bugün

hakkindaki sike iddialarinin diger kuluplere de sicramasindan korktugum kulup.
(#921124)
kupa finalinde 5 yemek tümcesinin türkçe meali.
türk olma onurunu, fenerbahçe'nin gerisinde tutanların tutmadığı takım!

edit: refere edilen entry silinmiş ama olsun. özeti şuydu: "ben olası bir 'yunan takımı-fenerbahçe maçı'nda bile yunan takımını tutarım, fener'i sallamam. formanın üzerindeki ay-yıldız ise hiçbir şey ifade etmiyor benim için."

e tabi doğal olarak galatasaray uefa kupasını aldığında sırtındaki fenerbahçe formasıyla konvoya katılanları -taraftardan önce türk olmayı becerebilmişleri- incitiyor bu durum.

edit2: benim yunanistan'la filan bir sorunum/derdim yok. yazar arkadaş yunan takımını uygun görmüş.

ha yine de yunanlar'dan ve yunanistan'dan pek hazzetmem, o ayrı.
taraftarlarının, abartmadan yüzde doksanı, kurucuları sorulduğunda mavi ekran veren takım. aynı taraftarlara en büyük rakiplerinin kurucuları sorulduğunda yüzde 100 başarılı olmuşlardır.

edit: bilen fenerbahçe'li arkadaş varsa mesaj atsın. başlık açıp kusmaktan daha zor olmalı bu. mesaj geldiğinde burada kurucuları belirtilecektir.

kötüleyene edit: kurucunuzun adını yaz, buraya yazmazsam dünyanın en terbiyesiz insanıyım.

bilgilendirme editi: fenerbahce'nin kurucuları da deniz öğrencisi Fuat Hüsnü, eski hariciyecilerden Reşat Danyal ve Mehmet Ali'dir. bu bilginin doğruluğunu birçok fenerli gibi bende bilememekteyim. entry yazıldıktan 8 gün sonra ilk cevap aria galactica'dan geldi. doğru olduğunu ümit ediyorum ve her fenerbahçelinin adını ezbere bildiği ali sami yen'in ruhuna tekrar şükranlarımı yolluyorum.
galatasaray'la farkı her açıdan ortadadır.

(#924113)
(#924092)
tesislerini insan kaçakçılığı sebebiyle polisin bastığı spor kulübü.

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=201913
kadıköy'ün yaşanılır semtlerinden biri.
"Fenerbahçe'nin büyüklüğü öyle bir büyüklüktür ki, tarif edilemez" islam çupi...
mahkeme kararıyla yıldız almayan, hakem satın almayan , şaibe şampiyonlukları olmayan , yenebilmek için 17 takımın karşısında birlik olduğu , fransızların veya burjuvanın oynasınlarda eğlensek diye kurmadığı , asıl işi bale jimnastik değil spor olan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün de sempatisini kazanmış büyük türkiyenin büyük takımı.
tesisleri ve stadyumu ile avrupa standartlarına kavuşmuş futbol takımıdır.
uefa finali şükrü saracoğlu stadında oynanacaktır.
zengin mi zengin hatta turkiyenın en guzel stadına sahip takım. amaaaaa

(bkz: tapusuz stad) * *
övünebildikleri tek şey olan son on yıldaki galatasaray galibiyetleri tersine dönünce, teknik direktörüne sövebilen yöneticilere sahip camia.

http://www.milliyet.com.t...06/12/11/son/sonspo07.asp
(bkz: 11 mayıs 2005 galatasaray fenerbahçe maçı)

oysaki kendileri bu durumu çok alışkındır, hazımsızlık dedikleri bu olsa gerek:
(bkz: galatasaray ın farklı aldığı fener derbileri)
(bkz: bir başka bahara)

