bugün

80'lerin Esad'ı tarafından yapılan katliam.
kürt hareketlerine karşı bir gözdağı maksadıyla yapılmış, fakat yüzlerce binlerce çocuğun elma kokusuna kapılıp dişarı çıkması sonucu en fazla çocukları vurmuş olması itibariyle üzücü bir hadise.
"dayê bêhna sêva tê."
Saygıyla rahmetle.
görsel
Saddam Hüseyin adında bu dünyadan gelmiş geçmiş bir cani tarafından yapılmıştır.

Bu yaşanana onay veren kişi ise insan bile değildir.

Ve herkes yaptıklarının hesabını verecektir. Bazıları bu dünyada, bazıları ise ahirette.
Katliamı yapanların insan olmadığını düşündüğüm gibi, destekleyenlerin de beyni ve yürekleri bok dolu mahlukatlar olduğunu düşünüyorum.
hep aynı senaryo

kaçan kürtler dönmedi

suriyeliler de dönmeyecek..
elma kokan zehirli gaz gibi (hiç de göründüğü gibi olmayan bir kimyasal) ile çocukların merakla sokağa çıkmalarına, akabinde ciğerleri tutuşarak can vermelerine vesile olması itibariyle insanlık ayıbı bir ölüm şekli ihtiva eden bir olaydır.
bu tür olaylar cahit ırgat'ın bir şiirini getirir aklıma :

Bu şehrin mahzenleri
irin kokar, kan kokar.
Şehrin mahzenlerinde,
Cinayet var, ölüm var.

anne giremem ben bu oyuncak dükkanına
orda toplar, tayyareler, tanklar var.

seviyorum söğüt dalı atımı
tekme atmaz, ısırmaz.

ben yaşamak istiyorum
ağaç gibi sessiz sessiz ve rahat
karınca kararınca değil,
serile serpile boylu boyumca.

anne giremem ben bu oyuncak dükkanına
orda toplar, tayyareler, tanklar var.

katledilen binlerce çocuk belki bir oyuncak dükkanına girme fırsatı bile bulamamıştı ömürlerinde. oyuncak dükkanına girmelerine de, tüfekler tanklar savaş uçaklarıyla tanışmalarına da gerek kalmadı ölmek için.

nitekim çocuklar ölmek için değil, büyümek için varlar.
40 yıldır bu ülkede katliam üstüne katliam yapanların, saddam bizi öldürdü diye ağlaştığı olaydır. Bu gün de yıl dönümüdür hadi hep birlikte duyar kasalım.
isyancı kürtlerin yok edilmesi olayıdır. Katliam falan değildir.

Irak-iran savaşında ırak ordusunu sırtından bıçakla, sürekli isyan et, arapları kurşuna diz, kuzey Irak'ı işgal et, abd'ye köpeklik et, ondan sonra saddam bunlara cevabı gazla verince diktatör, zalim, vahşi olsun.. Savaş sırasında isyancı hainlere tahammül edecek hali yoktu saddam'ın.. Hiçbir lider de buna tahammül etmez. Bir liderden vatan hainlerine merhamet etmesini beklemek, bir bebeğe ağlamayı kes demeye benzer..

O gazla verilen cevaptan korkan öşegseverler, türkiye'ye kaçtı. Özal 1 milyon kürdü sorgusuz sualsiz aldı ülkeye. Tabii, soydaşlarını açıkta bırakacak hali yoktu, o nakşibendili obezin..

O 1 milyon kürdün Arasında binlerce pkk'lısı vardı ve pkk'ya katıldılar.. Şimdi nüfusları 15 milyon oldu, her yerdeler, ülkeyi ve devleti ele geçirmek harıl harıl çalışıyorlar ve buna da enayi türklerin aşırı hoşgörülü tutumu neden oluyor..

O 1 milyon kürt, saddam'a saplayamadığı bıçağı, yeri gelecek bize saplayacak gelecekte.. Az kaldı bekleyin hele..
Çok Şaibeli bir durumu var. Bazıları iran tarafından bazıları bizzat saddam tarafından yaptı diyor. Tabi ilerleyen zamanlarda kokusu çıkar.
Saddam vatansever bir devlet başkanının yapması gerekeni yapmış.