1. 1.
  iran-Irak savaşının 8. yılında Irak ordusu ile bazı bölücü silahlı grupların çatışmaya girmesi sonucu ortya çıkan durum. saddam iktidarı 5000 kişi öldürülmüştür

  16 Mart 1988 günü Halepçe'de bir katliam yaşandı. Katliam klasik silahlarla gerçekleştirilmedi. Kimyasal ve biyolojik silahlar kullanılmıştı. Büyük çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Halepçe halkı katledilmişti.

  Irak'ın Aralık 2002'de BM'ye sunduğu silah bildiriminde yazılanlar, 1991 Körfez savaşına kadar hangi ülkelerin Irak'a hangi silah ve malzemeleri sattığını ortaya koydu. BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan raporda, Irak'ın silahlandırılmasında 1991 yılına değin en çok ABD ve Alman şirketlerinin adı geçmekteydi. 80'den fazla Alman ve 75 Amerikan şirketi Irak'a çeşitli silahları satmıştı.
  8 -3 ...
  #343721 :)
 2. 2.
  kimyager ali olarak bilinen general ali hasan el mecid'in kürtleri kendi köylerinden çıkarmak için kimyasal silah kullanmasıyla gerçekleşen katliam.binlerce kürt köylerinden çıkartılarak yeniden yerleşim kampı denilen yerlerde yaşamak üzere sürgün edilmiştir.
  7 ...
  #767497 :)
 3. 3.
  ramazan öztürktarafından katliamın ertesinde cekilen foto olayı özetlemektedir.

  http://www.demanu.com.tr/...2_2003/images/HALEPCE.jpg

  hardal ve fosfor gazı kullanılarak yapılan saldırıda ölenlerin coğu yanarak yada boğularak can verdi.yüzbinlerce insan ırak-türkiye sınırına göc etmek zorunda kaldı.bunun tabi sonucu olarak yollarda pek cok insan kıtlıktan,hastalıktan,aclıktan ötürü hayatın kaybetti.katliam sırasında yağan yağmur facianın yüzbinlerce ölü seklinde ifade edilmesini önlemiştir.
  1 -1 ...
  #821671 :)
 4. 4.
  her fırsatta sömürgecilere uşaklık eden kürt gruplarına karşı girişilmiş bir bastırma eylemidir. saddam hüseyinin neden böle birşey yaptığını günümüzde daha iyi anlıyoruz. ülkesini amerikalılara peşgeş çeken gene kürtler olmuştur.

  uşak her zaman uşak..
  18 -41 ...
  #1079873 :)
 5. 5.
  16 mart 1988 de saddam hüseyin in kimyasal gazlarla çoğunluğu kürt ve asuri olan 5000 sivili öldürdüğü katliamdır. ayrıca 1 milyon kişi de yerinden edilmiştir. amerikalı bir gözlemci yıllar sonra kimyasal gaz teminini amerika'nın sağladığı yönünde açıklamalar yapmıştır.
  6 ...
  #1225180 :)
 6. 6.
  abd ingiltere tarafından verilen kimyasallarla öldürülen kürt bebelerin babaları şimdi abd ingiltere ile birlikte şii sünni bebeleri öldürüyor.
  11 -4 ...
  #1386412 :)
 7. 7.
  (bkz: 16 mart 1978 beyazıt katliamı)
  1 ...
  #1581580 :)
 8. 8.
  halepçe saddam'a oldu kelepçe.
  2 -2 ...
  #1864871 :)
 9. 9.
  yıl 1988, soğuk bir bahar günü.

  onlarca çocuk yüzyıllardır kanla sulanan topraklarda birazdan başlarına geleceklerden habersiz eksik kaldıkları dünyaya ait hayaller kuruyorlar.

  oyuncakları boş kovanlar, çamurdan çanaklar.

  ve hemen yanıbaşlarında yeni, sıfır model gıcır gıcır kimyasal ve biyolojik silahlarını kullanacak bir adam, sonradan o silahların değil ama urganın en kalını boynuna geçecek olan bir can.

  ve yağıyor gökten insan hakları, gökten ilk defa bilinmeyen gazlar yağıyor. kin oluyorlar düştükleri yerde, nefret açıyor yine bu topraklarda.

  israfil bakıyor; "emret üfliyim sur'a" diyor.
  "bu kıyamet" diyor dünya, kulak kesiliyor kalpler.