edit: önümüzdeki bahardan bahsetmiştim ben aslında. *
http://img.blogcu.com/upl.../bbenli1905_fbhistory.jpg
en güzel, en sevilesi, en canayakın takım. yürü lan.
türkiyenin ab ye girmesi durumunda alacağı gençlerbirliği, erciyesspor vs. galibiyetleriyle avrupada tarih yazacak olan takım *
adından en çok bahsedilen kulüp. öyle ki diğer kulüp taraftarları kendi kulüplerinden çok fenerbahçe ile ilgili konuşurlar. en basit örneği için sözlüğümüzdeki bu başlığa bakılabilir.
kurtuluş savaşı'nda sporcularının ülkemiz için savaştığı, hatta spor müsabakalarında gizlice cephaneler taşıdıkları konusu günümüze kadar gelmiştir. ancak bunu kabullenmemek büyük bir haz yaratıyor olsa gerek ki, hemen muhalefet ederler.
ulu önder mustafa kemal atatürk'ün fenerbahçeli olduğu hatta bir ortamda (3 kişiden biri fenerli, atatürk yanlarına gider, şimdi 2'ye 2 olduk der) o meşhur diyaloğuyla ispatlanır. Ancak buna da hemen bir muhalefet bulunur.
bunca yıl hiç konuşulmayan bir olay fenerbahçe şükrü saraçoğlu stadı'nın içerisindeki ve dışarısındaki baş köşelere atatürk'ün dev resmini asınca konuşulmaya başlandı. sanki onlar da assa ''asma'' diyecek var gibi.
avrupa'da başarısızlıkları ağızlardan düşmedi. çok eskiden olanlar hariç avrupa'da başarı sağladık diyen yok zaten. ama bu uğurda çalışılıyor, her zaman asıl hedef avrupa'da başarılar sağlamak. bununla ilgili alay etmeler son derece normalken vatan haini gibi suçlamak anlamsız kalıyor. sanki isteyerek başarı sağlanmıyormuş gibi.
taraftar sayısı gibi abuk unsurlar tartışıldı. bazı anketlerde birinci bazılarında ikinci oldu. hatta taraftar sayısı öğrenilsin diye nüfus sayımında soru konulsun önerisinde bulunanlar bile oldu. önemli olanın gerçek taraftar kitlesi olduğu es geçildi. kulübü ile ilgili hiçbir şeyle ilgilenmeyen taraftar olsa ne olur olmasa ne olur.
türkiye'ye gelmesi imkansız denilen oyuncuları, büyük yıldızları getirdi. fatih altaylı'nın kandırmayın fenerlileri böyle bir ihtimal bile yok dediği transferleri gerçekleştirdi. eleştirildi. parayla bu işler olmaz denildi.
yıllar önce beşiktaşlı bir arkadaşımdan duyduğum sözün gerçekliğini sonradan gördüm. ''her takımın taraftarı var ama fenerbahçe'nin bütün taraftarları fanatik''. her fenerbahçeli takımını çok sevdiğinden çirkeflikle suçlandı.
sanki yıllardır avrupa'da başarılı olsun istekleri varmış gibi aziz yıldırım'ı sevmiyoruz yoksa fenerbahçe ile bir derdimiz yok denildi. en sevmediği kulüp için fenerbahçe diyenlerin nedenleri hep aynıydı aziz yıldırım. ancak asıl nedenin çok büyümüş ve daha da büyüyecek olan fenerbahçe'yi kıskanmak olduğu söylenilmedi.
şöyle bir düşündüğümde fenerbahçe'nin yaptığı yıldız transferlerinden bazılarını ezeli rakibi yapsaydı biz de kıskanırdık. hatta televizyondaki uydurma yıldız transferi haberlerini duyduğumuzda bile ''biz kimi alıp da karşılık vereceğiz'' diye izledik.
sonuçta bir spor yapılıyor. bir takım destekleniyor. maç sonucuna göre atışmalar yapılır, gülünür geçilir o ayrı ama durduk yere bok atmanın bir anlamı yok.
an itibariyle türkiye'yi uluslararsı platformda temsil eden tek futbol takımı. ühühühümümühüüüü. *
uefa kupası'nda gruplardan çıkabilen ilk türk takımı.
her zaman bir yönden eksik olan futbol takımı. tarih boyunca her sene belli bir önemli başarısı ve başarısızlığı mevcuttur. *
eski adıyla siyah çoraplar olan futbol takımı.
falci buyucu kulubu
http://img357.imageshack.us/img357/1145/fbju1.jpg
son zamanlarda federasyon tarafından kuyusu kazılmaya çalışılan ancak sonuçta aziz yıldırım'ın haluk ulusoy'u koltuğundan edeceği spor kulubu