bugün

ramses döneminde yaşamış bir peygamberdir, parşomenlerce bu bilgi sabittir.
Dört büyük peygamber arasında, sabır ve öfkesi sonsuz olan en çok ihanete uğramış peygamberdir.
görsel
babası amram, anası ise yocheved dir ve yocheved aynı zamanda büyük halası olur.

- Amram halası Yocheved'le evlendi. Yocheved ona Harun'la Musa'yı doğurdu / Çık.6:20

işin garip tarafı aynı kutsal kitapta şu ayetler de yer alıyor;

- Halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü o babanın yakın akrabasıdır / Lev.18:12

- Teyzenle ya da halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü yakın akrabanın namusudur. ikiniz de suçunuzun bedelini ödeyeceksiniz / Lev.20:19
selçuk erdem'in gülümseten karikatürü.

(img:#506951)
Üstün ırka gelen üstün peygamber.
Rab'bim onun sayesinde bizi cennetine alacaktır. Shalom ey musa shalom shalom.
peygamberlerin genelde bozulmuş kavimlere gönderildiğinden üstün ırka değil yobaz kötü eşcinsel vb bir çok halt etmiş bir ırka gönderilen peygamber.
yaran olayların baş kahramanı.
rivayete göre misirda ki medeniyetin kaybolmasina sebep olan peygamberdir.

Olay şöyledir ki; firavun piramiti nil nehrinin kaynağinin üstüne yaptirir. Piramitin tipki ağaç kökü gibi yer altina uzanan yollari vardir ve oradan nil nehrinin kaynağina ulasilir. piramitin icinde ki mezar sanilan kisimlar da aslinda tabut değil "lehit" vardir. Lehit sudan aldiği kinetik enerjiyi piramitin en tepesinde ki altin zimbirtiya iletir (ismini bilemedim simdi). Böylece o çağda kablosuz elektrik kullanilirmis. Bu soyledigime komik diyebilirsiniz ama bu gercek isteyen arastirabilir (internetin faydali yonlerinden faydalanin biraz). Iste hz. musa bu lehiti alip goturmus ve medeniyete son vermis. Lehitin gitmesiyle hem firavun hem medeniyet yalan olmus.
Kuran'a göre asasını yere attığında, asası ejderhaya dönüşmüş peygamber*
Bunun üzerine Mûsâ asasını yere attı. Bir de ne görsünler, apaçık bir ejderha.

http://kuran.diyanet.gov.tr/Kuran.aspx#7:107
Çobanlık yapmış
ve Hz Şuayb (as)'a hizmetçilik
etmiş peygamber.
kekeme tebliğci. iyi biri.
Akadlar, M.Ö. 4 binde "Arap Yarımadası"ndan Mezopotamya'ya ilk gelen ve yerleşen Sami asıllı bir kavimdir. Akad kralı Sargon Sümerleri yenmiş ve bu devleti kurmuştur. Akadlar kültürel anlamda Sümerlerin mirasçılarıdırlar ve Sümer kültürünü büyük oranda benimsemişlerdir.

Orijinal tabletlerde M.Ö.2371-2316 yılları arasında yaşamış Akad Kralı I. Sargon’a ait olduğu anlaşılan şu ifadeler yer almaktadır:

“Ben Agadae Kralı Büyük Sargon,
Annem ulu rahibeydi, babamı bilmem.
Rahibe annem beni gizlice doğurdu,
kamış sepete koydu, onu ziftle kapladı.
Sepeti nehre bıraktı, dışarı çıkamayacaktım.
Nehir beni sürükleyip Akki'ye götürdü.
Akki beni nehirden çıkardı,
kendi oğlu gibi büyüttü.”
Musa ismi dinler tarihi kitaplarında geniş yer tutar. Semavi (ilâhi) dört bü­yük kitaptan biri olan Tevrat Hz. Musa (as)'a verilmiş, isa (as)'a kadar gönderilen Davud (as) dı­şındaki bütün peygamberler, onun dinini yayma ve tatbikle görevlendirilmişlerdir.

