bugün

bu aralar bayağı takıntılıyım bu yaratığa...Sanırım yalnızlığını iliklerimde,her saniye,her dakika hissetmekte,gençliğin verdiği o umursamazlığı yaşayamamak ve bu kıpır kıpır çağları hiç görmediğim ama hâlâ çok sevdiğim sevgilimden ayrılmış,arkadaşım olmamış ve olmayacak hâlde geçirmemden kaynaklanıyor.Seviyorum "Gollum" seni.En azından biz kendimizin efendissssssssssiyiz *
Namı diğer smeagol. Lânetlersen önceki hobbit ismi. ismini duyduğunda verdiği tepkiyi unutmam. "ismisimm" çok garibanıdır. Gücü saklanmak, yok olmak için kullanır. "Çokkktan unuttuk ekmeğin tadını" güç arzusu falan da değildir yüzükle bağlantısı. Takıntıdır, sevgidir hatta. O yüzüğü çok sevmiştir, yüzük de ona uzun bir yaşam vermiştir. Aslında iradesi zayıf birini temsil etmektedir yüzüğün cazibesine kapılan smeagol. Ama yalnızlıktan ikiye bölünmüş, entrikalara, dolaylı işlere, çalılıklara prim veremeyen bir yaratıktır. Tabi söz konusu yüzük değilse.
tatlı, iyi kalpli bir varlık. bu hikayede bir yeri var elbet. güç seninle olsun gollum.
Aşırı derecede tatlı, konuşması ve şizofrenliği ile sempatikliğin dibine vuran ve kuşkusuz hikayedeki en önemli görevi üstlenen deformasyona uğramış hobbit.Gollum olmasa frodo nah bulurdu hüküm dağını.seviyorum seni gollum.

edit : imla.
--spoiler--
my precious repliği ile ünlü olmuştur ve ölümünü izlerken kesinlike duygulandım. hele ki o lavın içinde kabolmadan öne yüzüğe son kez bakışını. rest in peace smeagol.
--spoiler--
gollum kibariyenin annesimi? şeklinde şeyler vardır bi de.
insanın içindeki deliliği özetleyen tolkien karakteri.
Hepimiz gollum'uz!!!!
rezil filmin rezil karakteridir. evet.
dunyanin en buyuk askini yasamis olan hobbittir kendisi.

dusunun ki birini seviyorsunuz ama dokunmadan, opmeden, hic sevismeden. herkes onu sizden almaya calisiyor bir kere de olsa sevismek icin. ugruna insanliktan cikiyorsunuz yemek kavramini unutup sekliniz semaliniz kayiyor ama bir kere olsun birakmayi dusunmuyorsunuz. zarar verdikce daha cok seviyorsunuz. onu bulmak icin tum dunyayi dolasabilecek kadar seven var midir acaba?
mecnun'un bile leyla'yi birakip baska asklara yelken actigi bi dunyada gollum'un aski dunyanin en buyuk asklari arasinda ilk sirayi almalidir bence.
yoklugu yakardi en azindan beraber yandilar, yok oldular.
talkien'in nasıl hayal edip yarattığını bilmesem de peter jackson ekibi tarafından çok iyi hayal edilmiş karakterdir. ayrıca andy serkis gollum'a can vererek hayranlık uyandıracak bir performans sergilemiştir.
kendisi değilde sesi çok etkileyici biri.
zayıf karakterli, pislik yaratık.
en iyi roman karakterlerinden!
bu gollum'u sadece filmden bilmiyorum. kitaptan da okudum ve daha iyi analiz ettim. cidden günümüzün en iyi roman karakterlerinden biridir. *
Kiymetlimisssss.
Eski bir hobbit olan Smeagol adını unuttuğum bir vadide doğmuştur. kuzenini öldürüp yüzüğü alan. onu takınca bir ucubeye dönüşmüştür. adıda gollumdur yüzük için herşeyi yapar. en sonda yüzük için gebermiştir.
Eski bir hobbit olan Smeagol adını unuttuğum bir vadide doğmuştur. kuzenini öldürüp yüzüğü alan. onu takınca bir ucubeye dönüşmüştür. adıda gollumdur yüzük için herşeyi yapar. en sonda yüzük için gebermiştir.
Yüzüğün peşinde harap olan eriyip Etiyopya'lı atletlere benzeyen yaşlı bir hobbit.
isminden esinlendiğim bir roman kahramanıdır. Kişiliği ile çıkmaza giren bir yaratıktır. Oysa çoğu insanın içinde olduğu, olabileceği durumdur. Tolkien onu nasıl hayal etti bilmek isterdim.
yüzüklerin efendisini geç seyretmiş birisi olarak acayip güldüğüm beni eğlendiren kiymetlimisss diyen sempatik yaratık.
Aşkı için ölmeyi göze almış ulu kişilik.
Bir an için nick altıma girildiğini sanmamı sağlayan yaratık. Heyecan yaptırdı bana ismiyle. Neyse sakinim.
Dışlanan, masum, hakkını arayan sevimli yaratık. Onu şizofren yapan orta dünya ahalisidir.
gollum, çift kişilikli, yani "bipolar kişilik bozukluğu" ile malul bir film kahramanıdır. tam us yarılması ile polipolar "alemlerin efendisi" olmak istediği zaman ise hiç çekilmez.

iki gollum karşılaştırıldığında hangisinin daha iyi bir karakter olduğunu anlamak hiç zor değildir.
bu karaktere benzetilmek hakaret sayılmaktadır.

http://www.cnnturk.com/tu...vasinda-gollum-incelemesi
bu karaktere benzetilmenin iltifat sayılacağını düşünenlerin de olduğu yüzüklerin efendisi karakteri.

birisi size "gollum a benzemişsin" deyince bundan gurur duymanız lazım zaten.