1. 1.
  1908'de kurulmuş güçlü amerikan sanayi şirketi ve dünyanın birinci otomobil yapımcısı. dünya otomobil üreticileri içinde en çok otomobil satışı yapan kuruluştur.
  2 ... vernon sullivan
 2. 2.
  ceosu rick wagoner olan dünya devi otomobil üreticisi.
  1 ... beyazyelkenli
 3. 3.
  bulundugu konuma ulasilmasi her ne kadar cok zor gibi gorunse de ve su anda dunyanin en buyuk otomobil ureticisi olsa da toyota cok saglam adimlarla kendisini yakalamak uzeredir. gerek toyota'nin izledigi yerinde stratejiler*, gerekse amerikan vatandaslarinin bile artik japon otomobillerini daha cok tercih etmesi ile birlikte yakin gelecekte toyota'yi gm'in tahtinda gormek isten bile degil.

  bugun abd'nin en cok satan iki markasindan birisi toyota digeri ise honda'dir*. oyle ki reklam cingillari bile bu iki markaya camur atma egilimindedir. bir chevrolet reklaminda "better than honda, better than toyota" mottosunu duyarsiniz. gm'in bunyesinde barindirdigi otomobil markalari ise soyledir:

  Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Holden, Hummer, oldsmobile, Opel, Pontiac, Saab, Saturn, Vauxhall.
  1 ... yozishanko
 4. 4.
  kisaltmasi gm olan, gelecege donus filminde zamanda yolculuk yapan arabanin markasidir.
  -2 ... radament
 5. 5.
  bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla tarihinin rekor zararını açıklamış abd şirketidir.

  gm'in yukarıda bahsi geçen dönemde açıkladığı zarar tam 39 milyar dolardır.
  ... beyazyelkenli
 6. 6.
  saab'i alip guzelim arabayi gerek iscilik kalitesi, gerek yakit tasarrufu konusunda batiran sirkettir.

  bu amerikan otomobil firmalari hep boyle zaten neye el atarlarsa kalite dusuyor. mesela chrysler-daimler benz evliligi de yurumedi ve amerikada mercedes'in namina ciddi leke gelmis durumda. bu hengamede lexus (toyota), acura (honda) ve infiniti (nissan) kapatti piyasayi. ford da mesela volvo'yu aldi ve oldurdu. hangi galeriye giderseniz gidin 99 ve sonrasi volvolari tavsiye etmiyor. 99 ise ford'un volvo'yu aldigi yil.

  merak ediyorum bir amerikan sirketi yabanci bir otomobil firmasini aldigi zaman ilk isi fabrikaya gidip "kaliteyi dusurun! kaliteyi dusurun!" diye emir mi veriyor sirketin ceo'su?
  4 ... installer
 7. 7.
  2007 yılını 38,7 milyar $ zarar ederek kapamış olan şirkettir. bu sayının bir rekor olması ise şirket için sevindirici bir haber.
  ... pvh19
 8. 8.
  Tüm dünyada yaygın olarak bulunan motor kızlar.
  -2 ... udnapistim
 9. 9.
  betsy isimli kitapta ismi sıkça geçen otomobil firmasıdır.çok ünlüdür, gidilip görülesidir...
  ... turuncukolik
 10. 10.
  sicistadir.
  ... optimus prime