  5000 kişi boğuluyor, yanıyor minicik bedenler. cehennem ayaklarının altında seriliyor oyun çocuklarının. ağlıyorlar.

  "bir yetimin saçını okşarken canını yakma ya habibim yoksa seni de azabım bekler" diyen rab insanlara bakıyor. bakıyor yarattığı bebeklerine.

  ve bir kez daha; "bebeğinin; mutluluğu elinin tersiyle itmesindeki başarıya ağlayarak.
  10 -2 ...
  #2594902 :)
 10. 10.
  bir cezalandırma işlemidir; ırak - iran savaşında sürekli huzursuzluk çıkaran ve pragmatist yaklaşımlarla çıkarlarına göre hareket ederek ırak ı oldukça güç durumlara düşürmüş kürtlere saddam tarzı vahşi bir ceza uygulanmasıdır, elbette ki insanlık dışıdır.
  4 -2 ...
  #3062473 :)
 11. 11.
  saddam'ın kürtlere uyguladığı insanlık dışı uygulama.

  bir de bunu savunan, yüreğimin yağı eriyor diyen var ya...müslüman bir türk olarak şunu demek istiyorum:

  (bkz: sen neye inanıyorsan ben ona inanmıyorum)
  11 -10 ...
  #3062640 :)
 12. 12.
  Süleymaniye Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Fuat Baban, 7 Aralık 2002 tarihli 'The Sydney Morning Herald' gazetesine verdiği 'Experiment in Evil' başlıklı makalesinde, Halepçe'de özürlü doğum oranının Hiroşima ve Nagasaki'nin 4-5 katı olduğunu iddia etti. bu bilgi bize olayın şiddetinin hala hangi boyutlarda devam ettiği hakkında bilgi veriyor sanırım.
  6 -2 ...
  #3143548 :)
 13. 13.
  bir daha hiçbir halkın maruz kalmamasını dilediğimiz vahşet.
  3 ...
  #3143572 :)
 14. 14.
  inandırıcı gelmeyen katliamdır; ama olduysa da öldürülenler kürt türk olsun fark etmez, haklı bir girişimdir. Ben iran'la savaşacağım, sen ayaklanacaksın. Daha güzel bir Irak kurmak için ayaklanmış olsalar anlarım. Srebrenitza Soykırımı ne kadar soykırımsa(sekiz bin kişi orta büyüklükte bir depremde ölebiliyor), Halepçe de o kadar katliamdır.

  ek: Subaşı beni bu konuda aydınlatmıştır. Bazı gerçek anlamda gerçekleştirilmesi imkansız suçlara yeltenmek, suçu işlemeye yönelik girişim başlatmak suçun işlendiği kanaatini doğırmaktadır evrensel hukuka göre. Kürt halkı. belki otuz, belki kırk milyon. tamamını yok etmek mümkün değil, yani soyunu kırmak. ama bir kürt köyünü yakmak dahi kürt soykırımına yeltenmek çerçevesi içinde değerlendiriliyor. soykırım, suça hazırlık safasıyla suçu işleme safalarının birbirinden ayrı tutulmadığı nadir suçlardan.
  3 -20 ...
  #3940091 :)
 15. 15.
  Baba Bush'un katkilariyla, Saddam serefsizinin 5.000 Kürt'ü katlettigi tarih..
  Kimyasal bombalarla ( hardal gazı, Sarin; sinir gazi ) Kürtleri katletmis, 120.000 Kürt'ün ülkeyi terketmesine neden olmustur. Ucak kullanimi yasak oldugu halde, Saddam helikopterlerle kimyasal bombalari atmisti.

  Bir zamanlar herkesin unutmak istedigi, sessiz kaldigi katliamdir bu.
  Amerika korkusundan kimsenin agzini dahi acamayacagi, protesto edemeyecegi katliamdir bu.

  Saddam'in gögsünü gere gere, 5000 Kürt'ü öldürüp, insanlari evsiz, cocuksuz, yersiz yurtsuz birakmistir. Ve Amerika bunu Irak'i özgürlestirme olarak görüyordu!

  Ve simdi Irak'ta ki Kürtler bu Amerika'nin yaptigi kalleslikleri görmezden gelip, onlara inaniyor, güveniyor ! Yeniden Amerikan emperyalizmine bogun egiyorlar ! Onlari kandiran Barzani'ye, Talabani'ye inaniyorlar ! Bir köle gibi hayatlarini sürdürmeye devam ediyorlar.

