1. 1.
  Bir sistemi ya da programı bazen ego tatmini için bazense bastırılmış duyguların dışa vurumu olarak yapıldığından başka bir amaçla kullanma sanatına hakim olan ve bu sistemleri en az tasarlayan kişi kadar ayrıntıları ile bilen kişidir.
  6 -2 ... doktor bu ne
 2. 2.
  insanlığın yararına yapılmış olan programları başka bir amaçla kullanma sanatına hakim olan kişi
  3 ... mohicanan
 3. 3.
  (bkz: hackeriye)
  3 -2 ... the kene
 4. 4.
  3 türlüsü olan bilgisayarlardaki açıkları bulan kişilerdir.bu üç türünü anlattıktan sonra daha iyi bir açıklama yapabiliriz.

  red hat hacker:bilgisayardaki veya sistemlerdeki açıkları bularak kendi istekleri doğrultusunda kullanan kendi indexcşerini bırakan ya da sistemleri kullanmaz halde bırakan bu işi zevk için yapan insanlardır.iskorpitx en güzel örnek olarak verilebilir türklere karşı yapılan siyasi ve her türlü haksızlık için amerika destekli serverlara girmiştir.

  white hat hacker:büyük şirketler tarafından tutulan ve sistemlerdeki açıkları bulan ve bunalrı kapatna kişilerdir.başkalarının bu sisteme girmesini engellemeye çalışmaktadırlar.zararsız olup kenid firması adına çalışmaktadırlar.gerçi kendi firmasının açıkalrını başkalarına çok yüksek fiyatlara satanlarda vardır.

  grey hat hacker:bazen kendi istekleri için hack yaparlar bazen de açıkalrı bulup cüzi fiyatlara kapatırlar.ne zaman ne yaptıkları belli değildir.çoğunluğunun zararsız olduğu söylenmektedir.

  yukarıdaki örneklerde olduğu gibi tehlikelisi ve kendi yararına çalışnalrı vardır.tek yaptıkları şey ise açık bulmak ve onları kullanarak sistemlere girmektir.genelde karşılaştığımız hackerlar internet sitelerine saldırmaktadırlar;fakat büyük şirketlere saldıranlar da vardır.bill gates'te ilk başta amerikan telekom şebekelerine girerek hackerlık yapmıştır.

  ayrıca örnek için elmasozluk.com* * *
  3 ... saldirici
 5. 5.
  bu tip insanlar biz Türk'lerden de cıkagelmektedir.. bunlar genelde yaptiklari ise siyasi, ideolojik dusuncelerini de entegre edip, hackledigi(!) sitelere 'sizi islama davet ediyoruz, yasasin sol, yasasin sag, Türk konustu mu herkes susar' gibisinden itina ile Türkçe ve inglizce mesajlari birakip yaptiklari seyin dusuncelerine 'negatif' hatta olayi abartarak 'nefret duygusu' uyandigi gercegini anlayamayan gerizekali, acil psikolojik destege ihtiyaci olan insanlardir..

  not: hackledikleri(!) sitelerde yukardan asagi sayilar inen matrix efekti gorulmesi olagandir.. bunlar ayrica matrix'le internet dünyası arasında ne gibi bir baglanti olmadıgının farkına varamayan insanlardır da..
  1 -2 ... liber libera
 6. 6.
  gelecegin ideal meslegi ahanda size örnek

  -büyüyünce ne olacaksin yavrucum
  -hacker olacam teyze
  -hönk?!
  2 ... eos_zwo
 7. 7.
  onlar için güzel tuzaklar kurulur. ava giderken avlanırlar. sonra da "bir daha yapma" şeklinde ani bir ekran görüntüsü ile g*t edilirler.
  2 ... pilotmont
 8. 8.
  counter strike isimli oyun oynanırken hacker rumuzlu oyuncu ile başka bir oyuncu arasnda geçen diyalog:

  -lan ,lan haceerr.. ekran yapma lan.. haceerrr. kime diom la?
  hacker rumuzlu arkadaşımız:-abi kime bağırıyo bu be?

