1. 1.
  inönü stadyumunun arkasında çocukluğumda yıkılması için imzalar toplanan,ancak bu imzaların hiçbir şeye yaramadığı,istanbul'un en çirkin gecekondusu.
  2 ... veritaserum
 2. 2.
  gökkafesin türk mimarisine uymadığı için yıkılması tam bir yobazlık ve geri kafalılık örneğidir. Eğer imkan varsa yanına bir iki tane daha gökkafes yapılmalıdır.Çünkü:

  1- eğer gökkafes yıkılacaksa dolmabahçe sarayı'da yıkılmalıdır. Çünkü Dolamabahçe Sarayı'nın Türk mimarisiyle uzaktan yakından alaksı yoktur.

  2-gökkafes'in yıkılmasının ekonomideki ve özelliklede istanbul'a gelen yatırımcı ve sermayenin gözündeki yaratacağı tahribat düşünülmelidir.

  3-yapanlara değil, zamanında yapılmasına göz yumanlara kızılmalıdır.
  -4 ... maksat muhabbet
 3. 3.
  şişli belediyesinin çok büyük rüşvetler sonucu izin vererek haksız yere yapılmasına göz yumduğu ve sadece şişli belediyesinin değil istanbul belediyesinin de çok büyük suçunun olduğu ucube.keza bu binaya o kadar izin verilirken benzer bir inşaatın taksime çıkarken hala yarım bir biçimde ve inşaat halinde beklemesi ne yaman çelişkidir.
  2 ... yildirimbjk
 4. 4.
  hakkında yıkım kararı çıkartılmaya çalışılan binadır. recep tayyip erdoğan istanbul büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemde bu binanın yapımını durdurmuş ama muktedir olamamıştır. bina güzel bir mühendislik imalatı olmasına rağmen tarihi silüeti müthiş derecede zedelemiştir. dönemin şişli belediye başkanı gülay atığ tarafından bir günde ruhsatlandırılmış olup, bir devlet yöneticisi burada neler dönüyor dememiştir. şimdi bu binayı yıkmaya uğraşanlar dün neredeydi? bu bina bir günde mi yapıldı? sorularına ne cevap verirler bilinmez.

  kadir topbaş bir açıklamasında mahkeme karar verirse çekinmeden yıkarım demiştir.
  2 ... palta
 5. 5.
  40 kotunun henri prost tarafından boğaziçi siluetini korumak amacıyla tanımlanıp düşük emsal değeri verilmesiyle beşiktaş ve beyoğlu sınırlarında yapımı mümkün kılınmayan ancak, 12 bakanın imzasıyla parseli ironik şekilde şişli ilan edilerek köşeleri döndüren kaçak yapının ta kendisidir.

  - lan keşke şişli'de yapsaydık.
  + aa, burayı şişli yapalım.*
  2 -1 ... gudumlu anne terligi
 6. 6.
  istanbul'un silüetini bazı bakanlara göre bozmayan gecekondu.**
  1 ... the dreamless
 7. 7.
  tepesindeki amblemin ne olduğunu pek merak ettiğim binadır.
  ... nehri yuzerek gecen adam
 8. 8.
  tam turk işidir, rüşvet, kanunu kendıne gore uyarlama ve halkın tepkı koymamasıdır.
  1 ... gamble
 9. 9.
  boğazda çekilen fotoğrafların kamera görünce el sallayan adamıdır.
  iki üç adam manzara görecek diye iki üç milyonun manzarasının nasıl kesilebileceğinin kanıtıdır. benzeri çoktur.
  2 ... krampus
 10. 10.
  Zamanında istanbul Teknik Üniversitesi Binası'nın bulunduğu yere dikilmiş ve istanbul'un tarihi silüetin bozan ilk yapı olmuştur. Yapıldığı zaman istanbul'un belediye başkanı SHP'li Nurettin Sözen idi. Tayyip Erdoğan ise Refah Partisi'nin Beyoğlu ilçe Başkanıydı. Her ikisi de imar planına aykırı olarak göğe yükselecek olan bu ucube gökdelenin yapımına karşı çıkıyordu. Ama Ankara'da hükümet adı rüşvet ve yolsuzlukla anılan ANAP'ın elindeydi. Bir gece Ankara'da Gökkafes'in bulunduğu arazi Beyoğlu sınırlarından alında ve Şişli Belediyesi sınırlarına sokuldu. Oysa arazi 600 yıldan beri, yani Osmanlı devrinden beri Beyoğlu sınırlarındaydı. Şişli Belediye Başkanı ise daha sonra aldığı rüşvetler ortaya çıkınca yurt dışına kaçan, zaman aşımı süresi dolunca tekrar ülkeye dönen, yüzsüzlüğün sembolü olmuş Gülay Atığ ya da Gülay Aslıtürk idi. Gülay Hanım çok kısa bir zaman içinde Gökkafes'e onay verdi ve bina yapıldı. O zamanlar Tayyip Erdoğan haklı olarak çok kızdı, çok söylendi, çok isyan etti. Bundan dolayıdır ki açılışı kendi başbakanlığı dönemine denk gelmesine rağmen Gökkafes'in açılışına gitmedi. Orada yapılan hiçbir toplantıya katılmadı.

  Ama sonra zaman değişti. O dönem isyan eden haklı Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde yüzlerce Gökkafes dikildi istanbul'un üzerine. Birçoğunda rüşvet söylentileri uluslararası sınırları aştı. Ve kaderin garip bir cilvesi olarak Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, 6 çelik kasa ve para sayma makinası ile aylık kirası 60 bin lira olan Gökkafes'teki dairesinde yakalandı. (Necati Doğru,03.01.2014, Sözcü)
  1 ... rick blaine