bugün

Egosunun tatmin edilemeyecek kadar yüksek olduğu bir yetenek birleşimidir. Hacker olabilmek için yetenek, zeka ve aşırı derecede sabır istendiği kesindir.
her insanın yapamayacağı iştir, ancak bazı yöntemler çok etkilidir, abimiz çok iyi açıklamış;

http://www.youtube.com/watch?v=WgFb2vhG1Z0
(bkz: 5 milyar dolarlık hacker vurgunu)
Osmanlıcası Deyyus-ül Ekber dir.

Virüs te doğal olarak Deyyus tur.
programlama dillerine ve network bilgisine sahip kişilerdir. sistemlere gizlice sızıp gerekli bilgiyi almak veyahut çalmak(hacklemek olarak tabir edilir) gibi eylemleri olur.
kenya'da 3 hafta önce bir firmana ilk okula leptob başığlıyor ve çocuklar 3 hafta içinde leptob'u çözüyorlar ve android çökerten über çocuklar.
hemen toplayıp, cezalandırmak için irana gönderilmesi gereken bir tür asalak tayfası. Dünyaya ibret olması için iran kanunkarının hırsızlara yönelik kısmı dünyanın her yerinde tatbik olunmalıdır.
Hackde bir tür hırsızlıktır.
kime karşı ne amaçla yapıldığına göre niteliği değişen bir eylemdir.
Genelde yardımcı yazılımlar kullanılır. Portscan, wireshark gibi mesela. Programlama dilleri ve network bilgisi de gerektirir ki, belli başlı protokollere ve onların açıklarına hakim olunabilmesi açısından. Sosyal olarak da hacker'lık desteklendiği zaman gerçekten güzel sonuçlar alınabilineceği görünebilir. ( güzel derken ? )
Yapılan en bilindik numaralara örnekler:
- SQl injection ( kullanıcının girdiği kodları direktman sql komutu olarak yazan sistemlere yazılır. Mesela kullanıcı adı olarak "delete from customers" gibi gibi )
- Phishing : email adresini bildiğiniz bir elemana fuckingseriousadministration@gmail.biz.tr gibi bir adresten efenim account'unuz suspicous activity nedeniyle inceleniyor, lütfen doğrulayın vs vs gibi bir mail atıp, kaynak kodlarını aynen aldığınız gmail'e tıpatıp benzeyen ama sizin yaptığınız bir internet sitesine login olması istenir. Gerisi malum)
- Kullanıcı adı ve parolo combosu genelde https protokolü ile gönderilir. Bunu http üzerinden ( 80. port ) yapan internet sitelerini kullanan kişilerin paketleri içerisinde bu detaylara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. ( wireshark kullanarak. Mesela uniyemek, yemeksepeti gibi siteler https kullanmıyorlar yanılmıyorsam. )

Yukarıda belirttiklerim çok bilindik numaralardır ve basit bir yazılımcı bile bu tarz şeyleri düşünerek geliştirmelidir programlarını. Bunlar bir nevi hacker eğitimi gibi değil de güvenlik eğitimi gibi bir konunun bilgileridir. Art niyet içermemektedir. ( göte girmesin de. )
her bilgisayar meraklısı ergenin bir dönem olmak istediği şeydir. birkaç keylogger ile hacker olduğunu sanıp çevreye hacker imajı vermeye çalışırlar. mesela ben. lisedeyken bütün okulun msn adreslerini patlatmıştım. elime ne geçti? "sen bilgisayardan anlıyorsun" diye her bilgisayar sorununu bana hallettiren insanlar...
tuzsuz deli hacker.
bir eş anlamlısı "amele" dir aslında. sistem açıklarını yakalama ya da şifre çözme hususunda bu işi yapanlar genelde nasıl yaptıklarını, yaptığı şeyin nerden geldiğini ya da kısaca ne yaptığını bilmez. bu bizim türk hackerlarda olur daha çok. onlar için söylüyorum zaten. karşı taraf sana açık vermiş ise dolayısıyla yaptığı işe pek önem vermiyordur hacklemeye çalıştığın adam. senin yaptığın iş de doğal olarak çok ehemmiyetli bir iş olmuyor. kısaca amele işi yapmış oluyorsun. gerçek hacker karşıdaki kullanıcının bir açık vermesini beklemeden işini başarıyla yapan hackerdır.

işin kısası kendinize daha çok faydası dokunacak işler yapın dostlar. bu işlere harcayacağınız vakitle bir web programlama ya da elektronikle ilgili kendinizi geliştirebilirsiniz. ya da çalışıp gayret edip iyi bir yerde iyi bir bilgisayar mühendisi olursun. yarım yamalak programlama dilleri bilmeyle ya da kulaktan duyma toplama bilgilerle egonu şişirirsin ancak. geçelim asıl kısıma.

tabi istisnalar hariç. yapmayın dediğim, ortada çok mühim bir mesele yoksa. kişisel olarak ya da savunma amaçlı vesaire . ama dikkatli olmak gerek karşıdaki kullanıcı belki sizden aşağıda değildir. hele ki bir bilgisayar mühendisiyse senin kim olduğunu anında söyler *
ayakçıları lamerlerdir.
su anda en ihtiyac duyulan insan grubudur. aranizda hacker taniyan var mi cok acil yardim lazim da.
ilk başta herkes ddos saldırılarıyla başlar sonrasında eğer '' zeki '' ise sistem açıklarını tahmin edebilen ve bilgisi dahilinde ilerletebilen ''ayakçı'' olmayan bilgisayar korsanlarıdır, hiç kimse hacker olduğunu kabul etmez eğer ki birazcık aklı çalışıyorsa.
Hacker patlatma çalma ile ilgisi olmayan " meslek " tir.

Program yazabiliyor ve başka bir programın sistemine girebiliyorsa bana göre hackerdir.
bir sistemin veya programın açığını bulup bunu kullanandır.
uludağ sözlükte de en azından böyle, Ruşen amcanın oğlu sedat gibi, hayırlara vesile olan hackerler var mı, çok merak edilmektedir.
hack yapan zattır.
çok basit ve aynı zamanda çok komplikedir.

sistemin veritabanı açığını bulup içeri sızmak, kodlara çapraz koşu yapmak ya da direkt sorarak şifre öğrenmek teorik olarak aynı işlevi görür.
işte bunlar hep hack.

(bkz: kali)
(bkz: hacker manifestosu)
tövbe edeni makbuldür.
zamanında elimizden tutan olsaydı bizde bugün rihanna'nın çıplak fotoğraflarını yayınlayabilirdik. sene 2000lerin başı formatın 50 tlye atıldığı yıllar. ben evde tek başıma format atıyordum. o zamanlar akrabaların gözünde bir bilgisayar uzmanıydım. şimdi oyun bile yükleyemiyoruz amk.
bi aralar çok pis ozendigim ama sonra facebook çalmayı hackerlik sanan insanlardan sonra sogudugum şeydir .ama bizde bir microsoft hacklemek isterdik ışte ah ah
bilgisayar korsanlarına verilen isim.

(bkz: heçkır orçun)
format atmayı bilen insanlara halk arasında verilen isimdir.
hacker dediğin google'ı hackler. Siber suçlarla mücadele arttı.