bugün

uyduruk resimleri etrafta dolanan 4 büyük halife'nin sonuncusudur. bundan dolayı o uydurukculardan hakkını almasını istediğim değerli Sahabe'dir. Hz.Peygamber'in damadıdır. Büyük insandır.
Bismillahirrahmânirrahîm
Allah’ın nuru doğdu ve parladı

Onun kelamı açığa çıktı

Emirleri belli oldu hükümleri gerçekleşti

Ben Allah’a onun dilediği irade ettiği her şeye tevekkül ettim

Allah’ın güç ve kudretinden başka hiçbir güç ve kuvvet yoktur

Ben Allah’ın gizli ve ihsana keremken lütfüna

Onun hata ve kusurları örtmedeki güzelliğine

Onun şanının yüceliğine ve saltanatının kudretine sığındım

Ben Allah’ın rahmetine Onun koruyup gözetlemesine iltica ettim

Onun Elçisine (s.a.v) boyun eğdim

Ben Kendi güç ve kuvvetimden vazgeçtim Allahın güç ve kuvvetinden yardım istedim

Ey Allah’ım Ey merhamet edenlerin en merhametlisi beni kudretinle zalimlerden koru

Ey Allah’ım Ey merhamet edenlerin en merhametlisi beni kudretinle zalimlerden koru

Ey pek güçlü olan Kaviyy Ey sarsılmaz sağlam kuvvet ve kudret sahibi Metin

Ey merhametlilerin en merhametlisi yalnızca senden yardım isteriz

Ey Allah’ım herkesten önce yetişen ve yardım eden Ey bütün sesleri işiten

Ey ölümden sonra kemiklere etleri giydirip diriltecek olan imdatima yetiş

Bana yardım et beni dünya zilletinden ve belarindan ve ahiret azabından koru

Büyük ve Yüce Allah’tan başka hiçbir kimsenin gücü ve kuvveti yoktur.

(bkz: işrakkiye duası)
islam hakkında çarpıtma bilgilere sahip olan andavalların karalamaya çalıştığı islamın aslanadır. bazı inançsız yaratıkların onun yolunu takip edenlerin adını kullanarak islama zarar vermesi onun suçu değil onun arkadından gidenlerin gevşekligidir.
tapılası adam.
övenler ona hakkını veremezler. hayırlarını anlatmaya kalksalar ahirete kadar bitiremezler. toprağın babası. imam ali peygamber(sav)'in vasisi ve kardeşi.
yüce insandır.

uludağ sözlükte görmek istediğimiz başlıklardandır.

ne güzel ki ne alevi ne sünni olan kimse kötü bir şey yazmamış ve gerçekten bilgi içerikli entry'ler girilmiş. bu başlıkta hz. ali hakkında bilmediğim bir çok bilgiyi ve duymadığım bir çok sözünü öğrendim.

teşekkürler uludağ sözlük yazarları...

işte şimdi bu entry de kanıtlanmış oldu,
(#8845181)
ibret alınacak şeyler ne çok, ibret alanlarsa ne az. sözünü hep andığım ve daha bir çok felsefik deyişleri olan peygamber efendimizin sevgili damadı 4.halifemiz, ilk müslümanlardandır.
" bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum "
"7 yaşına kadar çocuğunuzla oynayınız, 15 yaşına kadar arkadaşlık ediniz, 15 yaşından sonra istişare ediniz." sözüyle sağlıklı nesiller yetiştirmenin genel kuralını bizlere öğreten büyük zat.
--spoiler--

kadına saygılı ol, çünkü o insanoğlunun anasıdır.

--spoiler--
hazreti ali'ye (r.a) sorarlar:
"allah'ı gördün mü?"
hazreti ali cevap verir:
"görmediğim allah'a secde etmem.."
"nerede gördün?" derler,
hazreti ali :
"olmadığı yeri gösterin!

"cahil, ne kendi eksiğini görür, ne de öğütlere kulak asar." sözü her zaman aklımın bir köşesindedir.
saçlarının kulak memelerine kadar uzun bulunduğu rivayet edilir.
Doğru SÖZ nereden gelirse gelsin alınız.

Söyleyene değil, söylenen SÖZe bakınız...!

demiş.

güzel bir söz söyleyene, tesbitte bulunana, yerinde eleştiride bulunana "o gay aslında yhaa, yok afendim o alevi, yok sünni,yok ebenin ali samisi" gibi yargılarla suçlamada bulunup güzel sözün, işin vbnin önüne geçenlere ithaf olunur...
imam-ı ali, şah-ı velayet, haydar-ı kerrar, esedullahul galibin.
ilmin kapısı, gerçek adaletin uygulayıcısı, efendimiz, imamımız.
Allah'ın yarattığı en yüce varlıkların ilk sıralarında gelir.
--spoiler--
Sevgiliye verilen en büyük hediye, 'sadakat' dir.
--spoiler--
çocuklarınızı geçmiş döneme göre değil yaşadığınız döneme göre eğitin diyen ulu insan.

edit:Eksileyen hayvan sen insan mısın?
allah'ın arslanı ve edepli kuludur.
şöyle buyurmuştur;

