bugün

şimdi genç kardeşlerimiz pek hoşlanmayacak,

video'yu açtım..
ciddi anlamda bayağı..

metallica, megadeth, slayer, anthrax, testament, overkill tamam hepsine eyvallah..

fakat artık müziği bıraksalar ne iyi olur..

yok yani, her anlamda bildiğin tekrar, yaptıkları..

müzikal bir kaygılarının da olduğuna zerre inanmıyorum..
görür görmez heyecanlandım ya. resmen bu zamana kadar sır bile vermeden şak diye müjdeyi verdiler. umarım güzel bir ballad da vardır içinde. ses kalitesi bir önceki albüme göre çok daha iyi olmuş.
Ulan haberi öğrenir öğrenmez başlığı açacaktım ama sözlük yazarlarımız sağolsun boş bırakmamış meydanı. Gerçi bu kadar metallica hayranı olması mutlu etmiyor değil.

Her neyse efenim, kasım 18' de piyasaya çıkacak yeni bir metallica albümü. Gene bir death magnetic havası var. Güzel bir albüme benziyor. Şimdi bekle dur. Bu arada şarkı 3 dakika, 3 dakikalık metallica şarkısı mı olur? Demeyin sakın. Albümde şarkılar toplamda 80 dakika yakın olacak. O anlamda bir kaygınız olmasın.

https://metallica.com/blo...t-available-november-18-2

Paylaşılmış ama olsun, buda benden olsun. Koskoca metallica yeni bir albüm yapmış paylaşmadan olmaz.

http://youtu.be/uhBHL3v4d3I

Tracklist

Disc One

1. Hardwired
2. Atlas, Rise!
3. Now That We’re Dead
4.Moth Into Flame
5.Am I Savage?
6.Halo On Fire

Disc Two

1. Confusion
2. Dream No More
3. ManUNkind
4. Here Comes Revenge
5. Murder One
6. Spit Out The Bone

Disc Three Deluxe Edition

1. Lords Of Summer
2. Riff Charge (Riff Origins)
3. N.W.O.B.H.M. A.T.M. (Riff Origins)
4. Tin Shot (Riff Origins)
5. Plow (Riff Origins)
6. Sawblade (Riff Origins)
7. RIP (Riff Origins)
8. Lima (Riff Origins)
9. 91 (Riff Origins)
10. MTO (Riff Origins)
11. RL72 (Riff Origins)
12. Frankenstein (Riff Origins)
13. CHI (Riff Origins)
14. X Dust (Riff Origins)
metallica'nın yeni albümünün ismi.

hardwired hiç fena değil fakat death magnetic'ten pek bir farkı yok gibi geldi. son 3 albümde (beyond magnetic'i farklı bir albüm sayarsak) aynı sound'u kullandıklarını düşünürsek, buna artık "modern metallica" diyebiliriz. metallica'nın bir çağı gibi yani.

şöyle bir noktaya değinmek isterim, hayatımda ilk defa james'in sesine "aradan bir çekil de riff'i dinleyelim amk" diyesim geldi. efsaneleşmiş bir sesin hakkında böyle düşünebiliyor olmak beni üzdü ama yine de takdir etmek lazım. herif torun sevmeyi inatla reddediyor.

edit: şunun ana riff'ine birazcık oynama yapmışlar ulan sadece: https://www.youtube.com/watch?v=9l19OATYF-c
kirk hammet, o itici solo soundundan vazgeçmeyecek gibi duruyor yine.

merakla beklenen albüm. 18 kasım'da çıkıyormuş.
Başıma birşey gelmeyecekse şarkıyı beğenmedim. Metallica nın reload albümünden sonra çıkardığı albümlerde ciddi sound sıkıntısı var ve tını albenisi yok. Eskiye dönüşü boş verip load tadında albümler yapsalar daha başarılı olur.
metallica'NIN GÜMBÜR GÜMBÜR GELECEĞiNi TAHMiN ETTiĞiM YENi ALBÜMÜ.zira şu an itunes üzerinde satın alınabilir durumda olan tek parça olan hardwired gerçekten çok iyi.
ben hiç beğenmedim. çünkü ben ekşi sözlük yazarıyım. Her şeyin en iyisini ben bilirim.

