bugün

afrika da bir ülke.
(bkz: stephen appiah)
(bkz: samuel johnson)
(bkz: michael essien)
başkenti accra olan ülkedir
nüfusunun %99.98 ini afrikalı zencilerin olusturdugu, cumhuriyetle yonetilen 6 mart 1957'de ingiliz somurgeliginden kurtulan, resmi dili ingilizce olan yaklasık 20 milyon nüfuslu batı afrika ulkesi
resmi dili ingilizcedir ve afrikada ingiliz sömürgesinden kurtularak bağımsızlığını kazanmış olan ilk ülkedir.ayrıca afrikadaki ilk yerel seçim burada yapılmıştır.
2006 dünya kupasında oynayacak muhtemel 11 i

- Richard Kingston

- Samuel Osei Kuffour
- Eric Addo
- Shilla Alhassan Illiasu
- Issah Ahmed

- Otto Addo
- Stephen Appiah
- Michael Essien
- Sulley Ali Muntari

- Matthew Amoah
- Razak Pimpong
2006 almanya dünya kupasinda 17 haziran 2006 cek cumhuriyeti gana maci aldığı flaş skorla gruptan çıkmayı başarmış stephen appiah ve michael essien gibi iki önemli önliberoya sahip afrika ülkesi.

bu iki önlibero takımın en tecrübeli oyuncuları oldugu için fazla sorumluluk almak zorunda kalıyorlar ve takımlarında oynadıkları defansif futbolun yanısıra gana milli takımında atak organizasyonları görevini de üstlendiklerinden kupa boyunca insanüstü mücadele gösterdiler. iki oyuncu üzerine bu kadar kurulu bir takım olup kanatlar da topa basabilen oyuncuları olan gana tarihinin en önemli başarısına adım attı.
ankaralılar'ın kana sözcüğünü söyleme biçimidir .

*örnek

la bebe gana gana icsene şu suyu
fenerbahçe'li stephen appiah ve chelsea'li michael essienin oynadığı ve 2006 dünya kupası grup maçlarında italyanın ardından ikinci olarak çıkmış takımdır.
(bkz: kwame nkrumah)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.