bugün

1910'ların türkçülerinin "türklerin ulu anası, ana türk" gibi ululayıcı sıfatlarla andığı kimse...

1919'da, cumhuriyet gazetesinin kurucusu yunus nadi'nin de bulunduğu bir grupla abd kongresine mektup yazarak, gelin bizi işgal edin, sizin mandanız olalım demiştir. mektubun sureti ve altına imza atanların tam listesi falih rıfkı'nın çankaya kitabında geçer...

atatürk'le aralarının açılma sebebi ise, yanılmıyorsam yeşil ordu faaliyetlerinde bir anlaşmazlık...
kpss dahil bir çok sınavın edebiyat soruların da ismini sıkça görürüz. Şahsen üç,dört soru da görmüşlüğüm vardır. Ah ulan beynimi yediniz sınavlar.
demokratik bir ülke kurulacağını düşünürken bir diktatörlüğe dönüşen türkiye cumhuriyeti'ni gördükten sonra atatürk'e muhalif olmuştur. tüm muhalifler istiklal mahkemelerinde yargılanıp asılmaya başlayınca eşiyle birlikte kaçmıştır. yurt dışında muhalefete devam etmiştir. atatürk'ün ölümüyle yeni diktatör inönü, atatürk'ün izlerinin silinmesini istemiş ve bu amaçla atatürk'e muhalif insanların yurda girişine imkan sağlamıştır. ancak gelenlerin atatürk'ün kişiliğine değil diktatörlüğüne karşı olmaları sonucu inönü'nün de beklediğinden fazlası olmuş, muhalifler bu kez de inönü'ye muhalif olmuşlardır.

--spoiler--
Cami Baykut Halide Edip Adıvar'dan ve Dr. Adnan Adıvar'dan da yazı alınmasını önermişti . Sabiha Sertel bu amaçla Halide Edip Hanım' ı evinde ziyaret ederek derginin amaçlarını anlattı . Dörtler'in de kadroda yer alacaklarını belirttikten sonra kendisinden sürekli yazı istedi. Halide Hanım'ın yanıtı şu oldu:

"Ben de ülkede demokratik bir rejimin kurulmasından yanayım. Bu diktatörlük sistemi Atatürk'ün kurduğu bir sistemdir. Biz buna karşı geldiğimiz için gadre uğradık ve ülkeden ayrılmak zorunda kaldık. Dünyanın bugünkü durumunda artık bu sistem yürütülemez. inönü'nün istenen özgürlükleri vereceğine inanmıyorum. O bir politika cambazıdır . Bir gün totaliter sistemin başında olur, ertesi gün demokrasi yanlısı görünür . Bir başka gün faşist yöntemleri kullanır. Daha ertesi gün sosyalist olur. Bu değişmeler iktidarı elinde tutmak içindir. Celal Bayar yarın iktidara gelirse onun da bu özgürlükleri vereceğine inanmıyorum. "

Sabiha Sertel de güvenmiyordu, ama demokrasi yolunda bir şeyler yapılmasının gerektiğine inanıyordu. Şöyle dedi :

"Hangi istasyona kadar birlikte gidebilirsek kârdır. Gerçek demokrasinin kurulmasını isteyenleri birleştirmeliyiz. Görüşler dergisi değişik kişisel inançları , ideolojileri olan insanları demokrasi davasında birleştirmeye yönelik bir forum olacaktır."

Halide Hanım kadroyu olumlu karşıladı ve Cami Bey'in dergiye katılmasına sevindiğini belirterek şöyle dedi :

"Cami Bey dünyanın en namuslu insanıdır. inançlarında samimidir . Atatürk'ün diktatörlüğüne karşı geldiği için onu yerden yere vurdular . Gerçek bir demokrasi savunucusudur. Tevfik Rüştü Aras'ın Sovyet dostluğu inancında samimi olduğuna inanıyorum. Bayar grubuyla birleşmesi kaybettiği yeri geri almak içindir. Behice Boranla bir toplantıda bulunmuştum. 'Dağları ben yarattım' gibi bir havası vardı . Bana karşı öyle küstahça konuştu ki bütün toleransıma rağmen kendisini azarlamak gereğini duydum. Bütün bunlara rağmen ben Görüşlere yazı yazarım. Ancak birinci sayı çıksın, ben ikinciye yazı veririm."

Adnan Adıvar, eşinin dergiye katılmasını hiç de iyi karşılamadı .

"Halide, Halide! Ne yapıyorsun?" diye kükredi.

"Biz ismet Paşa'ya nasıl karşı çıkabiliriz? Bizim yurda dönmemiz için harcadığı çabalan unutuyor musun?"

