumhuriyeti devletinin çözebileceği bir sorun yoktur.

(bkz: toplama kampı)