--spoiler--
edep'in ne kadar önemli olduğunu bilseydiniz,
allah'tan rızık yerine,edep talep ederdiniz.
--spoiler--
kendisini sevenlerin değil kendi Namazını kılmıştır.
Namaz kılarken camide şehit olmuştur.
"fakir ancak zenginin israfı nisbetinde aç kalır" muhteşem sözünü etmiş yüksek bir şahsiyetti.
alevi birliklerinden birinin başkanının şu cümlesinde; "islam tarihindeki herkesin inandığı ali başka bizim inandığımız ali başka" adı geçen büyük müslüman.
dini ritüeller perspektifinde baktığım zaman bu güne dek dinsiz imansız diye suçlanan insanların hz. ali'ye nasıl büyük bir aşkla bağlı olduklarını gördüğüm ilk gün diğer bütün inananların sahte duygularının farkına varmıştım. (elbette bütün hepsi öyle değil)

mesela hz. ali için göz yaşı döken birinin cenettin o muazzam şekilde tasvir edilmiş herhangi bir yerinden yer kapmak için yapmadığını anladım. ne bir korku ne bir vaat... sadece inandığı için dua eden, ona duyduğu aşk karşısında ağlayan, hıçkıran... insanlar...

işte bütün mesele bu. eğer allah, peygamber, din sevginiz sadece korkular ve görevler üzerine kuruluysa ya da cenetten yer kapmak içinse ne yazak ki mekaniktir, içi boştur, çürüktür, kokuşmuştur. tam da bu noktada özellikle günümüz insanının kendi kendini ciddi bir şekilde sorgulaması gerekir. zira bence din (bence diyorum yanılma olasılığım çok yüksek) insanın içindedir. bir iyilik mi yaptın at onu içindeki kuyuya. kimse bilmek zorunda değil. inancın çok mu büyük o halde bunu kanıtlamak zorunda değilsin...

hz. ali'ye gelince, dedem geceleri yatmadan önce kendince dualar okurdu. ya muhammed, ya ali, ya hızır, ya duzgın bawa (bkz: düzgün baba) diye başlayıp genelde çocukları, torunları ve insanlığın korunması üzerine çeşitli dualar. o yaşlarda anlam biçemezdim. ama muhammed ve ali her zaman aklımın bir tarafına insanlığın koruyucu güçleri olarak işlenmişti. sonra bir gün babam eve elinde 50*70 ebatlarında bir tabloyla geldi. tablo, gazete kağıtları ile kaplanmış, taşınması ve korunması için dört tarafına naylon ip atılmıştı. hepimiz pür dikkat meraklı gözlerle gazete kağıtları içinden çıkacak şeye odaklanmıştık. ipler kesildi, gazete kağıtları söküldü. tablo bize doğru çevrildi. muazzam derecede yakışıklı bir "insan" tablonun odak noktasına yerleştirilmişti. hemen dizlerinin altında bir aslan ve arka planda vahayı andıran görüntü... tablonun üst kısmına büyükçe bir şekilde işlenmiş zülfikar. ve hz. ali yazısı.

evin salonunda ne zaman uzansam gözlerim hemen bu tabloya kayardı. saatlerce bakardım. ali'nin gözleri aşk gibidir. insan içine düştümü çıkamaz bir daha. öyle derin ve güzel. bıkmadan usanmadan bakar ha bakar. dine dair bilgim çok zayıftı hala da öyle. bilim ben de daha ağır basıyor. inançlarımda yok denecek kadar az. belki de içimde kocamandır hiç bilmiyorum. sorgulamakta istemiyorum. ama ne zaman işin ruhani boyutuna geçsem aklıma dedemin duaları gelir. muhemmed ali diyen dilleri. babamın tablosunda duran nur yüzlü figür...

bunun yanında sadece hz. ali değil hz. muhammed deyince de, en derin duygulara gark olan insanların o güzelim hisleri tarafımca hep büyük bir aşkla izlenmiştir. işte ben dinin bu tarafını hep sevmişimdir. inanan birinin gözlerinde inancına tanık olmak. görev, korku, vaat, çıkar için değil sadece inanarak bedensel değil zihinsel-ruhsal mutluluk için...
"ben babamdan ileri oğlumdan geriyim" dediği söylenir. o söylemişse büyük laf etmiştir, o söylemişse helal olsundur.
kendisine itafen yazılmış her biri birbirinden güzel binlerce alevi-bektaşı nefesi vardır.
bir örnek verecek olursak:

özleri elbistanlı mehmet mustafa dedeye ait.

"kün!" deyince var eyledi on sekiz bin alemi

şah-ı merdan cuşa geldi, sırrın aşikar eyledi:
"yağmuru yağdıran benim" deyi ömer'e söyledi
ol demde şimşek balkıyıp yedi sema gürledi

hem sakidir, hem bakidir nur-ı rahman'ın ali
yetiş carımıza kurtar meded mürüvvet ya ali

ömer vardı hak muhammed katına dedi: "eyle beyan,
hz. ali midir ol arşa gürleyan,
çarh-ı gerdunun elinden sırr-ı hikmet eyleyen?"

hak muhammed buyurdu ki: "yektir ali, bir" dedi
"hem evveli, hem ahiri, her şeye kadir" dedi
ali'ye şirk koşanlar mutlaka kafir" dedi