1. 1.
  bir erkek ismi.uzun süre çocuğu olmayan insanlar erkek çocuklarına bu isim verilirmiş.
  2 -2 ... ranger65
 2. 2.
  maglup olmayan. kazanan.
  2 ... mintiminti
 3. 3.
  kara kitap romanındaki şahıslardan teki. 19. yüzyıl ve 20.y.y.'ın başında yazılmış romanlardaki karakterlerin 20. yüzyıl ortasında geliştirilmiş postmodern edebiyatta tek başına fazla bir işleve sahip olmadığının türk edebiyatındaki güzel bir örneği.

  hepimize olur ya, okur tabakası olarak okuduğumuz romanlarda, romanda karşıladığımız insanlarda kendimize ait birşeyler bulmak, okuduğumuz romandaki asil kahramanlardan birşeyler kapmak isteriz. raskolnikov belki de bunun en güzel örneği. onun asiliği, uyumsuzluğu okuru etkiler, heyecanlandırır, tek başına dünyaya meydan okuması insanın kanını dondurur.

  galip karakterinde durum biraz daha farklıdır. istanbul'daki kış sabahlarından birinde eşi rüya'yı kaybetmiş galip, karısının izini sürmeye başlar istanbul'da. romandaki varlığı sadece şehir efsaneleri ve okurların hayranlığı ile sınırlı celal ile konuşur, isimsiz telefonlar alır, eski sevgilisini görmeye gider. bütün bu aşamalarda, metinlerarası ilişkiler ağında kurulmuş, her okur tarafından farklı okumalara tabi tutulan postmodern romanda bir canlı olarak fazla bir işleve sahip değildir galip. ' kötü bir yaradılışa sahip ' dedirtmez kendine, sadece romandaki öğelerin birbirine düğümlenmesi aşamasında lazım olur.
  -1 ... zinani
 4. 4.
  (bkz: şeyh galib)
  ... akustikcinayet
 5. 5.
  yenen demekmiş.
  2 ... gizemcik
 6. 6.
  kazanan, kazançlı çıkan. mesela borç alıp geri ödememek. haksızlık yapmak. savaş kaybetmemek.
  1 ... hurmaresal
 7. 7.
  Kara kitap romanının baş kahramanı. Ne çektin be galip, tabi bizede çektirdin bu arada demek istediğim kurgusal kişi. istanbula döndüğümde ilk işim nişantaşına gitmek, galibin yaşadığı şehrikalp apartmanını bulmak, galibin yürüdüğü kaldırımlarda yürümek, gene galibin gittiği mekânlara gitmek olacak.
  1 ... sahnenin disindaki adam