Müslümden bir ibrahim tatlıses'ten üç orhan gencebaydan üç gömlek üstündür. Hiç dinlemedim diyen bile bazı şarkılarını bilir.
görsel
görsel
Arada iyi gider.

Bir tane şarkısı vardı güzeldi o.
coverını yapmaya cesaret edenlere kızmıyorum ama gülüyorum.
ya hiç olur mu ferdi şarkılarının coverı.
genede herkes yapsın derim.
deneye deneye ustaya yaklaşacaklar. çalışan başarır.
Tanrı uzun ömür versin.

tanım: arabesk müziğinin kralı.
coverını yapmaya cesaret edenlere kızmıyorum ama gülüyorum.
ya hiç olur mu ferdi şarkılarının coverı.
genede herkes yapsın derim.
deneye deneye ustaya yaklaşacaklar. çalışan başarır.
günümüzde hakettiği değeri görmeyen şarkıcılardan diye düşünüyorum.
hayırsız diye bir şarkısı vardır ki insanı alıp götürür adeta.
--spoiler--
Ferdi Tayfur'u ne kadar övsek az, çünkü çok güzel şarkıları vardır ferdi Tayfur'un.

-müslüm gürses.
--spoiler--

https://youtu.be/4vPTmW6aTZo?si=E7R4rvGmT0gcpDBp
Unutursa zaman geçmeyi, unutsa mevsimler değişmeyi..

https://www.youtube.com/watch?v=FEfqqkMsVvk
Uzun yolda arada çalar dinlerim.

Müslüm, ferdi, orhan bu üçü gibi sanatçı gelmez azizim.
1954 yılında Adana'da Hürriyet Mahallesi'nde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Ferdi Tayfur'un gerçek adı Turan Bayburt’tur. Çocuk yaştayken babası vurularak öldürülen Tayfur, okula gidemedi. Okuma yazmayı bir hamaldan öğrenmiş. ilkokulu ise 20'li yaşlarda dışardan bitirmiş.

ilk 45'lik plağını 1969'da çıkaran ancak kendisini gösteremeyen Tayfur, 1973’te ekmek parası için gittiği istanbul'da ilk zamanlar çok aç dolaşmış. Yanık ve ağdalı sesini 1976 yılında çıkardığı "Çeşme" isimli kasetiyle kanıtlayan Tayfur'un bütün hayatı bundan sonra değişti. Arabesk müziğinin kralları arasına giren Tayfur o yıllarda beyazperdeye de geçti. 20 yıldır birlikte yaşadığı Necla Nazır ile de Çeşme” filminin çekimlerinde 1977'de tanıştı.

ilk evliliğini Adana'da Zeliha Bayburt'la yapan Tayfur'un Timur, Tuğba ve Funda isimli çocukları da var. Sanatçının, Necla Nazır'la olan birlikteliğinden de Tuğçe isimli bir kızı oldu. Ferdi Tayfur beyazperde de adından çok söz ettirdi. Ancak filmleri kendisinin oyunculuğundan çok o dönem piyasada olan hit parçalarını bolca seslendirdiği için izlendi. Sıradan senaryoların, basit arabesk filmlerinde oynayan Tayfur, Affet Allahım, içimde Bir His Var, Ya Benimsin Ya Toprağın, Bu Talihimin Canına Okuyacağım isimli filmlerinde de yönetmenlik yaptı.
şarkılarında aynı anda en az 3 tane melodi akar. arap ritmlerinden popa, poptan caza, cazdan tsm ye ne istersen bulursun.
ne bilirdim ki şarkısında 6 tane melodi saydım.
aynı anda, harika bir uyumla akıyorlar.