götü boklu bir ekşici olarak 15 tane grammy ödülü olmak üzere sayısız ödül ve dünya çapında 110 milyon satış yapabilmiş olan metallica'dan daha iyi müzikler yapabilirdim ama yapamadım işte.
atlas, rise parçasını servis etmiş resmi hesap;

https://www.youtube.com/watch?v=JFAcOnhcpGA
ortamlara düşmüş. Şimdi dinleyip albümünü haftaya alacağım. yıllardır bu albümü bekliyorum 1 hafta da sabredemedim. özür dilerim.
sızdırılmış albüm. muhteşem ilerliyor, görüşlerimi ileteceğim.
Albüm internete sızdırılmış, fakat çıktığı gün dinleme taraftarlarındanım. Spotify gibi müthiş bir kolaylık varken ne idüğü belirsiz kaynaklardan falan indirip ne riske atacağım bilgisayarımı. Ne olacak lan altı üstü bir albüm diyenlere şöyle bir cevabım olacak, oyun sektörü ile ne kadar alakadarsınız bilemiyorum, bahsettiğim bu sektör clash of clans falan gibi mobil sektör değil, bilgisayar ve konsol sektöründen bahsediyorum. Şundan bir iki sene öncesinde Watch_Dogs adlı bir oyun çıktı. Korsan sürümlerinde bitcoin mining yapan bot bulunmuştu. Çünkü o dönem çok beklenen bir oyundu, yüzbinlerce download garantiliydi, adamlar yaptı. Burada bağlamak istediğim olay şu, Metallica albümünün Watch_Dogs'dan çok bir farkı yok şu an. Azıcık kötü niyetli bir adam bilgisayarınızın ırzına geçebilir. Bir hafta için değmez.

Onun dışında albüm kritiklerini okuyorum sabahtan beri. ilk iki şarkı "abi yine Thrash'e döndük, fan service yapacağız bu senede" diye çıkarken bir anda Atlas Rise çıkmıştı ve bizi dumur etmişti. Yine bir parantez açacağım, Disturbed, müziği bırakmış ardından geri dönüp immortalized albümünü çıkartmıştı. Albümün her parçası farklı bir tarzda şarkı içeriyordu. Hatta orada biraz suyunu çıkartıp Snoop Dogg kafasında bile şarkı koymuşlardı. Genel anlamda olumlu bir yaklaşım almıştı grup. Metallica'da aynı yolu tercih etmiş bu albümde. Her parça farklı tarzlarda. Kimisi Heavy Metal, kimi Thrash, kimi NWOBHM.... Tahminimde doğru çıkmışım (bkz: atlas rise/#34564113)

Haftaya buralar daha çok şenlenir.
Paranın amına koydular artık hala boktan albümlere devam.
Siktirin bırakın artık.
Zaten büyük bir kitleye kendinizi sevdirecek kadar şarkı yaptınız.
yarrrrrrrrrrak gibi albüm. bu kadar kötü olmasın amk bi zahmet.

4/10

edit : her şarkının girişi aynı lan bu ne aq?
Asıl bombaların albüm içinde olduğu albümdür.Youtube da yayınladıkları parçalardan çok daha kaliteli parçalar var.Yarısındayım daha süper gidiyor.Olmuş albüm.
st.anger faciasından beri albümlerini dinlemiyordum ama bu albüm hakkında gayet olumlu yorumlar var. albümü dinlemedim ama yayınlanan 3 parça fena olmamış. ancak kirk'un çaldığı soloları bu 3 parçada çok beğenmedim umarım albumün genelinde daha iyidir.
Haftasonu şehir dışında olmamdan dolayı dinleyemediğim, şu saatlerde ise dinlemek isteyip de dinleyecek yer bulamadığım albüm. Yardım kabul edilir.
edit: gittim kendim buldum. yardımlaşma ölmüş, öldürmüşsünüz amk.
ayrıca "herifler 50 yaşında" muhabbetine gerek olmadığını düşünüyorum. bunlarla aşşa yukarı aynı yaşta olan pearl jam sirens'ı yaptı aq. rush hala üretiyo amk. rush lan bi ayağı mezarda heriflerin. iron maiden çok iyi olmasa da yine elinden geleni koyuyor mesela ortaya. metallica diye laf etmeyecek değiliz. kusura bakma jeymz kardeş.
Load reload tarzında bir albüm. Grup eğlenmek için bir albüm yapmış. Bu saatten sonra thrash yapmalarını beklemeyin zaten . Bu kadar para ve şöhretten sonra o is olmaz zaten.
(bkz: akp döneminde olmuştur)
Yayılanan ilk 3 şarkı umutsuzluğa düşürse de albüm her zamanki kalitesinde bence. Metallica iron maiden gibi gruplara bok atanlar onlara bi dönem aşık oluyolar sonra kendini bi bok sanıp 3 5 grup öğrenince bok atıyorlar. "ağbi metallica çöp ya dinlenir mi ağbi o poser mısın?" Gibi laflar duyarız bunlardan. Senin yaşın kadar o gruptaki adamların müzik geçmişi var. Beğenmiyorsan beğenmedim tarzıma uymuyo dersin çekilirsin ille itin g*tüne sokmaya gerek yok. Ayrıca bi gecede 10 klip birden yayınlanmış albümdür.
harbiden bok gibi albüm. justiceleri, masterları, lightiningleri çıkaran grup nasıl bu kadar kalitesizleşebiliyor anlamak mümkün değil. bir sürü taş gibi thrash yapan grup varken sırf adı metallica diye bu albüme para vermek, metale ihanetten başka bir şey değil.
beğenmediğim 'sıvacı süzgeci' albüm, detayları ve düşüncelerimi aşağıda paylaşacağım. sabredip okuyacaksanız buyrun.