  Ülkemizin o zamanlar Kürt'lere yapilanlari es gecip görmemesi, insanlarin susup kalmasi ne kadar aci degil mi ? Irak'ta ölen insanlar icin, Gazze'de ölen insanlar icin, Lübnan'da ölen insanlar icin Amerikan emperyalizmine beddua edenler, o dönemde olaylari görmezden geliyorlardi. Onlar sahte müslüman miydi ? Onlar insan degil miydi ? Onlar sizin kardesiniz olarak betimlediginiz Kürtler degil miydi ? Iste böyle bir dönem de, böyle bir katliam gerceklesmistir.
  Bu katliami unutmamak, unutturmamak icin elimizden geleni yapmaliyiz.

  http://upload.wikimedia.o...commons/a/a7/Halabja1.jpg

  http://www.konyatv.com.tr/hbr/DPVqGjjO.jpg

  http://bp2.blogger.com/_7...7e+katliam%C4%B1+-+10.jpg
  4 -2 ...
  #4869455 :)
 16. 16.
  Celal talabani liderliğindeki kürdistan yurtseverler birliği* bağlı peşmergeler ile iran ordusu iş birliği yapmış ve halepçe'de isyan çıkarılmıştır.Saddam hüseyin ırak kuzey cephesi komutanı olan korgeneral ali hasan-namı diğer kimyasal ali-'a kimyasal bombalar hazırlanmasını ve halepçeye atılmasını emretmiştir.8 mig-23 tipi uçak bu bombaları atmıştır.Resmi kayıtlara göre 5000 den fazla insan ölmüş , 7000 insan da yaralanmıştır.
  Bu saldırı da peşmergeler ve iran askerleri ölmüştür.Bunun yanında günahsız insanlar da hayatını kaybetmiştir.
  -2 ...
  #4869580 :)
 17. 17.
  geçenlerde ramazan öztürk hazırlayıp sunduğu kırılma noktası programında, gözünü kapatıp bu katliamı izleyen tüm dünyanın inatla gözüne soktuğu o malum fotoğrafla ilgili önemli ve dramatik bir bilgiyi ömer havar ın yeğeni üzerinden bizimle paylaştı;

  (eksiğim veya yanlışım olursa lütfen düzeltin.)

  - o fotoğrafta bir çoğumuzun kadın sandığı kişi aslında erkek. adı (bkz: ömer havar). 6 kız çocuğu babasıyken, erkek evlat isteği o kadar kalptenmiş ki gebe olan karısı son doğumunda o'na ikiz erkek doğurmuş. o an ondan daha mutlu bir kişi düşünmeye kalkmak herhalde zaman kaybı olur.

  daha çocuğunun kokusu üzerine sinmeden, tepelerine yağmur gibi yağan kimyasal bombaların etkisiyle ne yapacağını bilememiş olacak ki, kundaktan daha isimleri bile konmamış bebeklerden birini alıp koşmaya başlıyor. bir süre koştuktan sonra gazların etkisiyle iki basamaklı bir merdivenin hemen bitişiğinde yere yığılıp kalmış. bilinç kaybına rağmen bedeninin ağırlığını kucağındaki yavrusuna vermemeye dikkat edişi fotoğrafta ki yerini alıyor.

  görüldüğü üzere ramazan öztürk ün çekimi fotoğrafın ötesinde artık kalbi durmuş bir hayat.
  2 -1 ...
  #4891661 :)
 18. 18.
  bir insanlık ayıbıdır...
  3 ...
  #5096239 :)
 19. 19.
  Saddam Hüseyin'in ıraklı kürtlere karşı uyguladığı biyolojik katliam...
  detaylı bilgi için;
  http://tr.wikipedia.org/w..._sald%C4%B1r%C4%B1s%C4%B1
  1 ...
  #5096325 :)
 20. 20.
  16 Mart 1988 tarihinde gerceklesen, Baba Bush'un katkilariyla, Saddam serefsizinin 5.000 Kürt'ü katlettigi katliamdir.

  Kimyasal bombalarla ( hardal gazı, Sarin; sinir gazi ) Kürtleri katletmis, 120.000 Kürt'ün ülkeyi terketmesine neden olmustur. Ucak kullanimi yasak oldugu halde, Saddam helikopterlerle kimyasal bombalari atmisti.

  Bir zamanlar herkesin unutmak istedigi, sessiz kaldigi katliamdir bu.
  Amerika korkusundan kimsenin agzini dahi acamayacagi, protesto edemeyecegi katliamdir bu.

