bugün

1908'de kurulmuş güçlü amerikan sanayi şirketi ve dünyanın birinci otomobil yapımcısı. dünya otomobil üreticileri içinde en çok otomobil satışı yapan kuruluştur.
ceosu rick wagoner olan dünya devi otomobil üreticisi.
bulundugu konuma ulasilmasi her ne kadar cok zor gibi gorunse de ve su anda dunyanin en buyuk otomobil ureticisi olsa da toyota cok saglam adimlarla kendisini yakalamak uzeredir. gerek toyota'nin izledigi yerinde stratejiler*, gerekse amerikan vatandaslarinin bile artik japon otomobillerini daha cok tercih etmesi ile birlikte yakin gelecekte toyota'yi gm'in tahtinda gormek isten bile degil.

bugun abd'nin en cok satan iki markasindan birisi toyota digeri ise honda'dir*. oyle ki reklam cingillari bile bu iki markaya camur atma egilimindedir. bir chevrolet reklaminda "better than honda, better than toyota" mottosunu duyarsiniz. gm'in bunyesinde barindirdigi otomobil markalari ise soyledir:

Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Holden, Hummer, oldsmobile, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall.
kisaltmasi gm olan, gelecege donus filminde zamanda yolculuk yapan arabanin markasidir.
bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla tarihinin rekor zararını açıklamış abd şirketidir.

gm'in yukarıda bahsi geçen dönemde açıkladığı zarar tam 39 milyar dolardır.
saab'i alip guzelim arabayi gerek iscilik kalitesi, gerek yakit tasarrufu konusunda batiran sirkettir.

bu amerikan otomobil firmalari hep boyle zaten neye el atarlarsa kalite dusuyor. mesela chrysler-daimler benz evliligi de yurumedi ve amerikada mercedes'in namina ciddi leke gelmis durumda. bu hengamede lexus (toyota), acura (honda) ve infiniti (nissan) kapatti piyasayi. ford da mesela volvo'yu aldi ve oldurdu. hangi galeriye giderseniz gidin 99 ve sonrasi volvolari tavsiye etmiyor. 99 ise ford'un volvo'yu aldigi yil.

merak ediyorum bir amerikan sirketi yabanci bir otomobil firmasini aldigi zaman ilk isi fabrikaya gidip "kaliteyi dusurun! kaliteyi dusurun!" diye emir mi veriyor sirketin ceo'su?
2007 yılını 38,7 milyar $ zarar ederek kapamış olan şirkettir. bu sayının bir rekor olması ise şirket için sevindirici bir haber.
Tüm dünyada yaygın olarak bulunan motor kızlar.
betsy isimli kitapta ismi sıkça geçen otomobil firmasıdır.çok ünlüdür, gidilip görülesidir...
sicistadir.
1908 de kurulmuş 2008 de iflas etmiş şirkettir. Bugün tüm hisselerini devrederek, tarihe karışmıştır.
stratejik bir karardır. *

edik:nerelere üretim üssü kurduğuna bakılmalıdır.
kaynak verilmedii taktirde iflasını açıklayacağını beyan eden firma.

http://www.haberturk.com/...alari-sok-eden-cikis.aspx
ev1 ve diğer elektrikli otoların üretimini durdurmasaydı, bırakın iflası, piyasanın lideri olacak şirket. bokumu yesin şimdi.
iflastan korunma yasasına baş vuran dev şirket(ti).

http://www.ntvmsnbc.com/id/24971714/
Kendisinden çok sonra kurulmasına rağmen Japon otomobil devi Toyota ya 77 yıllık tahtını kaptırmış bir zamanlar dünya nın en büyük otomobil üreticisi olan amerikan sanayisinin sembolüdür.
ceo'su fritz henderson'ın, yönetim kurulunun talebiyle istifa ettiği şirkettir.
saab'ın iflas etmesi için yırtınıp başarılı olan lanet olası şirkettir.
şu an facebook sayfasında çeşitli protestolar yapılan şirkettir.
hayatım boyunca etrafımdaki insanların ürünlerini almaması için elimden geleni yapacağım şirkettir.
gangster motors'dur.
atmacalar nasıl bu dünyanın en yavşak hayvanıysa general motors da iş dünyasının en yavşak şirketidir. saab markasından sonra opelinde ırzına geçecektir.
tanıdığım bir kız, istanbul ana bayiiliğinin şartlarını hakkıyla yerine getirmiştir.
saab ceo'su tarafından 3 milyar dolarlık tazminat istemiyle dava edilen amerikan şirketidir. anladığım kadarıyla ana sebebi; general motors adlı beceriksiz topluluğunun saab'ın satışına engel olmaya çalışmasıymış. bunun yanında şirket imajına verilen zarar, üretimin durması gibi konularda mağduriyetin giderilmesi amaçlanmış.
umarım saab davayı kazanır ve o parayla tertemiz başlangıçlar yapar.
Galatasaray'a sponsor olmuş büyük marka

Ocak 2013-31 Mayıs 2013 tarihleri arasındaki dönem için 750.000 euro

1 Haziran 2013-31 Mayıs 2014 tarihleri arasındaki sezon için 1.500.000 euro

1 Haziran 2014-31 Mayıs 2015 tarihleri arasındaki sezon için 1.500.000 euro

toplam 3.750.000 euro sözleşme imzalamıştır.

(bkz: vatana millete hayırlı ugurlu olsun)
Çökmesinin ardında üç büyük sebep var: Birincisi, desteklediği emekli işçilerdir. Yaklaşık 500.000 emekli işçi GM'den emekli maaşı alıyordu. Söylentilere göre bir araba başına emekli işçilere ödenen para, arabanın çeliği için ödenen paradan fazlaydı. Tıpkı onun yolundan ilerleyen Peugeot gibi sendikalara teslim olmuştu.

ikinci sebep, 2008'de tavan yapan petrol fiyatları. Amerikan tüketicisi anında çark ederek devasa jiplerden, pick-up'lardan Hyundai, Honda marka küçük şehir arabalarına veya orta sınıf arabalara yöneliyor. GM. Ford, Chrysler ise ağzı açık ayran budalası gibi kalıyorlar ortada.

Son sebep; 2008'deki dev finansal krizin de etkisiyle bankaların tüketici kredisi musluklarını kapaması; her şeyi kredi ve taksitle almaya alışmış Amerikan halkının araba alamaz hale gelmesi.

Aslında şu üç sebep irdelense (eminim ki irdelenmiştir) hem hükümetlerin hem de özel sektör firmalarının çıkaracağı büyük dersler var.
1908'de ABD'de kurulmuş Chevrolet, GMC, Cadillac, Opel, Buick, Vauxhall, Holden, Autobaojun, Wuling ve Faw Jiefang gibi motorlu taşıtları bünyesinde barındıran Kuruluştur.
2015 yılı cirosu 152 milyar 356 milyon dolar olan şirket.
piyasa değeri 48 milyar dolar olan amerikan otomotiv üreticisi şirket.