1. 1.
  türkiyede son 3 yılda yaygınlaşmış bir sistemdir. büyük markaların isim ve ürün satış hakkını belli bir bedel karşılığında şahıslara kiralama sistemidir. astronomik rakamlar döner bu işte.
  2 ... karpuzkabugu
 2. 2.
  kimi zaman tuketiciyi durtukleme aparatidir. markaya duyulan guven malesef turkiye'de i$ yapan, ticari zekadan yoksun insanlar tarafindan bo$a cikarilmaktadir. bu ki$iler dunyaca unlu markalarin isimleri ile dukkanlar acar fakat yine o dunyaca unlu markanin dunyaca unlu mu$teri memnuniyeti anlayi$ini yaptiklari i$e adapte edemezler. lan ne adaptesi haberleri bile olmaz bazi zaman.
  2 ... antistar
 3. 3.
  ikea bu yolla dünya üzerinde bir çok şube açmıştır. buna rağmen franchising şartları çok serttir. müşteri memnuniyeti konusunda imtiyaz sahibini sıkıştırmaktadırlar.
  1 ... avedis
 4. 4.
  girişimcinin sonuna kadar sömürüldüğü ticari birliktelik şekli. ipler tam anlamıyla marka sahibindedir ve tabiri caizse girişimci ana firmanın kucağında oturmaktadır.
  2 ... metin oktay
 5. 5.
  (bkz: uludag universitesi iktisat toplulugu)nun bu dönem çıkaracağı dergide yer alacak konulardan yalnızca biri.*
  1 ... buss
 6. 6.
  bir nevi firmanın ismini kullanarak iş yapmaktır. gerçi kim iş yapıyor orası meçhuldür. zira iyi bir firmanın ismini kullanmak o kadar kolay bir iş değildir. firma adı altında ezilme ihtimali oldukça yüksek.
  1 ... mhmtnsyz
 7. 7.
  ürünlerin ya da hizmetlerin üreticilerden tüketicilere en etkin bir biçimde ulaşılmasını sağlayan bir dağıtım sistemidir. özellikle, hizmetlerin pazarlanmasında aracılı dağıtımda yer alan aracı türlerinden birisidir.
  ... damel
 8. 8.
  isim hakkının belirli şartlar ve süre dahilinde, yönetim ve pazarlama desteği sağlanarak, girişimcilere kiralanması ile oluşturulan zincir marka sistemidir.

  kendine has terimleri vardır. çoğu yabancı sözcük olsa da franchise anlaşmalarında aynen kullanılır.

  franchise veren: franchisor
  franchise alan : franchisee
  markanın bir veya daha çok ülke için kullanım hakkı : master franchise
  markanın bir coğrafi alanda kullanım hakkı: area franchise
  area franchisee'den kullanım hakkı kiralama : alt (sub) franchise
  franchise giriş bedeli : isim hakkı, royality
  sürekli franchise ödemesi: franchise fee
  reklam fonu: advertising fee
  ... paspatlak misir
 9. 9.
  bazı öküzlerin bihaber olduğu sistemdir. hayır bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp..
  ... raduyev
 10. 10.
  (bkz: baybars altuntaş) gelir ilk aklıma. Çok para var çok.

  Trabzon'a sıtarbaks açmayı düşünüyorum. Zaten üniversite ergen gençler yuvası, yerlisi para harcamaya meraklı* paranın amına koyarım.
  2 ... mordecai