bugün

hoşgörünün başkenti olan memleketimdir. farklı dinlerden, mezheplerden, kökenlerden, dostça yaşadığı,sadece türkiye'ye değil tüm dünyaya örnek olması gereken ilimizdir. anadolu'nun ilk camisi buradadır. aynı zamanda her yıl binlerce hristiyan st.pierre kilisesine gelmektedir. mutfağı da tartışmasız ülkenin en iyi mutfağıdır.
bu aralar 2 günlük bir tatil planladığım caaaanım memleketimdir.
'adı hayatla aynı harflerle yazılan bir şehir ne kadar güzel olabilir ki ?' şeklinde düşünmeme sebep veren sürgün şehri...
dışardan gelen memurların bi daha gitmek istemediği sürgün (!) şehri.
gezilip görülmesi gerekilen şehirlerden biri antakya, iskenderun, reyhanlı gibi ilçelerinde ki doğal güzeeliklerin yanı sıra dini olarak bir çok tarihi mekanı bulunmakta, sıcak kanlı insanlarıyla tam bir hoşgörü başkenti yaşanılası yer.

harbiye şelalelerinde bir rakı hiç bir şeye değişilmez.
en sevdigim 2 arkadasımın memleketi kendilerinin arap olmadıgını kanıtlamak için herseyini verebilecek delikanlıları yetistiren güzide sehir.
Kasaplarin icinde yapilan tepsi kebabi ve kagit kebabi ile unlu olan onceden bagimsiz bir ulke iken sonradan halk oylamasiyla turkiye sinirlarina dahil edilen ilimizdir.
bir çok dini içinde barındıran şehirdir.. kilise ve cami yanyana, karşısında ise sinagog bulunmaktadır. farklı dindeki insanlar kaynaşmış bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler. asi nehri şehrin tam ortasından geçmektedir. ilde çok nadir trafik ışıkları vardır. evler bakımsız ve sıvaları döküktür.uzun çarşısı meşhurdur. samandağ deniz sahili kir ve pislik içindedir. fakat harbiye şelaleleri muazzam doğal güzelliktedir. yeşillik, kuş sesleri ve su sesi görmeye doyacak kadar çoktur. orda yenilen künefe ağızda olağanüstü tat bırakmıştır. esnafı da pek sevecen değildir. bu izlenimler daha yeni yapılmış iki günlük geziden sonra oluşmuştur.
canımdan çok sevdiğim memleketim.
bir başkadır benim memleketim.
sadece yemeklerine bile kurban olunabilecek şehirlerden biri.
(bkz: sözlüğün yüzde 80inin hataylı olması)
tam anlamıyla bir hoşgörü şehridir. alevisi, sünnisi, hristiyanı bir arada yaşar. kimse kimseyi inancıyla ya da giyimiyle yargılamaz. kilisesi, camisi yan yanadır. antakya'nın dar sokakları gezip görülesi yerlerdir. şelaleler içindeki harbiye'de enfes yemekler yemek ayrı bir zevktir. kendine has acılı, baharatlı zengin bir sofrası vardır. insanları yardımsever ve misafirperverdir. şu sıralar fazlasıyla özlediğim memleketimdir.
Kıskanılıp Çamur Atılmaya Çalışılan Şehirdir.

Küçük diyenlere karşı Toplam Nüfusu 1,5 - 2 milyon arası olan şehirdir.

Kars'a Kadar Gezdim ama En kötüsü Hataydı Diyen Arkadaşın hatay'a Geldiginde otobüsten inmedin herhalde diye sorulması gereken şehirdir. ( Karsta 3 Yıl okudum )

Arsuz, Çevlik, Harbiye, Gülcihan, Batıayaz, Yenişehir Gölü Gezilesi yerlerdir.

Tartışmasız Künefenin hakkıyla yapıldıgı tek şehirdir.

"Vergi Vermek Haram Kimse vergi vermiyor" Diyen Arkadaşın yüzünü kızartmak istermişcesine devletten aldıgı ödenegin fazlasını vergi olarak veren 6 şehir arasında 4. sıradadır.

En Çok Vergi Veren 9. Şehirdir.

ayrıca Tşvik Edilen iller Kapsamına olmayan Şehir.

maalesef iskenderun demirçelik fabrikası dışında ağır sanayisi yoktur.

Arap Kökenli vatandaşlarımız çogunluktadır. Kendi Aralarında Arapça - Türkçe( Sentez) konuşurlar. hataylı bir genç "aşqhıM ßéNi shévhiyh0rMushuN" diye konuşan istanbul Çocuğundan daha duru ve temiz bir türkçe konuşur.

