bugün

hz musa

Bir gun bir kul, kendisine gelip "efendim ben allah'i cok seviyorum. Ama onun icin neler yapabilecegimi bilmiyorum. Bu yuzden size yani allah'in peygamberine geldim. Ne isterseniz soyleyin. Ellerinizi ayaklarinizi opeyim, rahatiniz icon kendimi feda edeyim, yemeginizi yapip ayaklarinizin altina kole olayim" tarzi yakarmaya baslamis.

Hz. Musa terslemis hemen;

-olur mu oyle sey sakin yapma... allah'in bunlara ihtiyaci yok, senin yapman gereken namaz kilip allah'a sukretmektir...

Adam tamam deyip gitmis. Namaz kilmaya baslamis ama eskisi gibi mutlu degil... icinden surekli rukuda ne deniyordu, secdede hangi dua vs... diye dusunurken iyice monotona baglamis mevzuyu.

Bir sure sonra Allah, hz. Musa'ya "ne yaptin sen musa?" Demis... "o kulum bana dua ederken aklinda fikrinde yalnizca ben vardim. Aramizda baska hicbir dusunce yoktu. Sadece bana dua ederdi. Nasil ettigi onemli degildi onun icin. Sadece beni anmasi yeterliydi. Simdi ise kafasini karistiran bir suru soru isareti"...

Bugunku sekilcilik, islami monotonlastirip, iman edenleri robotlastiran sistem ancak bu kadar guzel anlatilabilir dedim icimden... allah kildiginiz namazda degil ettiginiz duanizdadir. Zira bedeninizle kildiginiz namaz bedeniniz toprak oldugunda da sizinle beraber yok olacaktir. Ancak tum bilincinizle ettiginiz dua siz oldukten sonra size yardim edecek tek seydir.