  (not:olay gerçektir,hacker rumuzlu arkadaşın adı hacer olarak kalmıştır)
  5 ... byedemir
 9. 9.
  MIT'de (Massachusetts Institute of Technology) bilgisayarlar kullanılmaya başlandığında, bazı öğrenci ve asistanlar, bu makinelerin nasıl çalıştığını çok merak ettiler, bu yeni teknoloji hakkında ne varsa öğrenmeye çalıştılar. O günlerde bilgisayarlar, ısı kontrollü cam odalarda kilitli olan devasa makinelerdi.
  Bu ağır metal yığınlarını çalıştırmak binlerce dolara mal oluyordu. Programcılar bu dinozorları pek de kolay kullanamıyordu. Bu yüzden, zeki olanlar, hesaplama işlemlerini daha çabuk yapabilmek için "hack" dedikleri programlama kısa yolları yarattılar. Bazen bu kısa yollar orijinal programdan daha iyi tasarlanmış oluyordu.
  Belki de bütün zamanların en iyi hack'lerinden biri, 1969'da, Bell laboratuarlarındaki iki çalışanın, Dennis Ritchie ve Ken Thompson'un bilgisayarların artık açık kurallarla çalıştırılması gerektiğini düşünmesiyle yaratıldı. ikili, geliştirdikleri bu yeni standart işletim sistemine UNIX ismini verdiler.
  1970-1979. 1970'lerde siber cephe alabildiğine açıldı. Bu işle ilgilenen herkes, kablolarla bağlanmış bir dünyanın nasıl çalıştığını araştırmaya ve bulmaya çalışıyordu. 1971'de, John Draper isimli bir Vietnam gazisi, Cap'n'Crunch (mısır gevreği markası) kutusundan çıkan promosyon düdüklerin 2600 MHz tonda ses çıkarttığını fark etti. Bedava telefon görüşmesi yapmak için düdüğü telefonun alıcısına üflemek yeterliydi.
  O zamanın hacker'ları, "phreaking" adı verilen bu tür yöntemlerin kimseyi incitmediğini, telefon hizmetinin sınırsız bir kaynak olduğunu ileri sürüyorlardı. Hackerlar dünyasında tek eksik sanal bir kulüp binası idi. Dünyanın en iyi hacker'ları nasıl tanışacaklardı 1978 de, Chicago'lu iki genç, Randy Seuss ve Ward Christiansen, ilk kişisel BBS'i (Bulletin Board System - Yılan Tahtası Sistemi) kurdular. BBS'ler günümüzde halen çalışıyor.
  1980-1986. Bildiğiniz gibi IBM firması, 1981'de bağımsız işlemcisi, yazılımı, belleği ve depolama birimleri olan yeni bir bilgisayarı duyurdu. Bu modele PC (Personal Computer-Kişisel bilgisayar) adını verdiler. Bu makinelerden biriyle istediğinizi yapabilirdiniz. Gençlerin Chevrolet'lerini bırakıp PC'lere, "Commie 64" (Commodore64) ve "Trash-80"lere (TRS80-Tandy) düştükleri zamanlardı bunlar.
  1983 yılında çevrilen War Games (Savaş Oyunlary) adlı film, hacker'lıgı farklı bir cepheden ele aldı: Bu film izleyicileri hacker'ların her bilgisayar sistemine girebileceği konusunda uyarıyordu.
  Her geçen gün daha fazla kişi online dünya ile tanışıyordu. Askeri amaçlarla kurulan, sonradan üniversiteler arasında bir ağ haline gelen ARPANET, artık Internete dönüşüyordu; BBS'lere karşı tam bir ilgi patlaması yaşanıyordu. Milwaukee'de kendilerine The 414's diyen bir hacker grubu, Los Alamos Laboratuarlaryndan Manhattan'daki Sloan-Kettering Kanser Merkezi'ne kadar değişen pek çok kurumun sistemine girdiler. Artık polisin işe karışma zamanı gelmişti.