Hz. Musa (as)'ın, Kur'an-ı Kerim'in otuz dört suresinde, yüz otuz altı yerde adı geçer. Kur'an'da adı en çok geçen peygamberlerden ikinci sırayı alan Hz. ibrahim (as)'in ismi, bu sayının ancak yansına yaklaşır. Bir başka ifadeyle, Kur'an-ı Kerim'de Hz. Musa (as)ve kavmine ayrılan yer bir kaç cüz tutar.
+kızım denizi yardım diyorum niye inanmıyorsun ?
-banane bi daha yar o zaman hem bugün yıldönümümüz.
+ya olmaz öyle çocuk oyuncağımı bu !
-peygambersen yararsın.
+tamam açıl biraz üstün ıslanmasın.
-?? ///&&&
+ee şey asamı ver onsuz olmuyor.
-ha tabi al.
+geriye doğru say o moda girmeliyim.
-üüççç ikiiii biiiiiirr yardır musa'mmm.
+hıaamınaaaaaaaaa

10 dakika sonra:

-aşkm iyi misin kötü düştün ?
+başlatma aşkına asa da kırıldı.
-ee aşkım ben dedim ama öyle koşarak atlama asayla diye.
+sırtımda acıyo soyulmuş mu ?
Kürtler'in en sevdiği peygamberdir.

(bkz: musa nın kızıldenizi ikiye bölmesi)
bütün peygamberlerimizden en çok merak ettiklerimden biri. yüce allah ona da birçok mucizeler vermiştir. çok uzun yaşadığı söylenir (sanırsam 120 küsür sene). peltek konuştuğu ve bunun için insanlarla konuşurken kardeşi harun ile birlikte hareket ettiği bilinir. allah'ın, musa (as)'a ateş şeklinde göründüğü ve onunla konuştuğu rivayet edilir.
Hem rasul hem nebi peygamberlerdendir. Ayrica kissasi en cok anlatilan da odur kuranda. Hayatıni teferruatli öğrenmek isteyenler için kaynak önerebilirim.
Allah Subhanehu ve Teala, Musa aleyhisselam'a Firavun'a karşı nazik olmasını söyledi. Firavun, Musa aleyhisselam'ı bebekken öldürmeye çalışmıştı. Firavun, her yıl binlerce bebek öldürüyordu. Kendine Tanrı diyordu. Firavun'dan nefret etmek için çok sebep var ve Allah buyuruyor ki, ona gittiğin zaman, ona karşı nazik ol.

Eğer Firavun'a karşı nazik olman gerekiyorsa, ya hanımına karşı nasıl davranman gerekir? Ya kocana, çocuklarına, anne babana, kardeşlerine, amcana karşı nasıl davranman gerekir? Bunlar bizi öfkelendiren insanlar. Aileniz sizi gerçekten öfkelendiriyor, biliyorum. Ama onlar bizden en yumuşak karşılıkları hak eden insanlar. Onlara karşı tavrımızı değiştirmemiz gerek.
Bir gun bir kul, kendisine gelip "efendim ben allah'i cok seviyorum. Ama onun icin neler yapabilecegimi bilmiyorum. Bu yuzden size yani allah'in peygamberine geldim. Ne isterseniz soyleyin. Ellerinizi ayaklarinizi opeyim, rahatiniz icon kendimi feda edeyim, yemeginizi yapip ayaklarinizin altina kole olayim" tarzi yakarmaya baslamis.

Hz. Musa terslemis hemen;

-olur mu oyle sey sakin yapma... allah'in bunlara ihtiyaci yok, senin yapman gereken namaz kilip allah'a sukretmektir...

Adam tamam deyip gitmis. Namaz kilmaya baslamis ama eskisi gibi mutlu degil... icinden surekli rukuda ne deniyordu, secdede hangi dua vs... diye dusunurken iyice monotona baglamis mevzuyu.

Bir sure sonra Allah, hz. Musa'ya "ne yaptin sen musa?" Demis... "o kulum bana dua ederken aklinda fikrinde yalnizca ben vardim. Aramizda baska hicbir dusunce yoktu. Sadece bana dua ederdi. Nasil ettigi onemli degildi onun icin. Sadece beni anmasi yeterliydi. Simdi ise kafasini karistiran bir suru soru isareti"...

Bugunku sekilcilik, islami monotonlastirip, iman edenleri robotlastiran sistem ancak bu kadar guzel anlatilabilir dedim icimden... allah kildiginiz namazda degil ettiginiz duanizdadir. Zira bedeninizle kildiginiz namaz bedeniniz toprak oldugunda da sizinle beraber yok olacaktir. Ancak tum bilincinizle ettiginiz dua siz oldukten sonra size yardim edecek tek seydir.
machiavelli'nin deyimi ile silahı olan peygamberlerdendir. siyasi düşünür machiavelli kendisinden büyük yetenekli ve hayranlık duyulacak hükümdar olarak da bahseder.
annesi kürttü.
baba tarafindan ingilizdir.
dayıları almanya göçmenidir.
deniz deldiği söylenir.