bugün

ray liotta,debi mazar,paul sorvino,robert de niro ve joe pesci nin rol aldigi 1990 yapimi sahane film..filmin yonetmeni martin scorsese..bu arada filmde scorsese in annesiyle babasi da rol almakta. Filmde bir gangster olan henry hill*'nın gerçek hayat hikayesi baz alınmış. Gerçekten şahane bir filmdi, joe pesci,de niro* ve liotta goodfellas olarak, filmde de çok başarılı birer performans sergilemişlerdir.
aynı zamanda bir hazır pizza markasıdır.
ray liotta, robert de niro ve joe pescinin başrollerini paylaştığı 1990 warner bros. yapımı gangster filmidir. 91 yılında ise 6 dalda oscar adayı olmuştur
vice city ye esin kaynağı. güney mahalledeki film stüdyosunu satın alın ve arkada ki hummer jeepi alırken duvarda ufak bir oynamayla filmin afişini göreceksiniz.
joe pesci'nin ray liotta ile taşşak geçtiği sahneyle akıllara kazınan, an itibariyle imdb.com da 23. sırada yer alan, gerçek bir hikayeden alıntı olan martin scorsese filmi.

ahanda imdb.com dan copy paste ve işte o sahne:

Tommy DeVito :What do you mean I'm funny?
Henry Hill :It's funny, you know. It's a good story, it's funny, you're a funny guy.
Tommy DeVito :what do you mean, you mean the way I talk? What?
Henry Hill : It's just, you know. You're just funny, it's... funny, the way you tell the story and everything.
Tommy DeVito : Funny how? What's funny about it?
Anthony Stabile: Tommy no, You got it all wrong.
Tommy DeVito : Oh, oh, Anthony. He's a big boy, he knows what he said. What did ya say? Funny how?
Henry Hill : Jus...
Tommy DeVito : What?
Henry Hill : Just... ya know... you're funny.
Tommy DeVito : You mean, let me understand this cause, ya know maybe it's me, I'm a little fucked up maybe, but I'm funny how, I mean funny like I'm a clown, I amuse you? I make you laugh, I'm here to fuckin' amuse you? What do you mean funny, funny how? How am I funny?
Henry Hill : Just... you know, how you tell the story, what?
Tommy DeVito : No, no, I don't know, you said it. How do I know? You said I'm funny. How the fuck am I funny, what the fuck is so funny about me? Tell me, tell me what's funny!

(bikaç saniye sessizlik)

Henry Hill : Get the fuck out of here, Tommy!
Tommy DeVito : Ya motherfucker! I almost had him, I almost had him. Ya stuttering prick ya. Frankie, was he shaking? I wonder about you sometimes, Henry. You may fold under questioning.

bu da sahneyi izlemek isteyenlere:

http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search=
(bkz: ray liotta)
bir diğer de niro - scorsese ortaklığı.
ray liotta' nın tek başına zevk verdiği, robert de niro ve joe pesci' nin de ondan geri kalmadığı filmdir. kara mizah türündedir ve kendini mafyaya kabul ettirmeye çalışan insanları anlatır.
normalde pek bir halta benzemeyecek bir senaryonun scorsese sayesinde yapılmış en iyi mayfa filmlerinden birine, belki de en iyisine dönüşmüş hali. bonus olarak da şahane bir soundtrack ve the sopranos hayranlarına da bol bol hass.ktir dedirtecek bir casting. sonlara doğru a day with ray liotta tadındaki gereksiz uzatılmış sahneler de olmasaymış kusursuz bir kurgu olurmuş ama n'apalım. whiskey voice sahibi Lorraine Bracco'dan da narrator olarak nasiplenilmiş, (bkz: hem göze hem kulağa hitap etmek). joe pesci'nin ray liotta'yı kitlediği sahnedeki performansı muazzamdır. oscarlıktır.
ray liotta' nın başarıyla canlandırdığı henry karakterinin iyice saplandığı mafya batağından çıkmak için tanık koruma programına dahil olmasının, fellas ibaresi ile derin bir ironi oluşturduğu martin scorsese başyapıtı.
henry ve tommy' nin altyapısında düşük bir gerilim barındıran funny diyalogunu ise scorsese' nin ricası üzerine joe pesci yazmıştır.
izledikten sonra oyunculuk-senaryo-kurgunun eskilerde daha kaliteli olduğunu anlamamızı sağlamış film.
gerçek bir hikaye olduğu için godfather gibi abartı veya çok gaza getirici sahneler bulunmayan ama bu gerçekçiliği ile çok fazla şey anlatan, etkileyici bir yapım.
filmin sonunda dediği gibi, paulie, 1989 da ölmüştür. de niro'nun canlandırdığı jimmy için 2004'de şartlı tahliye talebinde bulunacak dese de 1990'larda kanserden ölmüştür.
dün gece beni uykusuz bırakan müthiş bir martin scorsese filmi. arşivime eklediğim nadir filmlerden.
(bkz: what did i tell you)
bu film hakkında ne zamandır bişeyler yazmak istesem de klişeye kaçmadan anlatacak kelimeleri bir araya getirip yazamadım.
scorsese'nin upuzun metrajlı filmlerine aşinaysanız, carlito's way, scarface, the godfather serisi gibi mafya/gangster konulu filmleri seviyorsanız, the sopranos size göre sağlam bi diziyse, vice city oyununu hala arada bi açıp oynuyorsanız ve çekildikten bu yana 18 yıl geçmiş olmasına rağmen hala izlemediyseniz bulun bi yerden izleyin bu filmi.