  Büyük Hacker Savaşı. 1984'e, kendine Lex Luthor adını veren bir kişi Legion Of Doom (LOD - Kıyamet Lejyonu) adlı hacker grubunu kurdu. Adını bir çizgi filmden alan LOD, en iyi hackerlara sahip siber-çete olarak ün saldı. Ta ki grubun en parlak üyelerinden Phiber Optik isimli gencin, grubun bir diger üyesi Erik Bloodaxe ile kavga edip kulüpten atılmasına kadar. Phiber'in arkadaşları rakip bir grup kurdular: Masters Of Deception (MOD). 1990'den itibaren, LOD ve MOD, iki yıl boyunca online savaşlar sürdürdüler, telefon hatlarını kilitlediler, telefon görüşmelerini dinlediler, birbirlerinin özel bilgisayarlarına girdiler. Sonra Federaller (FBI) olaya el attı, Phiber ve arkadaşları tutuklandı. Bu olay, bir dönemin sonunun geldiğini haber veriyordu.
  Yasaklar (1986-1994). Devlet de online olunca, eğlence bitti. Kongre, ciddi olduklarını göstermek için, 1986'da Federal Computer Fraud and Abuse Act (Federal Bilgisayar Sahtekarlıgı ve Kötüye Kullanma) adı altında bir yasa çıkardı. Bu boyutta hacker'lık ağır bir suç oldu.
  'de Robert Morris Internet worm (Internet solucan'ı) adını verdiği bir hack yöntemi ile ortaya çıktı. Net'e bağlı 6000 bilgisayarı göçerterek, yeni yasayla yargılanan ilk kişi oldu. Sonuç: 10.000 dolar para cezası ve çok fazla saat toplum hizmeti.
  Bir süre sonra, tutuklananları saymak için parmaklar yetmemeye başladı. Aynı yıl Condor takma adıyla tanınan ünlü hacker Kevin Mitnick, Digital Equipment Company şirketinin bilgisayar ağına girdi. Yakalandı ve 1 yıl hapis cezasına mahkum oldu. Sonra adaşı Kevin Poulsen telefon hatlarına girmekle suçlandı. Kevin hemen ortadan kaybolarak 17 ay boyunca saklandı.
  Sundevil Operasyonu, ABD hükümetinin ülkedeki tüm hacker'ları (LOD dahil) ele geçirmek için 1990'da başlattıgı bir operasyondur. Bu girişim bir işe yaramadı; ancak bir yıl sonraki Credux operasyonun MOD'ın 4 üyesinin hapisle cezalandırılmasıyla sonuçlandı. Phiber Optik federal hapishanede bir yıl geçirdi.
  1994'den Bugüne. 1994 yazında, Rus mafyasının eline düştügü ileri sürülen Vladimir Levin adlı bir genç, Citibank'ın bilgisayarlarına girerek müşterilerin hesaplarından, bir söylentiye göre 10 milyon dolardan fazla parayı (resmi açıklamaya göre 2.5 milyon dolar) israil'deki banka hesaplarına transfer etti. Levin, 95 yılında Interpol tarafından Heatrow Havaalanında tutuklandı; Citibank yaklaşık 400.000 dolar haricinde tüm parasını geri aldı. Hackerların ard arda tutuklanması siber ortamda ani bir dolandırıcılık azalmasına neden oldu.
  Bunu ister anarşinin sonu, ister serbestliğin ölümü olarak adlandırın, artık hacker'lar romantik anti-kahramanlar, sadece bir şeyler öğrenmek isteyen farklı (tuhaf) insanlar olarak kabul edilmiyorlardı. Dünya piyasasını Net üzerinden yönetme vaadiyle filizlenen online ticaret, korunmaya ihtiyaç duyuyordu. Hacker'lar birden dolandırıcı niteligi kazandılar.
  Peki şimdilerde neler oluyor? Internet dünyasında yasadığı yöntemlere sıkça başvuruluyor, ancak eskisi gibi efsaneleşmiş isimler çıkmıyor.
  Yine de Aldous Huxley'in bir zamanlar söylediği gibi, olaylar görmezlikten gelinmekle yok olmazlar. Bilgisayar yer altı dünyasında hep söylenen şu sözü de unutmayın: iyi bir hacker'san, ismini herkes bilir. Ama büyük bir hacker'san kimse kim olduğunu bilmez.
  6 ... brksbc
 10. 10.
  kötü insanlar * * * *
  2 -2 ... little girl in bloom