Halide Hanım kendini inönü'ye karşı borçlu saymıyordu. Şöyle dedi :

"Atatürk bize karşı çıktığı zaman, biz de Türkiye'den kaçma zorunda bırakıldığımız zaman ismet Paşa'nın Atatürk'ü desteklediğini hiç unutmuyorum. Evet, sonra ismet Paşa ülkeye dönmemiz için bize yardım etti. Ama bugün sorun ülkede demokratik bir rejimin kurulmasıdır."
--spoiler--

alıntı: hıfzı topuz> başın öne eğilmesin romanından.
anadolu ajansı kurucularından olmasının yanısıra; ingiliz muhipleri cemiyetine de, üyedir. sultanahmet mitingi ile aynı kefede değerlendirmeye tutulduğunda; şayet bilmediğimiz bir başka şey yoksa; oldukça derin bir tezat söz konusu gibi durmaktadır.
istanbul / küçükçekmece / cumhuriyet mah. bulunan bir ilk okuldur aynı zamanda.
mezun oldugum ilkokul olması da bonustur tabi.
sabetaycıdır.
kurtuluş savaşında cephede savaşı gözlemlerken savaşan askerler kemik parçaları ölümler bağrışlar kan ve ter görüntülerinden büyük zevk aldığını anlatır.
milli mücadele karşıtı olduğuda söylenen ingiliz hayranı, yazar.
yakup kadrinin yazmayı planladığı ateşten gömlek adlı kitabın adını çaldığını öğrenince düşünce hırsızı olduğunu düşündüğüm şahıs. yakup kadri daha sonra kitabının adını yaban koymuştur.
bir donem siyasal dusuncelerinden dolayı ataturk le ayrı dusmus olan yazardır. atesten gomlek, sıneklı bakkal, vurun kahpeye ısımlı romanları kurtulus savası donemınde sosyal yasantıyı anlatır. soyadı kanunundan once babası edıp bey ın adını kullanan yazar soyadı kanunun cıkmasının ardından esı adnan adıvar ın soyadını almıstır.
bu dünya emekçi kadınlar gününde, türk kadınlarının simgesi unutulmaması gereklidir efenim...
(bkz: atatürk ve arkadaşları hakkındaki idam fermanı)

kurtuluş savaşı'na olan desteği nedeniyle idama mahkum edilmiş kadın yazar.
(bkz: vurun kahpeye)
(bkz: sinekli bakkal)
sinekli bakkal'ın 8-9-10-11 inci sınıf öğrencilerinden acayip yaratıcı küfürler yiyen zavallı yazarıdır.
ismi izmir suikastine adı karışmış ve 17 sene atatürk vefat edene kadar yurt dışında yaşamıştır. eğer masum olsaydı, yurda dönüp kendini aklardı diye düşünüyorum. yurt dışındaykende atatürk' ü eleştirmiştir.
--spoiler--

siz güzeller, bizim gibi güzel olmayanların, güzel dendiği vakit ne hissettiklerini bilmezsiniz. hatta söyleyen bir ihtiyar olsa bile.

--spoiler--
şişlinin en güzel mahallelerindendir. semtimdir.
Eserleri: Çeşitli dallarda 44 eser verdi. Kendisine ün sağlayan romanlarından başlıcaları şunlardır: Seviye Talip, Harap Mabetler, Handan, Ateşten Gömlek, Kalp Ağrısı, Sinekli Bakkal (24. baskısı yapılmış Chp. Roman armağanını kazanmıştır.) Tatarcık.
büyük bir romancıdır. istiklal harbinde faydalı olmuştur. amerikan mandasını müdafaa etmesine rağmen sonradan bu fikri kendisi kötü bulmuştur. 1965 senesinde vefat etmiştir. en ünlü eserleri sinekli bakkal ve türk'ün ateşle imtihanı'dır.
istiklal savaşı kahramanıdır. amerikan mandasını savunmasına rağmen muhteşem bir yazardır.
iyi bir romancı olmasının yanı sıra, vatan hainidir.
atatürk ile birlikte idam fermanlarında adı geçtiği halde vatan hainliği ile itham edilebilen edebiyatçı hanım.

(bkz: atatürk ve arkadaşları hakkındaki idam fermanı)
kurtuluş savaşında bizzat askere cephane,para ve yardım toplamış bir kahramana hain diyenlerin olduğu başlıktır.
amerikaya manda talebi icin gonderilen mektupda ataturkun de imzasi vardir , mandaciligi buysa evet mandacidir.
halide edip bu vatanin insanlarini seven ve bir seyler yapmaya calisan biriydi ,
yunan savasi sonrasi yonetime zorla el koyanlar tarafindan hain ilan edilmesi onun degerini dusurmez,
halide edip ataturke ,savas sirasinda gelen paralarin akibeti sordugu , ve halkin gercekden soz sahibi oldugu bir cumhuriyet kurulmasini istedigi icin zorbalar yuzunden ulkesini terk etmek zorunda kalan bir aydindir.

bacak kadar boyu ile bu ulkenin gercek aydinlarina , degerlerine hain damgasi vurmaya calisan ergenlerin anlayamayacagi biridir halide. ruhu sad olsun.
fikir yazıları ve romanlarıyla ünlenmiştir. milli mücadeleye katılmış ve yunus nadi ile birlikte anadolu ajansını kurmuştur. bir dönem politik ortamın gerginleşmesiyle yurt dışına gitmiş ve uzun yıllar dönmemiştir. 1938 de geri dönmüş istanbul üniverstesinde ingilizce profesörü olmuştur.