  Saddam'in gögsünü gere gere, 5000 Kürt'ü öldürüp, insanlari evsiz, cocuksuz, yersiz yurtsuz birakmistir. Ve Amerika bunu Irak'i özgürlestirme olarak görüyordu!

  Ve simdi Irak'ta ki Kürtler bu Amerika'nin yaptigi kalleslikleri görmezden gelip, onlara inaniyor, güveniyor ! Yeniden Amerikan emperyalizmine bogun egiyorlar ! Onlari kandiran Barzani'ye, Talabani'ye inaniyorlar ! Bir köle gibi hayatlarini sürdürmeye devam ediyorlar.

  Ülkemizin o zamanlar Kürt'lere yapilanlari es gecip görmemesi, insanlarin susup kalmasi ne kadar aci degil mi ? Irak'ta ölen insanlar icin, Gazze'de ölen insanlar icin, Lübnan'da ölen insanlar icin Amerikan emperyalizmine beddua edenler, o dönemde olaylari görmezden geliyorlardi. Onlar sahte müslüman miydi ? Onlar insan degil miydi ? Onlar sizin kardesiniz olarak betimlediginiz Kürtler degil miydi ? Iste böyle bir dönem de, böyle bir katliam gerceklesmistir.
  Bu katliami unutmamak, unutturmamak icin elimizden geleni yapmaliyiz.
  Bir gün elbet Amerikan emperyalizmine yumrugumuzu indirecegiz !
  4 -2 ...
  #5096382 :)
 21. 21.
  - erdener abi bu katliam değil isyandır.
  + belanı sikerim senin!..
  3 ...
  #5096384 :)
 22. 22.
  (bkz: halepçe katliamı)
  ...
  #6712630 :)
 23. 23.
  Yapılışının üzerinden koskoca 22 yıl geçmiş katliamdır. saddam'ın ve kimyasal ali'nin yaptıkları bu katliama -katledilenlerin kürt olmasından ötürü- sevinenleri ve bu olayı taktir edenleri görmek çok şaşırıcı değil. zira buna sevinenler kendi devletlerinin kürtlere karşı yaptığı katliamlara karşı susanlardır hatta bunu destekleyenlerdir.

  tabi ö dönem türkiye'ye sığınan kürtlerin durumuna da nedense kimse pek değinmiyor. zira o dönem kürtlere sözde kucak açanlar kürtleri daha büyük bir çıkmaza sokmuşlardır. yağmurdan kaçarken doluya yakalanmışlardır bu insanlar.

  ayrıca bugün katliamın gerçekleştiği tarihin üzerinden tam 22 yıl geçti. kimse hakkında bir iki cümle yazı yazma gereği duymamış. acaba diyorum bunda katledilenlerin kürtler olmasının bir etkisi var mı?
  7 -4 ...
  #7551447 :)
 24. 24.
  benim katliamım senin katliamını döver zavallılığıyla katliam yarıştırıcılığına giren bebe bünyelere karşı susma hakkının kullanılması en doğru davranış olur. kendi yarattıkları dünyanın efendisi olsun onlar. onlara bu dünyayı bahşedenler bugün kirli yalanlarıyla yüzleşmek zorunda kalanlardan daha fazlası değildir. elleriniz kasıklarınızın arasında otuzbirinize bakın siz. gerçek dünya bildiğiniz gibi; savaş, acı, gözyaşı falan. orda kalın orda.
  2 -1 ...
  #7552352 :)
 25. 25.
  16 mart günü, 1988 yılı.

  halepçe kenti, saddam rejimine bağlı uçaklar tarafından kimyasal bombalarla bombalanmış; binlerce, kadın, erkek, bebek, genç, yaşlı sivil insanlar feci şekilde öldürülmüştür ve bir o kadar da yaralanan, sakat kalan vardır...
  -savaşlarda bile yasaklanan- 'siyanür' gazları kullanılarak katledilmiştir insanlar. hatta bu katliam, değişik zamanlarda tekrarlanmıştır...
  Dünya ise, bu katliama 'dur' dememiştir, seyirci kalmayı tercih etmiştir...

  ayrıca saddam bu katliamı tek başına yapmamış, büyük yardımlar almıştır. başta amerika, rusya, ingiltere, fransa, almanya olmak üzere.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/61041/ +

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/62894/ +
  4 ...
  #7555934 :)