--spoiler--
onu her yere götürüyorum,
ama o dönüş yolunu hep buluyor. Yıldönümümüz için nereye gitmek istediğini sordum.
"Önceden hiç gitmediğim bir yere" dedi.
"Mutfağa ne dersin?" dedim.
--spoiler--
efsane bir filmdir.sopranos dizisine de ilham kaynağı olmuş,scorsese ustanın mafya hakkındaki gerçekçi,kült filmidir.ustanın dönemin müziklerini ustalıkla kullanışı da harikadır.ayrıca robert deniro'nun oynadığı jimmy "the gent" conway karakterinin gerçek hayattaki irlandalı gangster jimmy burke olduğu bilinir.
(bkz: henry hill)
--spoiler--
finalde henry hariç alayı b.k yoluna gitmektedir.
--spoiler--
çok güzel bir mafya filmidir.
sadece joe pesci'nin oyunculuğu için bile izlenebilecek, kelimenin tam anlamıyla başyapıt olan muhteşem film. ( izleyip de beğenmeyen görülmemiştir. )
süper repliklere sahip bi filmidir.

--spoiler--

Tommy: Secasusw'daki banka işinde çok komik birşey oldu.. Çimlerin üzerinde yatıyordum, Adam, "Ne yapıyorsun?" dedi, "Dinleniyorum" dedim. "Burada mı? Burası park değil, plaj da değil." "Dinleniyorum!" dedim. Merkeze götürüp soru sormaya başladı. Bilirsiniz, şundan bundan. "Bize ne söyleyeceksin?" "Her zamanki gibi; Hiçbir şey" dedim. "Niye konuşayım?" Salaklar! "Hayır, bugün bana birşey söyleyeceksin" dedi. "iyi o halde söyleyeyim. Git ananı becer." dedim.. Sen dosyamı gördün Anthony, suratımı dağıttılar... Kendime gelince bir de kimi göreyim karşımda? Yine o serseri, "Şimdi bana ne söyleyeceksin?" dedi, Ben de dedim ki "Sen burada ne arıyorsun? Sana, git de ananı becer dememiş miydim?" dedim. Altına edecekti. Bam, güm, bam! Adi herifler! Bir kereliğine iri yarı biri olmak isterdim.
Henry: Çok komiksin, Gerçekten çok komiksin.
Tommy: Çok komiksin de ne demek?
Henry: Anlarsın ya, komik Hikaye, Komik adamsın.
Tommy: Yani konuşma tarzım mı? Nedir?
Henry: Hiç canım bilirsin işte, komiksin. Yani hikayeyi anlatışın…
Tommy: Nasıl komik? Komik olan ne?
Anthony: Tommy, yanlış anladın.
Tommy: Bekle, bekle Anthony. O kocaman adam. Ne söylediğini bilir. Nasıl komik?
Henry: Bilirsin, yani, Komik adamsın.
Tommy: Şu işi açıklığa kavuşturalım. Belki de kafam basmıyordur. Nasıl komik oluyorum. Palyaço gibi miyim? Seni eğlendiriyor muyum? Seni güldürüyor muyum? Seni eğlendirmek için mi buradayım? Komikle ne demek istiyorsun? Nasıl komik oluyorum?
Henry: Bilirsin, hikayeyi anlatışın...
Tommy: Hayır, bilmiyorum. Sen söyledin. Ben ne bileyim? Komiksin diyen sendin. Nasıl oluyor da komik oluyorum? Benim nerem bu kadar komikmiş? Komik olan şey ne, söylesene!
Henry: (Birden gülmeye başlayarak) Hadi oradan Tommy.
Tommy: Aşağılık herif! Neredeyse kafalıyordum! Neredeyse. Kekeleyip durdu salak. Frankie, titriyor muydu? Bazen senin hakkında endişeleniyorum Henry. Sorgulamada ötebilrsin. (Herkes gülmekten kırılmaktadır)

--spoiler--
organize suç kavramı üzerine godfather i ve godfather ii'den sonra yapilmiş en sağlam filmdir.

amerikan topraklarında yapılan en büyük soygun olan 1978'deki lufthansa soygunu'nu yapan ekibin, lucchese ailesi içinde başlayıp sona eren kariyerlerini anlatır.
robert de niro'nun canlandırdığı james 'jimmy' conway karakteri ile, 1984 yapımı once upon a time in america filmindeki sosyalist sendikacıya gönderme yapılmıştır.
(bkz: funny how)
türkçe'ye sıkı dostlar diye çevrilen film. mafya filmlerine meraklıların kaçırmaması gerekir. komik diyaloglar içerir.
joe pesci nin döktürdüğü filmdir. kamera arkasında ise harikalar yaratılmış, görüntü yönetmeni hala yaşıyorsa ellerinden öpülesidir...