öncelikle bu albüm death magnetic'ten kısa süre sonra çıkmış olsaydı, daha az eleştirirdim. fakat 8 sene geçmiş bırakın da bir beklentimiz olsun. metallica geçmişi ile ayakta kalan en popüler grup, bunu kimse yadsıyamaz.

albüm yorumlarını okumaya çalıştım, sürekli bir eskiye benzetme durumu söz konusu. çok açık söyleyeyim ; bu adamlar 70 yaşına kadar müzik yapabilecek olsalar yapacakları her albüm bundan farklı olamaz kimse kusura bakmasın. stüdyo büyük ihtimalle şu vaziyette : james her şeyi yapıp halletmiş. lars ve kirk'ü arayıp ' gelin de solo ve davul kaydedin' falan diyor herhalde. 'zaten hep böyleydi' derseniz, o zaman da adamların veteran performanslarını hiç beğenmediğimi söyleyeyim. sen 88 de kaydettiğin dyers eve şarkısını canlı olarak tek pedal çalıyorsan, o aletin hakkını veremiyorsun. örnekleri çoğaltabilirim. peki ne yapılabilir ?

ütopik bir fikrim var. chuck babayı örnek vermek isterim. (r. ı. p) kendisi vokalinden hoşlanmadığı ve sürekli bir gelişim içinde olmak istediği için death grubunu dağıtıp, control denied grubunu kurmuştu hatırlarsınız. e şimdi bunu yapmalarını beklemiyorum, ama yapılması gereken hadise yaklaşık böyle bir şey olmalı. megadeth'ten de misal vereyim, dave mustaine sürekli arayış içinde. sürekli gitar ve bateri değişiyor grupta, albüm turları gırla falan.. iyidir, kötüdür yorum sizin ama her gelen müzisyen kendinden bir şey bırakıyor, burası çok net. eleştirdiğim dystopia albümü şu hardwired albümünden kat be kat iyi. soruyorum, james dışında diğer üyeler ne kadar şey katıyor bu müziğe, ne kadar hakkını veriyor ? konu karışıyor sürekli, demek istediğim şu. proje bazlı çalışma.. testament 2016 brotherhood of the snake albümünde gene hoglan ve steve digiorgio ile çalıştı. death dinleyenler bilir, bu iki müzisyen işinin ehlidir. ve 93'teki performansları ile enerjileri 2016'da yitip gitmemiş. death to all (2015 yılında falan) videolarında kaç saat çalıp ' ı'm not fucking tired' diyor gene hoca. hani diyorlar ya metallica için ' bu adamlar 50 yaşında olmuş, sene 2017 napsınlar?' onlara böyle izleteceksin o death to all videolarını da izletemiyorsun işte.

son söz , metallica ne olursa olsun metalin başını çeken bir grup. keşke james yarın lars'a ve kirk'e falan siktir çekse de potansiyeli yüksek elemanlar ile devam etse.. ama öyle olmuyor, sonuçta da müzik kalitesi beklentinin altında kalıyor. 'bana yetti beyenmiyosan siktir dinleme ! metalikaaaa bee!! ' diyorsan dinle tabi. ama yok '30 yıldır dimdik ayaktalar, akmışlar resmen albümde' dersen de basarım siktiri. hakkını veremediklerini kabul edeceksin !

şimdi yazının bu kısmına geldiyseniz aynı yıl çıkmış, metallica ile aynı dönem müzik yapmaya başlayan gruplara ve diskografilerine bakın derim naçizane. üstte bahsettiğim iki grup ( megadeth ve testament) yeni albüm çıkardılar 2016'da, dinleyin farkı görün. chuck schuldiner abimizin nasihatlarıyla bitirmek isterim:
' keep metal alive '
' let the metal flow '
metallica'nın 2016 yılında çıkardığı albüm.

bu albümü beğenmeyen james'in tasaklarini yesin.

adamlar yıllanmış şarap.
Bok gibi albüm.
Load albümünden sonra Metallica müziği bırakmalıydı.