Yemek Kültüründe Rakipsizdir. Tepsi Kebabı, Kağıt Kebabı, Tuzda Tavuk, Arap Kebabı, Bumbar, Oruk, Katıklı Ekmek, Kaytaz Böreği, Ispanak Boraniyesi, Kabak Boraniyesi, Biberli Aşür, Aşür (hrise), Döner Kebabı, Haytalı, Kabak tatlısı, Müşebbek, Hummus, Cevizli Biber, Babagannuç, Kekik Salatası, Çökelek salatası ve sayamadığım digerlerini yedikten Sonra Başka birşey yemek istenmeyecek kadar lezzetli yemeklere sahip olan şehirdir.

En Çek Meze Çeşidine Sahip Olan Şehirdir.

Boğma rakısına sahip şehirdir.

Anlata anlata Bitiremiyecegimiz Şehirdir..

(bkz: bundan iyisi şamda kayısı)
nefret edilesi il.

o kadar il gezdim, hiçbirinden hatay'dan olduğu kadar tiksinmedim.

güpegündüz, otogarında adam gasp edilebilen bir yer burası. ahali çıtını çıkarmaz. saçma sapan bir insanlık anlayışı vardır.

esnafı sizinle türkçe konuşup takılırken, bir anda yanındaki diğerlerine dönüp, üstelik türkçe'yi bildiklerini göstermelerine rağmen, arapça yayına başlayıp gülüşecek kadar kaba saba olabilirler.

künefesinin yapıldığı yerleri öyle çok matah yerler değildir. (en azından merkezdekiler öyleydi)

bir tane kilisesi dışında (adını unuttum) gezilip görülecek yeri de yoktur.

kısacık dolmuş yolculuklarında en kaba saba, görgüsüz insanlarla tanışırsınız.

şubatta hava bombok iken, öğleden sonra, yaz sıcağına benzer bir sıcakla kavrulabilirsiniz.

bu kadar yazmaya bile değmeyecek, sümüğünüzü atmaya değmez de bir şehirdir, hatay. boş, bomboş bir il, ehe.
ilk gidene güzel bir şehir olarak gözükebilir, fakat uzun süre kalındımı asosyalleşiyorsun. Bir şehrin kafe kültürü olmazmı arkadaş ya? Olan tek şey çay bahçesi, kafe açıcaksın insanlar oturacak sohbet edecek. Yok arkadaş. En azından ben varken alışveriş merkezi yapılıyordu.
Hristiyanlığın ilk klisesi st pierre kilisesi hataydadır.
Hristiyanlıgın hac merkezidir. Heryıl binlerce hristiyan buraya gelerek hacı olmaktadır.
2003 Dünya Barış Kenti Seçilmiştir.

çok Sıcak Bir ŞEhirdir. Şubatta Bile Denize Girebilirsiniz.

harbiye

görsel

görsel

görsel

görsel

Mezelerden Bir Kaçtanesi

görsel

Arsuz

görsel

http://91.191.166.37/~kul...Resimler/ufuk-2/ARSUZ.jpg

görsel

görsel

görsel

görsel

http://t0.gstatic.com/ima...W3SJ3toqH8Vw5GQvl&t=1

Çevlik

görsel

http://t2.gstatic.com/ima...lNorJQ71nkixarjNv&t=1

http://www.olymposdiving....ing/images/tekne5_big.gif

Batıayaz

http://t3.gstatic.com/ima...UCfOKjB7UL_CsloDn&t=1

görsel

görsel

görsel
(bkz: 31 temmuz 2011 antakyadayız zirvesi)
mustafa kemal'in ölümüne sebebiyet veren rahatsızlığın bu diyarda; hatayın anavatana katılması girişimleri esnasında nüksettiği de, söylenir.
Memleketimdir. Türkiyenin en hızlı gelişen şehridir. Ençok vergi veren 5 ilden biri olmasına rağmen nusayri kesim çoğunlukta olduğundan az yatırım yapılmıştır. Milli parkı olan atatürk parkı hac işareti şeklinde fransızlar tarafından 1939 da dizayn edilmiş fakat ağaçların büyük bir kısmı kesilerek hac işareti silinme seviyesine gelmiştir. En önemli özelliği ise dünyanın en uzun 2. sahili olan samandağ sahiline sahiptir.
künefe ve tepsi kebabı ülkesi.
bir yanımdır..cocukların hala sokaklarda olduğu komşu teyzelerin hala pencereden bağirma tekniğiyle iletişim kurduğu ve en önemlisi insanın insan olduğu için sevildiği yerdir.. tükenmiş toplumların tüketmemesini dileğimdir.
(bkz: arsuz)
En güzel ilcesi iskenderundur. Hatay candır antakya canan.
özlenen şehir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar