1. 1.
  Alman gizli servisi, 1934 Nisanında Heinrich Himmler tarafından Reinhard Heydrich ve Heinrich Muller'e yetki verilerek kuruldu ama mazisi Nisan 1933'e değin uzanmaktadır kurucusu ise Hermann Göring'dir.ilk olarak Fırtına Birlikleri ve Alman Polisinden seçkin görülen kimseler seçilerek sivil üniformayla polis birliklerinden ayrıldılar ilk adı Geheime Polizei Amt yani GPA 'dır, lakin Rus Politik Polisinin yanında adı basit göründüğü için daha cafcaflı olan GESTAPO'nun tam adı Die Geheime Staatpolizei'dır. 2. Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 45.000 üyesi vardı. Ofislerine Gestapoleitstellen denirdi.Günümüzde ki istihbarat teşkilatları için örnek teşkil etmektedir. Gestapolar ayrıca 2.Dünya Savaşı sırasında önemli komutan ve generallerin korumalığını üstlenmiş bir nevi askeri inzibat görevi yapmışlardır. Kimi zaman SS ler ile ortak çalışmışlardır! Gestapolar ayrıca savaş sırasında almanyada bulunan müttefik casuslarını yok etmek içinde kullanılmıştır. Gestapo erleri genellikle önemli giriş kapılarına nöbetçi olarak bırakılırlardı görevleri giriş kartlarını kontrol etmekti. Ayrıca toplama kamplarında aktif rol oynamışlardır. Savaş sonrası yakalanlar savaş suçlusu sayılarak kurşuna dizilmiştir yalnız savaştan sonra çoğu kaçmayı başarmıştır!

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Gestapo - alıntı-
  3 -2 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  adama bak gestapo gibi denir. bu yönüyle hakaret ve tiksinti içeren bir deyimin parçası olmuştur.
  -1 ... alafranga
 3. 3.
  Almanya'da Hitler döneminde kurulan gizli,siyasi polis örgütü.
  ... italiano
 4. 4.
  gizli devlet polisi(geheime-staat-polizei) olarak bilinir.
  3 ... hexagram
 5. 5.
  Devlet gizli polisi anlamına gelen Almanca GE, STA, Polizei'ın kısaltması. Nasyonel sosyalist partinin siyasi polisi; 1933'te III. Reich'a mal edilmiş. II. Dünya Savaşı sırasında faaliyet alanı Almanya tarafından işgal edilen tüm topraklara yayılmıştı. Nazi partisinin gizli polisi alan gestapo Hitler'in iktidara geçişinden sonra bir devlet organı haline geldi.
  ... lilith
 6. 6.
  toplama kamplarının düzenleyici olarak kabul edilen alman gizli servisi.
  -1 ... pesadilla
 7. 7.
  Almanya'da Hitler döneminde kurulan gizli, siyasi polis örgütü.*
  1 ... gothic evil
 8. 8.
  ankara'da bir grup kendini bilmez özenti densizin kurduğu rock grubu.
  1 -1 ... evolution
 9. 9.
  doktorlar dizisinde uzamanlık eğitimini alan doktorlardan sorumlu bayan doktora takılan lakap...
  ... erme1984
 10. 10.
  Hitler yönetime geldikten sonra saf alman ırkını yaratmak için çalışmalara başlar,bunun önünde engel olarak gördüğü yahudileri yok etmeye karar verir fakat bir neden bulamaz. Gestapo isimli ajanına emir vererek yahudileri yok etmek için bir olay yaratmasını ister bunun üzerine gestapo insanların bulundugu bir binayı atese vererek ' BUNU SOSYALiSTLER VE YAHUDILER YAPTILAR ALMAN IRKINI YOK ETMEYE CALISIYORLAR' gibi yazıları basında cıkartırmaya baslar halbukı gestepo bu olayı kendısının yaptıgını belirtmek için siyah bir kağıt bırakmıstır bu ARTIK SONUN BASLANDIGI BiRiLERiNiNi SOYUNUN KURUTULACAĞI anlamna gelmektedir.
  Bu olaydan sonra siyah kağıt onun imzası olur. Gestapo öldürdüklerinin iç cebine siyah bir kağıt bırakır bunu bulan poliste dosyayı kapatır..
  1 -1 ... iktidarsiz jigolo