bugün

7 ekim 2006 macaristan türkiye maçı'nda macar kalecinin üstündeki eşofman görenleri şaşkınlığa uğratmıştır. ancak bu kaleci yıllardır böyledir. ta hertha berlin** galatasaray maçları zamanlarında* da asla şort giymezdi.
bacaklarini gostermekten utanan bir kaleci *
maç akşam olunca, maçtan sonra direk gider yatarım düşüncesiyle maça çıkan kalecinin şalvar gibi eşofmanı..
eskiden vardı bu eşofmanlardan. hep diz yapardı...
kiraly denen macar kırosunun; dikkat çekeyim, şekil olsun diye düşünerek giydiği eşofman.
yıllardır giyilmesine rağmen renginden ödün vermemiş eşofmandır. arşivden gs-hertha berlin maçına (1999) baktım yine aynı eşofman yine aynı renk. hiç yıpratmamış maşallah.
bacaklarında muhtemelen sedef veya balık pulu gibi bir hastalığının olduğunu düşündüğüm kalecinin eşofmanı.
eminim giymese daha az ilgi çekerdi.
aslında o eşofman sayılmaz artık,vücuduyla bütünleşmiş,ondan bir parçadır.zira,kariyeri boyunca o eşofmandan başka bir şeyle maça çıktığını görmedim kiraly'nin.
rahmetli dedimin de oyle bi pijamasi vardi. heyy gidi gunler heyy
(bkz: gabor kiraly)
gridir.
rahatlığı sembolize eder. forvetleri rehavete iter.
rahmetli dedemin paçalı donuyla birebir aynı olan eşofman, kışın sıcak tutar.
ingiltere de oynadığı zamanlarda şort da giymiştir kendisi.
bu adamı bildim bileli böyle, hep eşofman hep eşofman sanırım bu adamın birden fazla karısı var altına bişey alacak parası yok gariban ne yapsın gidiyo bir gece onda yatıyo bir gece onda yatıyo haliyle alışkanlıktan maça da öyle çıkıyo..
pijama lan o. ne esofmanı. ehehe kandırmış sizi eleman. galatasaray maçından önce bi röportaj yapmışlardı bunla, hatırlarım. uğurlu pijamamdı, uğur getirsin diye bi maç giydim yenince bir daha çıkarmadım demişti. teheey. inanmamıştım bu roportaja. hala da inanmam. ama pijama. orası kesin.
bugun itibariyle aston villa- chelsea karşılaşmasında yine boy göstermiş ve unuttugumuzu düşünüdügümüz eşofmanı tekrar hafızamıza sokmuştur.
bir kere de farklı renk giy kardeşim demek isterdim zamanında ona. artık pek gözükmüyor ancak gs ile zamanında oynadıkları uefa kupası maçlarında oldukça meşhurdu. herkesce de eşofman giyen kaleci diye anılırdı.
1999-2000 sezonunda hertha berlin-galatasaray maçında giydiği donu macaristan-türkiye maçında giyen kalecinin eşofman görünümlü donudur.
umut sarıkaya'nın başarılı örneklerini çizdiği eşofman çeşidi. bu tarzdaki eşofmanların çoğunlukla dize denk gelen yerleri meme yapmış haldedir.
''abdestle mi giydin'' diye sorası gelmiyor değil insanın. faal futbol yaşamını bitirdikten sonra tıbbı müdaheleyle üzerinden çıkarılacağını düşünüyorum; çünkü o derece bütünleşmişler.

görsel
görsel
görsel
Bugunkü mactada görüldüğü üzere kiraly nin esofmanı dedemın ıclıgıne benziyor . bu ne amk .
soyu araştırılırsa türk olduğunu ortaya çıkacak kalecidir. bakınca dayımdan amcamdan farkı olmadını gördüm.
gridir.

--spoiler--
çocukluk yıllarımızdı.
yakın arkadaşım miklos ile aynı takımı tutar, aynı müziği dinler, aynı filmleri severdik.
bi keresinde aynı kıza bile aşık olmuştuk.
en sevdiğim dostumdu.
kardeşim gibiydi.
miklos ile okuldan sonra devamlı olarak futbol oynardık. miklos başka eşofmanı olmadığı için sürekli gri eşofmanını giyerdi.
bir gün yine futbol oynadıktan sonra eve dönerken topu miklos a attım. biraz hızlı gitmiş olacak ki miklos yetişemedi ve topu yakalamak için yola atladı.
okul servisi miklos a çarptı.

miklos artık her maç benim yanımda :(
--spoiler--
herta berlin'de oynarken de yataktan geldiği gibi maça çıkıyordu şimdi de. neden hala şaşırıldığı anlaşılmayan eşofmandır.