bugün

deliganlının önde gideni,
ortam bilen eleman,
gral çocuk,
şu alemde girek oturmasıynan girek gahmasıynan olsun, yani adam, adam.

(bkz: my precious)
yüssüklerin efendisinin efekt harikası karakteri. bunun türkçe dublajını kim yapmıştır acaba...

edit: (bkz: bahtiyar engin) abimizmiş, resmini gören daha rahat tanır kendisini.
yüzüğün lanetinden nasibini almış iğrenç, hain ama bir yandanda acıyıp koynuna bastırılası insanımsı yaratık. çorap gibi koktuğuna adım gibi eminim.

görsel
uzun yaşam ve ağır yalnızlığa maruz kalmış, hüzün karakteridir aslında. insanlara * güvenmek isteyip de tekmelenirken izlediğinizde üzülmediniz mi allasen..?
--spoiler--

--spoiler--

Yüzüklerin efendisi kitaplarında en çok değinilen karakterlerdendir. insan ruhunun tutsak olmasını bir nevi acizane tiryakiliği simgeleyen gollum karşımıza genellikle çıkan tüketici birşeyi tüketme girişiminde bulunan insanların ruh dünyasını hem imgesel hem de duygulanış (affectio) açısından başarılı bir şekilde ele alır. Aslında tüketicilik insanın temel niteliğidir, gollum ise bunun uç noktalarını gösterir bize. Gollum masumdur bütün insanlar gibi yaşayabilmek için yönelmişdir sadece. Değerli olanı elde edip, değerlendirilmek istemiştir. Frodo ya itaat ettiği anlar ise bilhassa göz doldurur, öylesine kendiyle başedebilme güçsüzlüğüne düşmüş birine yapılması gereken en kötü şey yapılır ve özünde yalnız olduğu gösterilerek tekrar yoldan çıkmasına neden olunur. içinde bulunduğumuz dünyada hepimiz gollumuz, hepimiz gollumlaşıyoruz dememek elde değildir. Gollum obsesifmi yoksa sadıkmı çeşitli bakış açılarıyla yorumlanabilir ve her iki durumada hak verilebilir. Kralın dönüşü nün sonlarında aragorn un önünde eğildiği bence sadece dört hobbit değil beş hobbitdir. Gollum olmasaydı çünki yüzük asla yok edilemezdi. Gollum un mücadeleside gayet kutsal ve onurludur.

--spoiler--

--spoiler--
bir tek güzel bir tarafı olmayan iğrenç yaratık.
edit: sonradan gözlerinin güzel olduğunu düşünmeye başladım. * *
çok tatlı olan yaratık. ben çok seviyorum onu. o bizim kıymetlimiissss*
--spoiler--

andy serkis' the hobbit filmi için verdiği bir röportajda kendisinden bahsetmiştir.

Bu film aslında Yüzüklerin Efendisi serisinin bir ön filmi niteliğinde olduğundan Gollum hatırladığımızdan oldukça farklı görünüyor. Sadece 60 yıl daha genç olacağını söyleyebilirim diyor Serkis' ve çok daha yakışıklı.

--spoiler--
hobbit dilinde yeşil başlı gövel ördek anlamına gelir.

(bkz: vedat özdemiroğlu)
(bkz: selam dünyalı ben türküm)
her insanın içinde var olan yaratıktır.ne kadar masum ve iyi olursak olalım hepimiz gollum kadar açgözlü ve hırslı olmuyor muyuz?

pencereden dışarı baktığınızda herkesin bir telaşı vardır.herkes birşey için çalışır.kimi iyi para kazanmak ister.kimi çocuğunu büyütmek için çalışmalıdır.kimisi iyi bir araba almak için çabalar.buraya kadarı bunu kanunlara uygun şekilde yapanlar,bu kişiler bunları yaparken yıpranırlar tıpkı gollumun 500 sene yüzük hükmünde yıprandığı gibi...

bazılarına ise çalışmak zor gelir.çalışmadan kazanmak için at yarışının kölesi olur,iddaaya para basar kısacası kumar oynar diyelim.bazılarıda hırsızlık yapar.bu da çirkinleşmiş gollumdur.gollumun masumiyeti ise senelerce aradığı yüzüğe sahip olduğu 5-10 saniyelik andır.çocuk gibi sevinir tıpkı bizler gibi.
filmin eşgali nedeniyle gölgede kalmış karakteridir.
diğer hiç bir yaratık yüzüğü gollum kadar sevmemiştir.
kıymetli missss repliğinin sahibi, sinsiliği ve sevimliliği bir arada barındıran yüzüklerin efendisi karakteri.
ağzı pek bozuk yaratık ;

" http://swfcabin.com/swf-files/1284540203.swf "
Sirf kendisi ve gandalf reis icin ezik hobbitleri izlicem yoksa kim napsin bilbo baggins"in maceralarini.
(bkz: esra elönü)
sokakta bu aralar sıklıkla rastladığım bağyan modeli.
bir çoğu onu kötü bilir... aslında o iyidir, hoştur ve adı da smeagol'dur.
the hobbit filminde ilk çıktığı sahnede bana heyecandan küçük bi çığlık attırmış sevdiceğim, gariban, kader kurbanı. kimse de demiyor altı üstü bi hobbit, nasıl koskoca sauron'un en güçlü büyüsünden etkilenmesin?
kuzey - güney dizisindeki kuzey in annesidir.
bunun ismi smegon (en azından öyle sesleniyorlardı filmlerde) değilmiydi?
Aslında gayet sevimli tasarlanmış bir yüzüklerin efendisi efsanesi.
ayrıca o kadar dayak yeyip sürekli birilerinin istediğini yapmak zorunda kalsam ben de şizofren olurdum. içine cin girmiş o ayrı tebi.
yolu yozgat'a düşmesi gereken mahluk. buradaki milletten öyle ayarlar yer ki şizofrenler bile tırsar bu gollumdan.
görsel
görsel
görsel
kendine hem dost, hem düşman olan alter egolu ilginç yaratık. iyi tarafı kötü tarafı ile savaş halindedir, sürekli kendi kendine tartışır. iyi tarafı kötü tarafını ruhundan def ettiğine sevinirken, kötü tarafı kin güdüp kendisi için kötü planlar kurmaya başlar.