1. 1.
  saflığın urkutuculugunu iliklerinize işletecek bir roman..uzun bir sure anlmakta guçluk cekeceksiniz belki de..insan özune döneceksiniz..kitabı bitirdiğinizde kahramana ek olarak kendinize de budala diyeceksiniz..
  3 ... illegand
 2. 2.
  kitabı okurken, dostoyeski'nin o yıllarda girmiş olduğu ağır kumar borçlarını ödemek maksadıyla sırf "yazılmak ve sayfaları doldurmak" maksadıyla kaleme alındığı düşünülse de, aslında çok edebi ve rusal tahlillere yer verdiği bir romanıdır. prens mışkin'in bir budala- (bkz: the idiot) olarak tasvir edilmesinde, geçirdiği ağır sara nöbetlerinin ve tedavisi için gönderildiği isviçre'de gördüğü ve unutamadığı olayların etkisi büyüktür. 800 sayfalık bu romanın okuyucularda insan psikolojisi ve ruhsal analiz konularında yardımcı olduğu iddia edilmektedir
  1 ... harvester of sorrow
 3. 3.
  en uzak durulması gereken için; (bkz: gosteris budalasi insan)
  -1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  dostoyevski'nin en az karamazof kardeşler kadar başarılı romanı.. okurken insanı kendi iç dünyasına sürükleyen başyapıt..
  3 ... creep
 5. 5.
  "bu kadar hayranlık yeter! sağduyuya dönme zamanı geldi. bütün bu batıcılık, ünlü avrupa'nız, fanteziden başka bir şey değil. yabancı ülkelerde bizler ilginçlik örneğiyiz o kadar."

  (bkz: fyodor mihailovic dostoyevski)
  3 -2 ... vernon sullivan
 6. 6.
  fyodor mihailoviç dostoyevski nin " niyetim bütünüyle güzel bir insanı anlatmaktır" diyerek kaleme aldığı ve unutulmaz kadın kahramanı nastasya filopovna yı yarattığı romanıdır.
  1 ... fashiondesigner
 7. 7.
  Kendisinin Tanrı olduğunu söyledi
  'iyi ki geldin, dostum', diye haykırdım,
  'Ölümümden önce seninle görüşmeyi
  Hep ummuştum'.

  Öldürdüm O'nu ve attım
  cesedini bir havuza.
  - Ama keşke gerçekten de
  Tanrı olsaydı o budala!

  Hugh Mac Diarmid
  1 ... mulayim
 8. 8.
  herşeye eyvallah diyen karşısındakinin her hareketini mantığına sığdırmaya çalışan aşık kişidir. * *
  1 ... west
 9. 9.
  prens mişkin'in sara nöbetlerini çok iyi betimlemesinin nedeni dostoyevski'ininde bu hastalıktan muzdarip olması nedeniyledir.
  kitapta hz.muhammed'in miraca(bu ortadoks mezhebinde hz.muhammed'i yok sayan iddaalardan biri. incilde geçen ahmed'in muhammed olmadığına inanılıyor.) çıkmasıda geçirdiği sara nöbetine bağlanıyor(sara hastaları bir anı bütün şiddetiyle ve çok uzun bir süre hissedebildikleri kitapta açıklamış.).
  1 ... zebun
 10. 10.
  yazarın ağır yaşam koşulları altında yazdığı başyapıtlarından biridir. budala, rus basınında yer alan bir cinayet davasından yola çıkar. bu romanda iyilik ve inançla dolu mişkin'in yaşadığı olaylar konu edilmektedir.
  2 ... kursunkalem