bugün

bir korkunun artık insanın hareketlerini sınırlamaya başladığı zaman aldığı addır.
(bkz: phobos)'tan gelir.
(bkz: hobi)
arabayla giderken kaza geçirip ayaklarından ameliyat olma korkusunun adı varmı acaba yoksa ben koyuyorum.morfin's
inglizce karşılığı phobia olan genelde grup terapisiyle çözülmesi tevsiye edilen olay
(bkz: allah korkusu)
cogu insanın soylemeyi hobi haline getirdiği kelime...
benim asansör fobim var deyenler,asansörde gülerek 16.kata kadar cıkarlar!
klostrofobim(kapalı yer korkusu) var deyenler bangır bangır müzik eşliginde gece yarısı 4:00 kadar yangın cıkısı olmayan basık tavanlı yerlerde bile eller havayayaparlar!
(bkz: korkmaktan korkma)
(bkz: fear of the dark) bu sarkida karanlik korkusunun insanda nasil bir etki biraktigi anlatiliyor.
mantık ötesi korku yada korkular...*
korku kelimesinin latincesidir.. bir nesne veya olaya karsi gelistirilen kalici ve rahatsiz edici bir korkudur
http://www.phobialist.com/index.html
dünyanın en illet en boktan şeyi allah kimseye kapalılık korkusu vermesin insanın hayatını zindan ediyor bu fobiler.
(bkz: fobi sozlugu)
tanımadığı insanlarla telefonla konuşama korkusu diye bir çeşidi olan korku.

inanalım mı biz bu korkuya. elbette hayır.
standart korkudan farkı, bilincin olaya müdahele edememesidir. örneğin köpek korkusu olan bir insan, korksada bir köpeğe dokunabilir, sevebilir. ama köpek fobisi olan bir kişi köpeğe yaklaşamaz. çünkü kontrolsüz bir şekilde engellenmektedir. köpeğe yaklaştığı an bastıramadığı tedirginlikler yaşar. genelde nedensizdir ya da nedenleri yersizdir. yenmek kolaydır.
Yunanca Phobos Dehşet Tanrısı'nın isminden gelmektedir....
alınan son duyumlara göre noktalama işaretlerini bol kullanan insanlardan korkanlarda varmış. ama bu ilginç fobinin afilli yunanca latince tıpsal ismini bilmiyorum. ne yazık.
bilimum konuda oluşabilerek sınır ve kural tanımaz bir şekilde insan hayatını etkiler.
zaman zaman insana hayatı zehir edebilen, insanın günlük yaşantısını bile çok derinden etkileyebilen, zaman zaman da insanı topluluk içinde güç durumlarda bırakan aşırı, saplantılı korku.
fobi, kişinin bir nesneye, canlıya veya olaya karşı verdiği tepkidir. sıradan korkularla karıştırılmamalıdır. korku, genel olarak herkeste bulunabilen, sebepleri belli olan bir kavramdır. ancak fobide çoğu kez verilen tepkinin sebebi bilinmemektedir. örneğin şahsımın da sahip olduğu kelebek fobisini ele alalım. kişi, kelebeğin ona zarar vermeyeceğini bildiği halde yine de tepkisi devam eder. bir açıklama getiremez. fobinin belirtileri, aşırı ve soğuk terleme, titreme hatta bayılma boyutuna bile ulaşabilir.gerekli tedaviler görüldüğünde ise kurtulunabilecek bir durumdur.
Fakir ve orta büyüklükteki işletmeler.
aşmak için kendiniz dışında güvenebileceğiniz kimse yok aslında.
üzerine yürüyüp halledince muhteşem bir şey başarmış olmakla kıvanabilirsiniz.
garip ama gözün için içine bakmak.
bir uzman tarafından teşhis edilmesi gerekir. yoksa kime sorsan bir fobisi olduğunu iddia ediyor.